Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica „Laur Młodego Samorządowca” dla Grodziszcza

„Laur Młodego Samorządowca” dla Grodziszcza

0

Konkurs wiedzy samorządowej w szkołach podstawowych to świetny sposób na edukację i zachęcanie uczniów do zgłębiania wiedzy na temat działania samorządu oraz funkcjonowania lokalnych społeczności – podkreślała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wręczając statuetkę „Laur Młodego Samorządowca”, która w tym roku powędrowała do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Grodziszczu – gospodarza tegorocznej edycji konkursu.

Konkurs o Laur Młodego Samorządowca składał się z dwóch etapów: eliminacji szkolnych i gminnych. W etapie gminnym uczestnicy konkursu pod kierunkiem nauczyciela opiekuna przygotowali i przedstawili prezentację „Moja mała ojczyzna – miejsce, gdzie warto żyć”. Materiały przedstawione w prezentacji dotyczyły miejscowości znajdujących się w obwodzie szkoły, której reprezentacją jest drużyna. Uczniowie przedstawili najciekawsze miejsca, powstałe inwestycje i inicjatywy, dokonane zmiany, które wpłynęły na komfort życia, bezpieczeństwo mieszkańców oraz atrakcyjność regionu. Suma punktów uzyskanych w obu częściach pozwoliła wyłonić zwycięzców konkursu. Pytania w części konkursowej dotyczyły różnych aspektów samorządu, takich jak struktura samorządu lokalnego, zadania i kompetencje poszczególnych organów, prawa i obowiązki mieszkańców w kontekście samorządowych decyzji, proces podejmowania decyzji itp. Uczniowie musieli także odpowiednio rozpoznać znane twarze gminnego samorządu, właściwie przyporządkować tematykę załatwianych spraw w urzędzie i w jednostkach organizacyjnych, a także rozpoznać charakterystyczne atrakcje turystyczne w gminie Świdnica.

Wręczenia statuetki dokonano podczas ostatniej sesji absolutoryjnej. – Wizyta uczniów podczas LXXVIII sesji Rady Gminy Świdnica była doskonałą lekcją żywego samorządu. Młodzi mieszkańcy gminy poznali od kuchni jak wygląda samorząd, gdzie zapadają najważniejsze uchwały Rady Gminy i jak są one procedowane – wskazuje Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy Świdnica.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułNowe „zabawki” świdnickiego MPK. Kosztowały ponad 16 mln złotych [FOTO/VIDEO]
Następny artykułZegarki sportowe – do tańca i do kolarstwa