Strona główna 0_Slider Szykują miejsce pod pomnik księcia Bolka II

Szykują miejsce pod pomnik księcia Bolka II [FOTO]

0

Mimo że nie ma jeszcze wystarczającej kwoty na zlecenie odlewu figury księcia, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej zleciło wykonanie prac przygotowawczych na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Za około 2 tygodnie powinien stanąć cokół. Decyzję o uhonorowaniu Bolka II podjęli w głosowaniu świdniczanie.

Przypomnijmy, w ramach konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2020 roku świdniczanie wskazali, że na skwerze u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej powinien stanąć pomnik księcia Bolka II, którego budowę zaproponowało Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Zgodę na usytuowanie w tym miejscu monumentu upamiętniającego władcę wyrazili również świdniccy radni. Decyzja ta umożliwiła rozpoczęcia przygotowań do budowy. Rozpoczęta została społeczna zbiórka środków na wzniesienie pomnika, a także ogłoszony został konkurs na jego projekt.

10 stycznia 2022 roku komisja konkursowa wyłoniła zwycięską pracę. – Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowały się dwa projekty. W poniedziałek były one omawiane z autorami. Po tej dyskusji gremium komisji wybrało projekt pomnika przygotowany przez pana Aleksandra Mazija – mówi Urszula Pawłowska, z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Mazij zaprojektował wcześniej rzeźbę przedstawiającą rodzinę dzików, która w kwietniu 2014 roku stanęła na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej.

– Do tej pory udało nam się zebrać 70 tysięcy złotych. To oczywiście nie wystarczy na pomnik, bo odlew kosztuje około 500 tysięcy złotych, ale chcemy pokazać świdniczanom i darczyńcom, że krok po kroku realizujemy zamiar. Dzisiaj zaczynamy od przygotowania miejsca, gdzie zostanie wylany fundament i stanie granitowy cokół z tablica o treści Bolko II książę świdnicko-jaworski. Do tego podane będzie data rozpoczęcia i zakończenia rządów w księstwie – mówi Urszula Pawłowska.

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej zachęca do dokonywania wpłat datków, które zostaną przeznaczone na budowę pomnika Bolka II:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej
58-100 Świdnica, ul. Długa 33
Nr konta BNP Paribas 43 1600 1462 1023 6969 3000 0002
Kod SWIFT – BNPAPLP

/asz/
fot. Tomasz Kownacki

Poprzedni artykułNowoczesne oczyszczalnie ekologiczne: jak przekształcić ścieki w zasób dla domu i ogrodu?
Następny artykułZaginął Kotino, tęskni za nim mała dziewczynka