Strona główna Artykuł sponsorowany System bezuchwytowy do szafek kuchennych – gdzie się sprawdzi i jaki wybrać?

System bezuchwytowy do szafek kuchennych – gdzie się sprawdzi i jaki wybrać?

0

Meble bez uchwytów stały się popularne już jakiś czas temu. W kuchni mogą występować jedynie w części zabudowy lub też na całej jej powierzchni. To nowoczesne rozwiązanie jest stylowe i może być naprawdę wygodne, o ile dobrze wybierze się system bezuchwytowy. Sprawdź swoje opcje i dobierz ten, który będzie pasować do Twojej kuchni i zapewni Ci wygodę.

Kuchnia z uchwytami czy bez?

Systemy bezuchwytowe najczęściej wybierane są do kuchni ze względów estetycznych, zdarza się jednak, że nie tylko. W wąskich pomieszczeniach pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca, ale też zapewniają bezpieczeństwo. Tradycyjne uchwyty mogłyby nie tylko obijać sąsiadujące fronty szafek, lecz także łatwo byłoby o nie zahaczyć. W małych kuchniach brak uchwytów w meblach jest po prostu praktyczny. Warto pamiętać też, że system bezuchwytowy możemy śmiało wykorzystać również w szufladach. Systemy te nie są bowiem dedykowane wyłącznie do szafek.

Wizualizacja kuchenna studia CHOME Studio ze Świdnicy

System bezuchwytowy do mebli – dostępne rozwiązania

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie w naszej kuchni frontów bez uchwytów, do wyboru mamy kilka systemów, które pozwolą nam na wygodne otwieranie mebli.

System Tip-On – to często stosowane rozwiązanie nie tylko w kuchni. Można wykorzystać je zarówno w szafkach dolnych, jak i wiszących czy szufladach. Wyposażone w nie fronty uchylają się po ich delikatnym naciśnięciu. Uchylone drzwiczki możemy następnie chwycić i łatwo je otworzyć.

Elektryczne otwieracze do szuflad – najczęściej można spotkać je w szufladach pod zlewozmywakiem, w których przechowuje się kosze na śmieci. Mają za zadanie w pełni wysunąć szufladę po naciśnięciu jej frontu. Kiedy więc w naszych rękach znajdują się odpadki, których zamierzamy się pozbyć, dotkniecie frontu kolanem czy stopą wystarczy, by szuflada automatycznie się otworzyła. To niezwykle wygodne!

Elektryczne wspomaganie do szafek wiszących – systemy bezuchwytowe obejmują również elektroniczne otwieracze do szafek wiszących, które otwierają się do góry. Systemy te mogą zarówno unosić fronty, jak i je opuszczać. To praktyczne rozwiązanie szczególnie w przypadku szafek umieszczonych na dużej wysokości. Jeżeli szafka zainstalowana jest wysoko, bywa że nawet gdy jesteśmy w stanie ją otworzyć, możemy mieć problem z jej zamknięciem. Po zainstalowaniu elektrycznego wspomagacza, front będzie otwierać się i zamykać po naciśnięciu przycisku.

Fronty bez uchwytów – czy systemy bezuchwytowe są konieczne?

Systemy bezuchwytowe zapewniają nam komfort i podnoszą funkcjonalność kuchni. Czy jednak, aby cieszyć się idealnie gładkimi frontami, musimy w nie inwestować? Nie zawsze jest to konieczne. Jednym z popularnych rozwiązań są uchwyty frezowane. Mogą być stosowane zarówno w dolnej, jak i górnej części zabudowy, a także w szufladach. Ważne jednak, by frez był odpowiednio głęboki, abyśmy mogli pewnie chwycić front. To szczególnie istotne w przypadku pojemnych szuflad. Wilgotne palce lubią bowiem ślizgać się po wgłębieniach, szczególnie jeżeli meble wykończone są na wysoki połysk.

