Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Pierogowa uczta w Łażanach, liczne atrakcje podczas charytatywnej imprezy dla małej Agatki Salamon w Świdnicy, kulinarna rywalizacja przy ludowych brzmieniach w Jaworzynie Śląskiej, a może święto muzyki bluesowej w Dobromierzu? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

VI Dobroblues Festival (piątek-sobota)

Już w piątek rusza VI edycja festiwalu Dobroblues. Dwudniowe święto muzyki bluesowej odbędzie się w urokliwej lokalizacji tuż przy wieży widokowej w Dobromierzu. Wstęp wolny. – Impreza rozłożona jest na dwa dni (piątek, 14 lipca i sobota, 15 lipca). W pierwszy dzień planujemy koncerty na małej plenerowej scenie, ognisko, leżaczki, food-truck, plac zabaw – wszystko w otoczeniu lasu. Drugi dzień z koncertami kilku znanych zespołów bluesowych na dużej scenie plenerowej, część gastronomiczna, parasole, namioty, miejsca siedzące, dmuchaniec dla dzieci – wymienia Marta Darowska z Fundacji „Wieża Widokowa w Dobromierzu.

W piątkowy wieczór zagra akustycznie – strzegomski zespół bluesowy „Ślad”, a także „Z dzielni chłopcy”, czyli trio z Miedziowego Zagłębia. To właśnie z tymi zespołami będzie okazja wspólnie przy ognisku pojammować. Sobota natomiast to aż pięć koncertów oczywiście w tonacji dobrego bluesa. Zagrają m.in. doskonale znani w Dobromierzu The Mohers oraz Midnight Blues. Wśród gwiazd festiwalu zapowiedziano – Jurka Styczyńskiego, gitarzystę zespołu Dżem od 1979 roku, ale też uznanego muzyka sesyjnego, który współpracował m.in. z zespołem Chłopcom z Placu Broni, Lombardem, Martyną Jakubowicz, Leszkiem Cichońskim, Cree czy Starym Dobrym Małżeństwem. Gitarzysta w Dobromierzu wystąpi w duecie z żoną, utalentowaną wokalistką, nagradzaną na wielu festiwalach – Urszulą Fryzką, a także z Jakubem Andrzejewskim, gitarzysta młodego pokolenia, uczestnikiem licznych festiwali i sesji nagraniowych z wieloma wykonawcami. Na finał natomiast zagra jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców muzyki bluesowej – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa.

VIII Festiwal Schlaga: koncert Duo Consonantes (piątek)

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to cykl koncertów organowych odbywający się od 2016 roku w dolnośląskich kościołach, wyposażonych w organy firmy Schlag & Söhne. Przedsięwzięcie stwarza okazję do wysłuchania ambitnego, rzadko wykonywanego repertuaru organowego w interpretacjach uznanych organistów z Polski, Niemiec i Holandii, koncertujących w wielu krajach świata.

W piątek, 14 lipca w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga w świdnickim Kościele Pokoju wystąpią Joanna Woszczyk-Garbacz oraz Jakub Garbacz. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

14.07.2023, PIĄTEK, godz. 18:30
Kościół Pokoju pw. św. Trójcy, Plac Pokoju 6, Świdnica

„Duo Consonantes” (Łódź – Polska)
Joanna Woszczyk-Garbacz – flet
Jakub Garbacz – organy
W programie: G.F. Haendel, F. Mendelssohn-Bartholdy, C. Franck

Koncerty z cyklu Muzyka Mi Leży: FanKlub i Kminek (piątek)

W piątek, 14 lipca o godzinie 19.00 rozpocznie się kolejne plenerowe spotkanie z muzyką w ramach cykli Muzyka Mi Leży. Na scenie Klubu Łaźnia (pl. Ludowy 5) wystąpią zespoły FanKlub i Kminek. Wstęp na wydarzenie jest niebiletowany.

