Strona główna Artykuł sponsorowany Nowoczesne oczyszczalnie ekologiczne: jak przekształcić ścieki w zasób dla domu i ogrodu?

Nowoczesne oczyszczalnie ekologiczne: jak przekształcić ścieki w zasób dla domu i ogrodu?

0

Przyjmuje się, że jedna osoba w ciągu doby zużywa 150 l wody. Ok. 90 proc. tej wartości, czyli 135 l zamienia się ścieki. Znając te dane, łatwo obliczysz, ile ścieków dziennie produkuje Twoja rodzina. Czy choć część z tego da się odzyskać? Okazuje się, że tak! Sprawdź, jak dzięki oczyszczalni ekologicznej można uzdatnić i ponownie wykorzystać część wody ze ścieków.

Dzięki przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków możesz odzyskać część wody szarej o drugiej klasie czystości i w ten sposób zaoszczędzić wodę pitną. W jaki sposób przydomowa oczyszczalnia ścieków uzdatnia wodę? Do czego można wykorzystać wodę szarą? Czy jest ona w pełni bezpieczna? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.  

W jaki sposób oczyszczalnia ekologiczna uzdatnia część wody ze ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ekologiczna pozwala odzyskać część wody ze ścieków. W jaki sposób? Wyjaśnijmy najpierw działanie tego typu oczyszczalni. Najpierw części stałe ścieków, które trafiły do oczyszczalni, opadają na dno i zaczynają wydzielać się osady. Następnie substancje lżejsze niż woda wypływają do góry i unoszą się po powierzchni. W kolejnym etapie następuje separacja ścieków klarownych od nieczystości unoszących się na powierzchni wody. Klarowne ścieki poddawane są oczyszczaniu. Niebezpieczne zanieczyszczenia są wówczas neutralizowane. Dzięki temu uzyskujemy wodę o drugiej klasy czystości. Może ona trafić do gleby lub cieku wodnego, bez ryzyka o skażenie tych miejsc.

Ponadto warto wiedzieć, że każdy producent oczyszczalni przydomowych gwarantuje, że jego urządzenia nie przeciekają, dzięki czemu nieoczyszczone ścieki nie dostaną się do gleby czy wód gruntowych. Oczyszczalnie ścieków przechodzą szereg rygorystycznych testów, w których sprawdzana jest ich szczelność i dopiero urządzenia z odpowiednimi atestami trafiają na rynek. 

Jak wykorzystać oczyszczone ścieki w domu i ogrodzie?

Woda odzyskana ze ścieków z odpływów innych niż toaleta to woda o drugiej klasie czystości. Nie nadaje się ona do picia czy przygotowywania posiłków, jednak może posłużyć do innych celów.

Woda uzdatniona w przydomowej oczyszczalni ścieków może być wykorzystana do nawadniania ogrodu – podlewania kwiatów czy grządek z warzywami. Przypominamy, że taka woda jest całkowicie bezpieczna dla gleby, nie ma więc obaw o to, że skazi warzywa, zioła czy inne rośliny.

Woda odzyskana ze ścieków przyda się również do rozmaitych prac porządkowych, takich jak mycie tarasu czy schodów zewnętrznych. Można jej użyć również do chłodzenia maszyn, mycia samochodu lub maszyn rolniczych.

Zarówno do nawadniania ogrodu, jak i prac porządkowych na podwórku używa się zazwyczaj wody pitnej. Zamieniając ją na wodę uzdatnioną ze ścieków, oszczędzamy  zasoby wody pierwszej czystości. Przekłada się to na korzyści finansowe i oszczędności w domowym budżecie. Co więcej, ułatwia oszczędzanie ważnego zasobu, jakim jest woda pitna, której jest na świecie coraz mniej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPożar na Długiej w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułSzykują miejsce pod pomnik księcia Bolka II [FOTO]