Strona główna 0_Slider O krok bliżej przebudowy ruchliwego skrzyżowania. W jego miejscu ma powstać rondo

O krok bliżej przebudowy ruchliwego skrzyżowania. W jego miejscu ma powstać rondo

0

Starosta świdnicki wydał zezwolenie na realizację drogowej inwestycji obejmującej przebudowę skrzyżowania u zbiegu ulic Westerplatte, Bystrzyckiej i Kliczkowskiej. Świdniccy urzędnicy wyrażali wcześniej nadzieję, że rozpoczęcie robót budowlanych mogłoby nastąpić jeszcze w tym roku. Będzie to jednak uzależnione od pozyskania dofinansowania ze źródeł rządowych.

skrzyżowanie ulic Westerplatte i Bystrzyckiej

O planach przebudowy skrzyżowania mówi się od wielu lat, a konieczność realizacji takiej inwestycji tłumaczono przede wszystkim dużym ruchem pojazdów w tym miejscu. Drugim z powodów podjęcia się drogowej inwestycji była chęć udrożnienia przejazdu przez ulicę Kliczkowską, rozdzieloną obecnie zabudowaniami przemysłowymi, umożliwiając tym samym przejazd od ulicy Bystrzyckiej w kierunku ulicy Kopernika.

Poszukując nowych terenów mieszkaniowych i usługowych planuje się udostępnić komunikacyjnie kolejne tereny np. znajdujące się pomiędzy ul. Okrężną, Jodłową i Westerplatte. Chcąc to zrealizować należy przede wszystkim przebudować skrzyżowanie ulic Westerplatte, Bystrzycka, Kliczkowska. Przebudowa tego skrzyżowania jest ważna, gdyż obecnie wlot ul. Kliczkowskiej nie jest objęty sygnalizacją świetlną, co w przyszłości uniemożliwiłoby bezpieczne włączanie się pojazdom do ruchu. Dodatkowo duże natężenie ruchu w godzinach szczytu w połączeniu z niewydolną sygnalizacją świetlną powoduje korki na ulicach dolotowych – tłumaczyli w ubiegłym roku świdniccy urzędnicy.

W ramach przygotowań do przebudowy zlecono wykonanie niezbędnej dokumentacji, przeznaczając na ten cel blisko 170 tys. złotych. Wyłonionej w przetargu firmie polecono zaprojektowanie ronda w miejscu istniejącego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. W ubiegłym miesiącu starosta świdnicki udzielił zezwolenia na realizację drogowej inwestycji. Posiadając całą potrzebną dokumentację, Starostwo Powiatowe ma wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie z programów rządowych. Po uzyskaniu finansowego wsparcia możliwe byłoby ogłoszenie przetargu na realizację robót budowlanych.

Mam nadzieję, że pan starosta, dotrzymując słowa zapisanego w treści zawartego porozumienia, będzie aplikował o wsparcie finansowe tej inwestycji w każdym możliwym źródle. My z kolei deklarujemy gotowość realizacji tej inwestycji w ramach zastępstwa inwestorskiego. Mam nadzieję, że w roku 2023 uda nam się rozpocząć te prace – mówił kilka miesięcy temu Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Czy plany te rzeczywiście doczekają realizacji w bieżącym roku? Z pytaniem w sprawie dalszych kroków dotyczących drogowej inwestycji zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego oraz Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

przyszły kształt skrzyżowania ulic Bystrzycka-Westerplatte-Kliczkowska (mat. UM Świdnica)

/mn/

Poprzedni artykułWokół literatury, muzyki, a nawet fotografii. XVI Biesiada Literacka z programem
Następny artykułZacięta walka w Świebodzicach [WYNIKI]