Strona główna Kultura Organy Schlaga zabrzmią w weekend w Świdnicy i Świebodzicach

Organy Schlaga zabrzmią w weekend w Świdnicy i Świebodzicach

0

Miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję wysłuchać dwóch koncertów na skrzypce i organy w wykonaniu duetu z Warszawy – Róży Lorenc i Wiktora Brzuchacza. Artyści wystąpią 23 czerwca w Świebodzicach i 24 czerwca w Świdnicy w ramach ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Wstęp wolny.

Okolice Świdnicy słyną z kilkorga zachowanych organów piszczałkowych firmy Schlag i Synowie, charakteryzujących się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i miękkim brzmieniem. Na przełomie XIX i XX w. wytwórnia założona przez świdniczanina Christiana Schlaga wyprodukowała ponad 1 000 wysokiej klasy instrumentów, w tym symfoniczne organy w Kościele Pokoju w Świdnicy (1909 r.) oraz organy w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach (ok. 1903).

Wystąpią Róża Lorenc (skrzypce) i Wiktor Brzuchacz (organy) – artyści aktywnie koncertujący jako duet, którzy posiadają szeroki wachlarz solowej i kameralnej literatury muzycznej, w tym autorskie transkrypcje utworów na skrzypce i organy.

VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga
23.06.2023, piątek, godz. 18:30-19:30
Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6, Świdnica

Krajobraz Muzyczny Śląska
24.06.2023, piątek, godz. 18:00-19:00
Kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Bolesława Prusa 1, Świebodzice

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WOLNY

W programie obu koncertów:

  • Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Jesus bleibet meine Freude BWV 147; Gigue BWV 807; Fantazja G-dur „Pièce d’Orgue” BWV 527
  • Antonio Vivaldi (1678-1741)  – Cantabile
  • Claude Balbastre (1724-1799) – Preludium i Fuga d-moll; Canonnade
  • Édouard Lalo (1823-1892) – Intermezzo
  • Edward Elgar (1857-1934) – Chanson de matin nr 2 op.15
  • Gaston Bélier (1863-1938) – Toccata
  • Victor Herbert (1859-1924) – Canzonetta
  • Cezar  Cui (1835-1918) – Orientale

Róża Lorenc (skrzypce) – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Występowała na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Warszawska Jesień, Chopin i jego Europa, Wiosna Młodych Kameralistów, Festival Bled oraz La Folle Journee. Koncertowała m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii i Słowenii oraz dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni DUX. Uczestniczka prestiżowych kursów mistrzowskich – Summer Music Academy Hundisburg Castle w Niemczech oraz International Music Forum Trenta pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. Wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska. Gra na skrzypcach wykonanych w 1817 roku przez Pietro Barbieriego, mistrza włoskiej szkoły lutniczej.

Wiktor Brzuchacz (organy) – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji. Jest laureatem „Złotego Lauru Młodego Organisty” na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku. Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Francji i Rosji. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”, cyklu letnich koncertów „Spotkaj się z muzyką w Warszawie” oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. Od 2021 roku prowadzi klasę organów w Akademii Katolickiej „Collegium Joanneum” w Warszawie.

***

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to cykl koncertów organowych odbywający się od 2016 roku w dolnośląskich kościołach, wyposażonych w organy firmy Schlag & Söhne. Koncert w Świebodzicach towarzyszy ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Organizatorem koncertów jest Fundacja Dobrej Muzyki – organizacja pozarządowa, której misją jest uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. Nieprzerwanie od 2012 roku popularyzuje muzykę organową i wiedzę o organach piszczałkowych na terenie Śląska.

Szczegółowy program Festiwalu oraz więcej informacji o cyklu Krajobraz Muzyczny Śląska można znaleźć na stronie internetowej Fundacji: https://fundacjadobrejmuzyki.pl

/materiały – organizatora/

Poprzedni artykułSystem bezuchwytowy do szafek kuchennych – gdzie się sprawdzi i jaki wybrać?
Następny artykułPolicyjny festyn na rzecz chorych dzieci już w piątek