Strona główna 0_Slider Gazeta Wyborcza po publikacji usuwa z tekstu niewygodny komentarz o prezydentce Świdnicy...

Gazeta Wyborcza po publikacji usuwa z tekstu niewygodny komentarz o prezydentce Świdnicy [Aktualizacja]

0

„Gazeta Wyborcza” w swoim internetowym wydaniu opublikowała w czwartek, 27 lipca 2023r. tekst, oparty na trwającym od roku dziennikarskim śledztwie Swidnica24.pl, dotyczącym przekroczenia uprawnień przez prezydentkę Świdnicy. Po kilku godzinach z publikacji zniknął mój komentarz. Sprawa, o której piszę od wielu miesięcy, o ironio, dotyczy ochrony, jaką prawdopodobnie Beata Moskal-Słaniewska otrzymała od obozu rządzącego w Polsce.

Screen ze strony wyborcza.pl

„Gazeta Wyborcza” podjęła temat śledztwa portalu Swidnica24.pl w sprawie noclegu w hotelu Hampton by Hilton w Olsztynie w 2021 roku podczas politycznego wydarzenia Campus Polska Przyszłości, z którego przez cztery dni korzystała Beata Moskal-Słaniewska wraz z osobą do tego nieuprawnioną. Pobyt w całości został opłacony ze środków Gminy Miasto Świdnica, w wysokości 2000 zł. Sprawa trafiła do prokuratury i zostało podjęte śledztwo z art. 231 par. 2 kk. Przenoszenie postępowania z prokuratury do prokuratury, nieinformowanie prowadzącego śledztwo o tym, że już go nie prowadzi, szybkie umorzenie tuż po przesłuchaniu Beaty Moskal-Słaniewskiej – zadziwiający tryb opisała Wyborcza Wałbrzych 27 lipca 2023r. w artykule „Sprawa delegacji prezydentki wróci do prokuratury? Sąd wskazuje, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień”.

Tekst został opublikowany o godzinie 11.02 wraz z moim komentarzem, o który zostałam poproszona i w takiej postaci był on częścią publikacji w internetowej „Gazecie Wyborczej” co najmniej do godziny 17.00:

Około godziny 22.00 tego fragmentu już nie było. Autorka tekstu zapewnia, że nie dokonywała zmian.

Z pytaniami, kto i dlaczego dokonał autocenzury w internetowej wersji „Gazety Wyborczej”, czy z jakiegoś powodu prezydentka Świdnicy jest chroniona przez gazetę, dzisiaj rano zwróciłam się do Jarosława Kurskiego, redaktora naczelnego Wyborcza.pl oraz red. Romana Imielskiego, kierownika działu krajowego w „GW”. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymałam.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Odpowiedź udzielona przez Leszka Frelicha 31 lipca 2023r.:

Szanowna Pani, odpowiadając na Pani list zapewniam, że ani prezydentka Świdnicy, ani żaden inny włodarz nie jest „pod szczególną ochroną Gazety Wyborczej”. Najlepszym dowodem publikacja na naszych łamach tekstu, w którym autorka opisała śledztwo Pani portalu, dotyczące niejasności z delegacją prezydentki Świdnicy.
Na pewno tę sprawę dalej będziemy śledzić i opisywać kolejne jej etapy.
Co do Pani komentarza, który zdecydowaliśmy jednak usunąć, to uznaliśmy w redakcji, że zarzut układania się prezydentki Świdnicy z ekipą rządzącą w Polsce, po to, by uniknęła odpowiedzialności za sprawę delegacji jest zbyt poważny, aby wysuwać go na naszych łamach tylko na podstawie jednej opinii. Uważamy, że nasi dziennikarze muszą tę sprawę dogłębniej zbadać. I zapewniam, że to zrobią.
Z uszanowaniem

Leszek Frelich

Poprzedni artykułTysiące ton odpadów niedaleko osiedla mieszkalnego. Starostwo ma nowy plan na likwidację nielegalnego wysypiska
Następny artykułZapowiadają międzynarodową obsadę