Strona główna 0_Slider Mozart, Franco Fagioli i Capella Cracoviensis na inaugurację 24. Festiwalu Bachowskiego

Mozart, Franco Fagioli i Capella Cracoviensis na inaugurację 24. Festiwalu Bachowskiego [FOTO]

0

Przy dźwiękach muzyki klasycznej i pięknych zdobieniach wnętrza Kościoła Pokoju rozpoczął się 24. Festiwal Bachowski. Na inaugurującym tegoroczną edycję koncercie pojawiły się tłumy fascynatów sztuki. Festiwal potrwa do końca lipca. 

Od lat Festiwal Bachowski przyciąga do Świdnicy melomanów z całego kraju i świata. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych nie tylko w skali regionu, ale i całej Polski. Tegoroczna edycja festiwalu odbywać się będzie pod hasłem „Radykalne przestrzenie”. Każdego roku na festiwal zapraszani są najlepsi muzycy i zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej.  W tym roku wystąpią takie sławy jak włoski zespół Europa Galante, pod batutą Fabia Biondiego – jednego z najwybitniejszych współczesnych skrzypków, międzynarodowy zespół wokalno-instrumentalny L’Arpeggiata – znany z nieortodoksyjnych interpretacji muzyki dawnej, światowej sławy polski śpiewak Jakub Józef Orliński, a także znakomity brytyjski zespół wokalny The King’s Singers.

W niedzielę, 25 czerwca w festiwalowy świat wprowadził słuchaczy Franco Fagioli – argentyński śpiewak operowy, posiadający jeden z najbardziej fascynujących głosów naszych czasów. W świdnickim Kościele Pokoju słynny artysta zaśpiewał arie i motety Mozarta.

42-latek należy do światowej czołówki kontratenorów. Mistrzowska technika i głos obejmujący trzy oktawy sprawiają, że Franco Fagioli jest stawiany na równi z takimi tuzami jak Philippe Jaroussky czy Andreas Scholl. Wykształcony wokalnie w Instytucie Sztuki Teatro Colon w Buenos Aires, zdobył rozgłos zwycięstwem w prestiżowym konkursie Bertelsmanna „New Voices” w Niemczech w 2003 roku. Od tego czasu stał się kolekcjonerem nagród. W 2011 roku zdobył m.in. najważniejszą włoską nagrodę muzyczną Premio Abbiati, którą po raz pierwszy przyznano kontratenorowi. W tym samym czasie włoskie pismo L’Opera przyznało mu tytuł najlepszego kontratenora roku za rolę Bertarido w „Rodelindzie” Handla na Festival della Valle d’Itria. Rozgłos przyniosły mu m.in. tytułowe partie w operach Haendla. Jego pierwszy europejski, solowy recital w 2009 roku, w wypełnionej po brzegi sali Staatsoper w Stuttgarcie zakończył się owacją na stojąco.

Ze szczegółowym programem 24. Festiwalu Bachowskiego można zapoznać się na stronie wydarzenia.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułAplikacje mobilne – w jaki sposób pomagają zarówno firmom jak i ich klientom?
Następny artykułAuto elektryczne – co musisz wiedzieć?