Drugą propozycję stanową listwy korytkowe, które, zgodnie z nazwą, po zainstalowaniu tworzą wnękę przypominającą korytko. Są to listwy meblowe oddzielające sąsiadujące rzędy szuflad.

W przypadku szafek wiszących, gładkie drzwiczki, pozbawione uchwytów, możemy uzyskać poprzez zastosowanie frontu, który na dole będzie wystawał nieco poza korpus szafki.

Alternatywą dla tradycyjnych uchwytów mogą być również uchwyty nakładane, które mogą mieć różne kształty. Możemy spotkać je także w różnych wariantach kolorystycznych, takich jak czerń, stal szczotkowana, aluminium, złoto i w wielu innych.

Meble kuchenne bez uchwytów – wady i zalety

Bezuchwytowe fronty, jak chyba wszystkie rozwiązania do kuchni, mają swoje plusy i minusy. Warto poznać je, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Zalety frontów bez uchwytów:

  • łatwość w czyszczeniu – są gładkie, dzięki czemu umyjemy je szybciej, a brud nie będzie gromadzić się w trudno dostępnych miejscach, jakimi są okolice uchwytów,
  • design – świetnie wpisują się w minimalistyczne wnętrza, a do tego dają możliwość pełnego wyeksponowania frontu. Poza tym pozbawiona uchwytów kuchnia zyskuje na elegancji,
  • bezpieczeństwo – są polecane dla rodzin z małymi dziećmi. Dziecko nie uderzy się ani nie zaczepi się o uchwyt,
  • ergonomia – przy zastosowaniu systemów bezuchwytowych meble możemy otwierać na różne sposoby, również wtedy, gdy nasze ręce są zajęte,
  • sposób montażu – systemy bezuchwytowe są łatwe w instalacji,
  • oszczędności – zakup uchwytów to dodatkowy koszt. Bywa też, że w trakcie użytkowania kuchni jesteśmy zmuszeni wymieniać je na nowe, płacąc za nie ponownie.

Wady kuchni bez uchwytów:

  • utrzymanie czystości – szafki pozbawione uchwytów wymagają częstszego przecierania, częściej bowiem jesteśmy zmuszeni dotykać ich frontów, przez co zostawiamy na nich na przykład ślady palców,
  • przypadkowe otwieranie szafek – szafki z elektrycznym otwieraczem czy systemem Tip-On mogą niepotrzebnie otwierać się, kiedy na przykład się o nie oprzemy,
  • wygoda – szczególnie uchwyty frezowane muszą być dobrze wyprofilowane. Jeżeli są zbyt płytkie, są niewygodne i łatwo stracić na nich paznokcie, a ich wymiana czy poprawa wiąże się z koniecznością wymiany całych frontów.

Ponadto meble bez uchwytów nie będą pasować do wszystkich stylów wnętrzarskich. W których natomiast sprawdzą się najlepiej?

Wizualizacja kuchenna studia CHOME Studio ze Świdnicy

Meble kuchenne bezuchwytowe – do jakiego stylu kuchni pasują?

Kuchnie z uchwytami to najczęściej aranżacje w stylu klasycznym. Tradycyjne uchwyty sprawdzą się również we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim, rustykalnym czy retro. Szczególną rolę będą odgrywać w kuchni w stylu glamour, podkreślając jej charakter i dodając blasku. Szafki bezuchwytowe z kolei cechuje minimalizm i do takich wnętrz są dedykowane. Gładkie fronty pasują do nowoczesnych aranżacji, w których panować ma prostota i harmonia. Projektanci wykorzystują je również, tworząc kuchnie w stylu loftowym. Industrialne wnętrza wyróżniają się surowością, którą można zaakcentować m.in. poprzez brak uchwytów w szafkach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBenzyna w stawie w Parku Centralnym?
Następny artykułOrgany Schlaga zabrzmią w weekend w Świdnicy i Świebodzicach