Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Średniowieczna wioska, walki rycerzy i dworskie damy podczas turnieju pod zamkiem Cisy, spotkania z muzyką klasyczną w ramach 24. edycji Festiwalu Bachowskiego, a może podziwianie motoryzacyjnych perełek uczestniczących w Żarowskim Spotkaniu Miłośników Motoryzacji? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

24. Festiwal Bachowski

Od lat Festiwal Bachowski przyciąga do Świdnicy melomanów z całego kraju i świata. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych nie tylko w skali regionu, ale i całej Polski. Każdego roku na festiwal zapraszani są najlepsi muzycy i zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Radykalne przestrzenie”.

Koncerty, śniadania na trawie i inne muzyczne wydarzenia potrwają do niedzieli, 30 lipca. Ze szczegółowym programem można zapoznać się na stronie internetowej festiwalu. Lista koncertów bezpłatnych:

pt. 28.07 21:00 Hotel Red Baron
koncert nocny 45’
Antonio Bartolomeo Bruni: Duet koncertowy na skrzypce i altówkę
Charles Beriot: Duet g-moll
Jan Ladislav Dussek: Sonata na fortepian i skrzypce g-moll
Grave. Adagio non troppo – Vivace con spirito

Katarzyna Olszewska – skrzypce, Bartłomiej Fraś – skrzypce, Szymon Strzelczyk – skrzypce, Dymitr Olszewski – altówka, Eliza Pawłowska – fortepian

sob. 29.07 11:00 Łagiewniki
kościół św. Józefa Oblubieńca • śniadanie na trawie 1h

Wolfgang Amadeus Mozart: Kwintet c-moll, Allegro – Andante – Menuetto in Canone – Allegro, Ignaz Pleyel: Kwintet G-dur, Allegro – Rondo. Andante

k w i n t e t o w c y. Bartłomiej Fraś, Tomasz Góra – skrzypce, Dymitr Olszewski, Natalia Reichert – altówka, Aleksandra Buczyńska-Kusak – wiolonczela

niedz. 30.07 10:00 Kościół Pokoju
nabożeństwo kantatowe 1h30’
Johann Sebastian Bach: kantata Mein Gott, wie lang, ach lange BWV 155

Akademia Bachowska. Aldona Bartnik – sopran, Ewa Zeuner – alt, Marek Kaczmarczyk – tenor, Jan Kubas – bas, Katarzyna Olszewska, Bartłomiej Fraś – skrzypce, Natalia Reichert – altówka, Aleksandra Buczyńska-Kusak – wiolonczela, Tomasz Wesołowski – fagot, Adam Jastrzębski – organy

niedz. 30.07 12:30 Bagieniec
Winnica Silesian • śniadanie na trawie 1h

Wolfgang Amadeus Mozart: Kwintet Es-dur, Allegro di molto – Andante – Menuetto. Allegretto – Allegro, Ludwig van Beethoven: Kwintet c-moll, Allegro con brio – Andante cantabile con variazioni – Minuet, Quasi allegro-Trio – Finale. Prestissimo

k w i n t e t o w c y. Katarzyna Olszewska, Bartłomiej Fraś – skrzypce, Natalia Reichert, Dymitr Olszewski – altówka, Aleksandra Buczyńska-Kusak – wiolonczela

Turniej Rycerski pod zamkiem Cisy (sobota-niedziela)

Po raz piąty pod ruinami zamku Cisy, znajdującymi się

w pobliżu Świebodzic, pojawią się bractwa rycerskie z całej Polski. Zmierzą się ze sobą dawni wojowie, zatańczą dworskie damy, a w namiotach pracować będą rzemieślnicy. Organizatorzy zachęcają do odwiedzania średniowiecznej wioski i przyjrzenia się rekonstrukcjom historycznym czy odwiedzenia stoisk kramarzy z rękodziełem.

Tegoroczny Turniej Rycerski z inscenizacją bitwy i pokazami m.in. sokolnictwa odbędzie się w ten weekend – od 29 do 30 lipca. Będą również liczne warsztaty – od rzemieślniczych, przez wyplatanie wyrobów z wikliny, po ziołowe przepisy z „Kociołka wiedźmy”. Swoje unikalne rękodzieło wystawią też kramarze. Będzie można również się posilić przy stoisku z jadłem. Nie zabraknie też muzyki. Koncerty zagrają – zespół Żniwa oraz na zakończenie turnieju – Castle Dreams. Wstęp wolny.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

9. Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie (sobota-niedziela)

Od niedzieli, 9 lipca trwa tegoroczna edycja Strzegomskich Biennale Rzeźby w Granicie. W tym roku w Strzegomiu swoje kamienne dzieła tworzą – Andrzej Dromert, Ewa Solima, Grzegorz Niemyjski, Ihor Tovkach, Krzesimir Wiater, Małgorzata Wiśniewska oraz Mateusz Wójcik. Efekty ich twórczej pracy będzie można poznać podczas finału wydarzenia.

Otwarcie wystawy stworzonych rzeźb zaplanowano na sobotę, 29 lipca na godz. 16.00 na Alei Rzeźb, znajdującej się przy ulicy Al. Wojska Polskiego, vis-a-vis dawnej piekarni Gigant. Dzień później, 30 lipca odbędzie się natomiast konferencja „Peryferia Rzeźby” z udziałem cenionych rzeźbiarzy i wykładowców uniwersyteckich. W tym roku poświęcona ona będzie działalności artystycznej poza centrami miast. Jej rozpoczęcie przewidziano na godz. 10.30 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury.

Piknik rodzinny w Jaskulinie (sobota)

Otwarty Turniej Piłki Plażowej w Świdnicy (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na cykl turniejów siatkówki plażowej. Zawody w kategorii mikstów odbędą się w niedzielę, 30 lipca.

2. OTWARTY TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ (MIKSTY)

KATEGORIE : Open – MIKSTY
DRUŻYNY : 2-osobowe
MIEJSCE : boiska ŚOSIR ul. Śląska 35
GRY : 30 lipca 2023 od godz. 10.00
ZAPISY : 30 LIPCA, godz. 9.30-10.00

8. Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji (niedziela)

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na VIII Żarowskie Spotkania Miłośników Motoryzacji. Impreza odbędzie się w niedzielę, 30 lipca na Targowisku Miejskim i przyległym parkingu w Żarowie przy ul. Dworcowej, w godzinach 14.00-19.00.

W tym roku zgłoszona została rekordowa liczba pojazdów z czterech województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz wielkopolskiego. Podczas Żarowskiego Spotkania Miłośników Motoryzacji nie zabraknie wyjątkowej wystawy zgłoszonych pojazdów, dobrej muzyki oraz wielu atrakcji towarzyszących imprezie. W programie m.in. konkurs rzutu oponą dla dorosłych, konkurs toczenia opony dla dzieci, pokaz ratownictwa drogowego, strefa gastronomiczna, stoiska z zabawkami i książkami oraz koncert.

/opr. mn/

Poprzedni artykułJak działa przenośna stacja zasilania? Podstawy i zastosowania
Następny artykułŚladami Gustava Beckera. Wyruszyli na historyczny spacer po Świebodzicach [FOTO]