Strona główna 0_Slider Opuszczony biurowiec ŚFUP wystawiony na sprzedaż. Uda się znaleźć nowego właściciela?

Opuszczony biurowiec ŚFUP wystawiony na sprzedaż. Uda się znaleźć nowego właściciela? [FOTO]

0

Czy nieużytkowany od kilkunastu lat, górujący nad okoliczną zabudową przemysłową i popadający w ruinę dawny biurowiec Świdnickiej Fabryki Urządzeń Przemysłowych doczeka się drugiego życia? Prowadzone są starania zmierzające do jego sprzedaży. Cena? Ponad 1,5 mln złotych.

Biurowiec położony u zbiegu ulic Wincentego Witosa i Kliczkowskiej został oddany do użytku w 1978 roku. Swoją siedzibę miała tam dyrekcja Świdnickiej Fabryki Urządzeń Przemysłowych. Mieściła się tam również księgowość, dział techniczny oraz handlowy przedsiębiorstwa, które słynęło przede wszystkim z produkcji aparatury i urządzeń dla przemysłu cukrowniczego oraz chemicznego, a największy swój rozwój przeżywało od lat 60. do 90. ubiegłego wieku. W roku 1980 w zakładzie pracowało około 2100 osób.

W roku 1992, na fali przemian gospodarczych w kraju, fabryka została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i rozpoczęto jej restrukturyzację. Kolejne lata przyniosły kolejne zmiany. – O ile kiedyś ŚFUP zajmował dość duży, zamknięty teren – od ulicy Kliczkowskiej po Wrocławską – o tyle dziś zajmuje zdecydowanie mniejszą powierzchnię i liczbę budynków. Część z nich jest nieużywana, a główna arteria komunikacyjna zakładu, przechodząca przez jego środek, została otwarta dla ruchu samochodowego, tworząc przedłużenie ulicy Kliczkowskiej – wskazują Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny na łamach „Świdnickiego Portalu Historycznego”. Jednym z obiektów, który przestał być użytkowany, został górujący nad przemysłową okolicą biurowiec. Z uwagi na koszty nie zdecydowano się na jego remont i zagospodarowanie, ani na jego wyburzenie.

Opuszczony biurowiec ŚFUP odwiedziliśmy przed pięcioma laty. Wówczas na biurkach i podłogach wciąż porozrzucane były tabliczki, zakładowe dokumenty, segregatory biurowe, instrukcje i dawna prasa. Można tam było natrafić na sprzęt biurowy, w tym maszyny do pisania, stacjonarne telefony, kalkulatory, kserokopiarki, komputery, czy sejfy pancerne. W wielu pomieszczeniach pozostały meble, wieszaki z ubraniami, a w oknach wciąż wisiały firanki. Ostatnie lata przyniosły dalszą degradację budynku. Jego stan techniczny oceniany jest jako zły.

Obecnie prowadzone są starania zmierzające do sprzedaży biurowca oraz parkingu położonego po drugiej stronie ulicy Kliczkowskiej. Poszukiwania nowego gospodarza obiektu czyniono kilkukrotnie w 2022 roku, jednak nie przyniosły one spodziewanego rezultatu. Wówczas budynek usiłowano sprzedać za cenę nie niższą niż 1 mln 800 tys. złotych. Kolejną próbę podjęto w czerwcu bieżącego roku. Zarządca sanacyjny spółki ŚFUP Development wystawił biurowy budynek, przybudówkę stanowiącą dawniej portiernię i przyległą działką na sprzedaż za kwotę 1 mln 522 tys. złotych.

Budynek biurowy posiada osiem kondygnacji nadziemnych. Jest to budynek niepodpiwniczony o konstrukcji prefabrykowanej, wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku. W budynku znajdują się pomieszczenia biurowe, pomieszczenia socjalne, szatnie oraz toalety i pomieszczenia techniczne. Budynek biurowy od około 12-15 lat jest nieużytkowany. Biurowiec wymaga kapitalnego remontu – zaznaczono w opisie przetargu. Czy tym razem uda się znaleźć nowego właściciela dla tego obiektu? Okaże się to za dwa tygodnie.

Zdjęcia z wnętrza biurowca ŚFUP (styczeń 2018 roku):

/mn/

Poprzedni artykułŚwidnicka ciepłownia wstrzyma pracę. Przez dwa dni nie będzie ciepłej wody
Następny artykułSąd nie ma wątpliwości, że prezydent Świdnicy przekroczyła uprawnienia. Dlaczego więc prokuratura umorzyła śledztwo?