FanKlub gra autorskie kompozycje Małgorzaty Szabuni (wokal) i Maćka Janusa (klawisze), którym na scenie towarzyszą Bartek Bednarz (bas) i Przemek Zbroiński (perkusja). Ich utwory łatwo wpadają w ucho i choć nie ma ich jeszcze na listach przebojów, to można odnieść wrażenie jakby się je dobrze znało i słuchało na co dzień w radio. W miniony weekend zespół triumfował na Festiwalu Wielki Ogień gdzie zdobył nagrody za najlepsze wykonanie utworu z repertuaru Miry Kubasińskiej i dla najlepszego basisty (Bartek Bednarz).

Kminek to z kolei zmysłowy projekt muzyczny, który jest ciekawym połączeniem dobrego chilloutu i elektroniki, ze smakiem wzbogacony gitarowymi brzmieniami autorstwa Pawła Zająca – na co dzień realizatora dźwięku ŚOK. Wydali 2 albumy a w zeszłym roku ukazał się “Kminek 22”. Ich singiel “Miłowałam” gościł na liście przebojów “Radio 357”. Niedawno wystąpili też w ramach trasy “Lato z Radiem”.

Święto Pieroga w Łażanach (sobota)

Już 15 lipca w Łażanach odbędzie się 2. Święto Pieroga. Na wydarzenie zaprasza Gminne Centrum Kultury i Sportu, Gmina Żarów oraz sołectwo wsi Łażany. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00 w łażańskim parku.

Furorę robią oczywiście te z serem i ziemniakami, ale nie zabraknie też pierogów z owocami. Swój udział w 2. Święcie Pieroga zgłosiły okoliczne sołectwa, a to gwarantuje smakowitą ucztę. Na stoiskach będzie można kupić nie tylko pierogi, ale również inne specjały przygotowane przez gospodynie i gospodarzy. Oczywiście podczas Święta Pieroga zostanie rozstrzygnięty konkurs na najsmaczniejsze pierogi, w którym do wygrania będą cenne nagrody ufundowane przez sponsora Electrolux Żarów – mówi Tomasz Pietrzyk, dyrektor GCKiS w Żarowie. Ponadto na scenie zaśpiewają Krukowianie i Chór Sołtysów „Dyszkant” z Gminy Kąty Wrocławskie.

Drugiemu Świętu Pieroga towarzyszyć będzie Turniej Wsi Gminy Żarów, który wyłoni najlepszych z najlepszych. Wśród konkurencji z jakimi zmierzą się reprezentanci wsi z gminy Żarów to: zaplatanie warkocza, rzut kaloszem, czy bieg kelnerski. Nie zabraknie też najbardziej widowiskowej konkurencji czyli przeciągania liny. Organizatorzy przygotowali też konkurencję niespodziankę. O tym, które z sołectw zdobędzie puchar Turnieju Wsi przekonamy się w sobotę, 15 lipca około godziny 17.00.

Piknik „Zdrowo na ludowo” w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich, kiermasz lokalnych produktów oraz mnóstwo dobrej zabawy, szczególnie dla najmłodszych mieszkańców – 15 lipca na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się piknik „Zdrowo na ludowo”. Podczas wydarzenia odbędą się eliminacje ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”.

W konkursie wezmą udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu świdnickiego, a jury konkursu będzie oceniać tradycyjne potrawy regionalne z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego, charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia. Zwycięzca etapu powiatowego awansuje do półfinału wojewódzkiego.

W trakcie imprezy będzie można obejrzeć i wysłuchać występów zespołów ludowych. Na scenie wystąpią zespoły „Jaworzynianie” oraz „Gajkowianie”. Zapraszamy też na stoiska lokalnych producentów rolnych, a najmłodsi będą mogli skorzystać z animacji i zabaw promujących zdrowe, lokalne produkty rolne. Na miejscu dostępny będzie park dmuchanych urządzeń rozrywkowych. Po ogłoszeniu wyników konkursu zapraszamy na zabawę taneczną, która potrwa do godz. 22.00 – informują organizatorzy.

