Strona główna Artykuł sponsorowany Retinol – działanie i zasady stosowania

Retinol – działanie i zasady stosowania

0

Retinol jest jednym z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych, dlatego kosmetyki z retinolem cieszą się ogromną popularnością. O czym trzeba wiedzieć, rozpoczynając kurację retinolem?

Retinol to bardzo skuteczna substancja przeciwzmarszczkowa i przeciwstarzeniowa. Co ważne, jego działanie zostało dobrze przebadane. Działa również na inne problemy skórne – pomaga w leczeniu trądziku, reguluje wydzielanie sebum, pobudza produkcję kolagenu w skórze i sprawia, że cera staje się bardziej promienna. Rozpoczynając stosowanie retinoidów, trzeba jednak wiedzieć, jak robić to prawidłowo, aby osiągnąć oczekiwane efekty i nie zaszkodzić swojej skórze.

Jak działa retinol?

Retinol to pochodna witaminy A, na którą składają się różne postacie retinoidów. Bardzo często nazywana jest ona witaminą młodości. Oprócz retinolu, do grupy retinoidów należą też kwas retinowy, retinal, a także ich izomery i metabolity. Retinol należy do retinoidów I generacji, czyli naturalnych. Retinol jest też zaliczany do najbardziej aktywnej formy witaminy A. Stosowanie kosmetyków z retinolem może w znaczny sposób poprawić kondycję skóry, szczególnie tej, na której są już widoczne zmarszczki.

Retinol to składnik, który:

  • ujędrnia, wygładza i minimalizuje przebarwienia skóry,
  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny, zapobiega też ich przyspieszonej degradacji,
  • redukuje zmarszczki i ujednolica strukturę skóry,
  • rozświetla i wyrównuje koloryt skóry,
  • wzmacnia barierę ochronną skóry i zapobiega utracie wilgoci,
  • ma działanie antyoksydacyjne,
  • reguluje wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu zaskórników i niedoskonałości.

Najlepsze działanie ma czysty retinol, który skutecznie redukuje zmarszczki. Z tego powodu wiele osób powyżej 30 r.ż. stosuje go w codziennej pielęgnacji. Pierwsze efekty kuracji retinolem można zauważyć już po miesiącu. Aby jednak uzyskać najlepsze efekty, często takie jak po inwazyjnych zabiegach, trzeba stosować retinol przez co najmniej 6 miesięcy. Wysokiej jakości kosmetyki z retinolem znajdziesz na stronie: drogeriapigment.pl/739-retinol.

Jak stosować retinol?

Retinol jest składnikiem wielu kosmetyków. Można go znaleźć w serum, kremach do twarzy i preparatach pod oczy. Na początku stosowania retinol może podrażniać skórę i powodować jej zaczerwienienie. Jest to bowiem silny składnik i skóra musi się do niego przyzwyczaić. Dlatego należy stopniowo zwiększać dawkę. Najlepiej zacząć od kosmetyków, które zawierają retinol w  niskim stężeniu, czyli 0,1-0,3%. Na początku można stosować retinol 2 razy w tygodniu. Po mniej więcej 2 tygodniach, gdy skóra już się przyzwyczai, można stosować retinol co drugi dzień, a gdy skóra nie będzie już reagować podrażnieniem – nawet codziennie. Warto też włączyć do pielęgnacji substancje nawilżające i regenerujące, np. kwas hialuronowy, ceramidy, czy alantoinę. Jako że retinol ma właściwości fotouczulające, najlepiej stosować go na noc. W dzień trzeba pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem SPF.

Na co trzeba uważać podczas stosowania kosmetyków z retinolem?

Retinol jest wrażliwy na promieniowanie UV. Powoduje ono jego degradację, dlatego podczas kuracji retinolem trzeba zachować ostrożność. Kosmetyki z tym składnikiem należy stosować zgodnie z zaleceniem producenta, najczęściej na noc. W dzień nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ promieniowanie UV może powodować powstanie przebarwień na skórze. Trzeba też przyjrzeć się innym kosmetykom, których używamy na co dzień. Retinolu nie można bowiem łączyć z kwasami AHA i BHA, innymi substancjami złuszczającymi, niacynamidem, ani witaminą C. Należy natomiast stosować kosmetyki nawilżające, które ukoją skórę i zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia. Stosowanie się do tych zasad pozwoli szybko cieszyć się efektami działania retinolu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNad zalewem Witoszówka będzie można coś przekąsić? Wcześniej były pomysły na strefę grillowania oraz legalnego picia „pod chmurką”
Następny artykułOtwarty trening z multimedalistą już dziś w Żarowie