Strona główna 0_Slider „SprzątnijMy Park Książański” po raz czwarty. Wspólnymi siłami chcą uprzątnąć tereny wokół...

„SprzątnijMy Park Książański” po raz czwarty. Wspólnymi siłami chcą uprzątnąć tereny wokół Zamku Książ i jeziorka Daisy

0

Już w najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w kolejnej społecznej akcji, której celem jest uwolnienie od śmieci szlaków turystycznych Książańskiego Parku Krajobrazowego. Na miejsce zbiórki chętnych bezpłatnie zawiozą busy partnera akcji.

Akcja „SprzątnijMy Park Książański” to czwarta edycja wydarzenia polegająca na turystycznym sprzątaniu Parku Książańskiego, w tym leżącym w nim rezerwatów: Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha i Jeziorko Daisy. Zapraszamy wszystkich chętnych, którym zależy na kondycji książańskiego lasu, szlaków i potoków, a także gotowych na dłuższy spacer 10 czerwca o godz. 11.00 przy książańskim hipodromie – mówi Paweł Siodłak ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych, będącego inicjatorem społecznych porządków.

Jak dodaje, celem akcji jest posprzątanie centralnej i lubiechowskiej części Książańskiego Parku Krajobrazowego, zebranie zalegających śmieci przy szlakach i ścieżkach, zlikwidowanie składowisk odpadów, wybranie z potoków naniesionych śmieci, a także oczyszczenie okolic Starego Książa, Zamku Cisy, Jeziorka Daisy. Po akcji na wolontariuszy czekać będzie podziękowanie w formie ogniska, poczęstunku, gier i niespodzianek.

Podczas poprzedniej, trzeciej edycji wydarzenia ponad 60 wolontariuszy zebrało około 2 ton śmieci. Organizatorzy mają nadzieję na poprawienie tego wyniku, zaś patroni akcji – burmistrz Świebodzic Paweł Ozga oraz prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej – podkreślają edukacyjną funkcję akcji i cieszą się, że dzięki niej z roku na rok widoczny jest spadek zanieczyszczenia Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Program IV akcji „SprzątnijMy Park Książański” – 10 czerwca 2023 roku

10.50 – odjazd busów dla uczestników akcji z parkingu Biedronki w Świebodzicach (ul. Wałbrzyska) oraz z pętli autobusowej na Podzamczu (al. Podwale naprzeciw ul. Blakowej),

11.00 – rozpoczęcie przy hipodromie Stada Ogierów Książ, gdzie zaplanowane jest miejsce organizacyjne i darmowy parking dla uczestników i partnerów akcji. Uczestnicy akcji zapoznają się tam z kwestiami organizacyjnymi, otrzymają worki, rękawice, kamizelki i plecaczki, zostaną podzieleni na grupy przypisane dla konkretnych tras, a następnie wyruszą na trasy lub dojadą busem na miejsce startu dla tras oddalonych.

Po zakończonym porządkowaniu uczestnicy spotkają się w amfiteatrze pod Zamkiem Książ, gdzie czekać na nich będzie ognisko, gry i zabawy oraz loteria z nagrodami. Planowany koniec akcji około godz. 16.00 (w zależności od trasy)

/Czysty Wałbrzych, UM Świebodzice, opr. mn/

Poprzedni artykułZderzenie dwóch aut pod Strzegomiem
Następny artykułZaginął kotek [ODNALEZIONY]