Impreza odbędzie się 15 lipca 2023 roku w godzinach od 14.00 do 22.00 na stadionie miejskim przy ul. Sportowej 1 w Jaworzynie Śląskiej.

Wystawa poświęcona Carlowi Culmizowi (sobota)

Fundacja Inicjatywa B zaprasza na „C. Kulmiz – wernisaż postaci i działalności”, który odbędzie się 15 lipca o godz. 19.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22, dawne EKO).

Nietuzinkowa postać żarowskiej historii zostanie przedstawiona za pomocą fotografii oraz archiwaliów w kontekście inwestycji przemysłowych i społecznych, które odmieniły przedwojenny Żarów i wpłynęły na dzisiejsze postrzeganie miasta. Otwarcie wystawy odbędzie się 15 lipca 2023 roku o godz. 19.00. Po wernisażu ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia 2023 roku w każdy czwartek i niedzielę w godz. 17.00-20.00.

Kino Letnie Spektrum: „Arab Blues” (sobota)

Festiwal Filmowy Spektrum w ramach zapowiedzi nadchodzącej już 9. edycji wydarzenia zaprasza na pokazy plenerowe. W samym sercu Świdnicy wyświetlone zostaną trzy ciekawe pełne metraże z kina światowego. Pierwszy seans już w sobotę, 15 lipca. Wstęp bezpłatny.

sobota, 15 lipca godz. 21.30 — Arab Blues, reż. Manele Labidi (2019)

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia Arab Blues przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która wraca do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się, że jej zawód i styl życia nawet krewnym wydają się podejrzane. Niezależna, niezamężna Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W dżinsach i z papierosem w ustach przemierza ulice odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Słoneczna, pełna kolorów komedia Manele Labidi opowiada o konflikcie tradycji z nowoczesnością oraz zbiorowości i jednostki. Tunezja dochodzi do siebie po Arabskiej Wiośnie i jak nigdy wcześniej, potrzebuje zbiorowej terapii. A film przypomina, że nie ma politycznych rewolucji bez codziennej rewolty. I że najskuteczniejszą terapią bywa śmiech.

Podczas seansu Kina Letniego Spektrum, będzie można zakupić ciasto domowe i tym samym pomóc w zebraniu środków na leczenie i rehabilitację Hani Szczepary. Sprzedaż rusza o godzinie 21.00. Hania to 10-miesieczna mieszkanka Świdnicy, która urodziła się z tristomią 9 pary chromosomów i potrzebuje specjalistycznej rehabilitacji oraz leków. Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Siepomaga.

Festyn charytatywny dla Agatki Salamon (niedziela)

W niedzielę, 16 lipca od godziny 12.00 do 19.00 na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się będzie festyn charytatywny dla Agatki Salamon. – Jeśli jeszcze nie wyjechaliście na wakacyjny urlop, nie macie planów na niedzielę, a chcecie miło i ciekawie spędzić czas to koniecznie bądźcie z nami. Każdy znajdzie coś dla siebie! – zachęcają organizatorzy.

Dzieci z pewnością nie będą się nudzić brykając na dmuchawcach, tańcząc zumbę, głaskając alpakę, czy tańczyć w pianie przygotowanej specjalnie dla nas przez strażaków. Nie co dzień obejrzeć można symulację wypadku drogowego i całą akcję ratowniczą, a u nas dzielni strażacy chętnie dadzą nam pożyteczną lekcję co robić, a czego unikać. No i najważniejsze – nie trzeba gotować w niedzielne upalne południe! Nakarmimy Was do syta – wskazują.

/opr. mn/

Poprzedni artykułMiędzykulturowy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Integracyjne spotkania i zajęcia dla seniorów [PL/UA]
Następny artykułBlisko 18 mln złotych na remont zabytków w powiecie. Tylko cztery obiekty ze Świdnicy z rządową dotacją