Strona główna 0_Slider W Świdnicy otwarto filię instytucji zarządzającej funduszami unijnymi. Docelowo ulokuje się w budynku...

W Świdnicy otwarto filię instytucji zarządzającej funduszami unijnymi. Docelowo ulokuje się w budynku dawnej szkoły [FOTO/VIDEO]

0

W Świdnicy utworzona została filia Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, czyli instytucji zajmującej się rozdzielaniem środków unijnych. Obecnie mieści się ona w Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, jednak docelowo działać będzie w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej. Tam również ma zostać przeniesiony Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

5 grudnia 2022 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu funduszy europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027. Otworzyła się przed nami nowa perspektywa, w ramach której otrzymaliśmy ponad 2 mld euro do dyspozycji, aby zainwestować w rozwój Dolnego Śląska. Dodatkowo 200 mln euro otrzymaliśmy z budżetu państwa na zmniejszenie wkładów własnych ze strony beneficjentów – co oznacza dodatkowy 1 mld złotych dla Dolnego Śląska. 31 maja ogłosiliśmy pierwszy konkurs w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na obszarze regionu świdnicko-wałbrzysko-kłodzkiego. Już dzisiaj, 1 czerwca otwieramy w Świdnicy filię Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Filia ta ma pozwolić beneficjentom w sposób prosty i szybki otrzymać informację, aby skorzystać ze szkoleń, aby dowiedzieć się, jakie konkursy będą przygotowywane i jakie będą kryteria udziału w tych konkursach – mówił Tymoteusz Myrda z zarządu województwa dolnośląskiego.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który jest dedykowany dla obszaru świdnicko-wałbrzysko-kłodzkiego – ze środkami w wysokości 560 mln euro plus dodatkowo 100 mln euro na pokrycie wkładów własnych – to olbrzymie pieniądze i olbrzymia szansa dla tego regionu. Mam nadzieję, że samorządowcy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe wykorzystają ten czas, który jest bardzo krótki, gdyż w 2026 roku zakończy się możliwość wykorzystywania tych środków – zaznaczał Myrda.

Jak wskazywał marszałek województwa Cezary Przybylski, filia Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej została otwarta w Świdnicy po to, aby mieszkańcy subregionu wałbrzyskiego – obejmującego powiaty wałbrzyski, świdnicki, kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki – nie musieli jeździć do Wrocławia w celu uzyskania informacji lub w celu złożenia wniosków o dofinansowanie. – Wola zarządu województwa dolnośląskiego, aby filialne biura otworzyć poza Wrocławiem to bardzo dobry pomysł, bo na pewno poprawia to dostępność i mam nadzieję, że pozwoli to większej ilości podmiotów i osób skorzystać z możliwości uzyskania pieniędzy unijnych i przekucia ich na dobre projekty – wtórowała mu prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

To ważny dzień dla Świdnicy. To, że właśnie tutaj będzie funkcjonowała filia instytucji zarządzającej funduszami unijnymi w naszym województwie, to rzecz bardzo ważna. Oznaczać to będzie większą dostępność dla przedsiębiorców, do których chcielibyśmy docierać jeszcze intensywniej. Bardzo się cieszę, że ta tymczasowa siedziba – do czasu wyremontowania docelowej siedziby przy ulicy Folwarcznej, co do której umowę zawarliśmy w ubiegłym roku – znajduje się w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Przygotowane jest lokum, obsługa interesantów na pewno będzie wzorowa. Jest to miejsce w samym centrum miasta, miejsce łatwo dostępne. Będziemy zachęcać przedsiębiorców i inne podmioty, żeby korzystali z załogi dyrektora Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, która jest merytorycznie przygotowana – podkreślała prezydent.

Kolejną jednostką wojewódzką, która ulokuje się w Świdnicy będzie Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. – Pojawi się on za niedługo właśnie w Świdnicy na bazie nabytej od miasta nieruchomości przy ulicy Folwarcznej. W tej siedzibie będzie znajdowała się docelowa filia DIP-u. Mam nadzieję, że obecność jednostek samorządu województwa poprawi i pomoże Świdnicy jeszcze bardziej się rozwijać – wskazywał Tymoteusz Myrda.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZderzenie na Wrocławskiej. Jeden z kierujących trafił do szpitala [FOTO]
Następny artykułCo warto wiedzieć przed zapisaniem się na podyplomowe studia pedagogiczne?