Strona główna 0_Slider Nowe „zabawki” świdnickiego MPK. Kosztowały ponad 16 mln złotych

Nowe „zabawki” świdnickiego MPK. Kosztowały ponad 16 mln złotych [FOTO/VIDEO]

0

Na świdnickie ulice i na podmiejskie trasy wyruszyło sześć najnowszych autobusów elektrycznych wyprodukowanych przez koncern Volvo. 1 czerwca, w Dzień Dziecka nowe „elektryki” zaprezentowano podczas wydarzenia zorganizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne na Osiedlu Młodych.

Wszystkie autobusy Volvo są niskopodłogowe na całej długości wynoszącej 12 metrów, są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Zostały zaopatrzone w baterie o pojemności 376 kWh, na które producent daje gwarancję utrzymania 80% pojemności energetycznej przez co najmniej 102 miesiące a układ napędowy zapewni zużycie poniżej 0,8 kWh na jeden kilometr. Autobusy są wyposażone w system zliczania pasażerów, co pozwoli lepiej tworzyć rozkłady i planować kursy, komfort pasażerom gwarantować będzie elektryczna, nie spalinowa, klimatyzacja, a kierowcy do dyspozycji będą mieć kamery z monitorami w miejsce zewnętrznych lusterek wstecznych czy system ostrzegania o osobach/rzeczach znajdujących się w obszarze tzw. martwego kąta. Standard pozostałych elementów wyposażenia będzie nie gorszy niż w pierwszych Volvo – wylicza Witold Tomkiewicz, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy. Świdnickie autobusy to przedostatnia partia wyprodukowana w przewidzianych do likwidacji wrocławskich zakładach szwedzkiego koncernu.

Sprawne ładowanie „elektryków” zapewni nowa ładowarka, która zainstalowana została na pętli autobusowej przy ulicy Emilii Plater. – Ta ładowarka pozwala na szybkie doładowanie w czasie dnia roboczego. Druga taka stanie do końca czerwca na ulicy Kolejowej, a ładowanie wolniejsze, mniejszą mocą zapewniać będzie 6 nowych ładowarek plug-in, które pracować będą nocą. Niebawem więc baza ładowania MPK Świdnica liczyć będzie 8 ładowarek plug-in, trzy ładowarki pantografowe i trzy tzw. ładowarki mobilne mniejszej mocy, które idealnie się nadają w pracach serwisowych przy elektrobusach – mówi Tomkiewicz.

Na zakup autobusów oraz budowę potrzebnej infrastruktury przeznaczono w sumie 21 mln złotych, z czego same „elektryki” kosztowały 16,6 mln złotych. Zadanie zostało sfinansowane z programu Zielony Transport Publiczny, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nisko oprocentowanej pożyczki oraz środków własnych świdnickiego przewoźnika.

/MPK Świdnica, mn/

Poprzedni artykułPompy ciepła – dlaczego warto zainwestować w tę technologię?
Następny artykuł„Laur Młodego Samorządowca” dla Grodziszcza