Strona główna Artykuł sponsorowany Niedobory i ich negatywny wpływ na stawy

Niedobory i ich negatywny wpływ na stawy

0

Choroby stawów pogarszają jakość życia. W najgorszym przypadku mogą przyczynić się nawet do utraty zdolności samoobsługi i poruszania się. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ tkanka chrzęstna staje się cieńsza i stopniowo ulega zniszczeniu. W efekcie pojawia się ból i sztywność stawów. Niedobory składników mineralnych i witamin pojawiające się w organizmie indukują różne procesu chorobotwórcze, aby im przeciwdziałać, niezbędna jest profilaktyka, czyli m.in. odpowiednia dieta oraz suplementacja. Jakie pokarmy włączyć do swojej diety, aby cieszyć się zdrowiem? Co suplementować? Sprawdź!

Wpływ niedoborów na stawy 

Aby zapobiec niszczeniu stawów, należy przestrzegać zasad niezbędnych dla prawidłowego ich działania. Należy do nich: aktywność fizyczna, zrównoważona dieta i odpowiednio dobrane suplementy na stawy zawierające: kolagen, glukozaminę, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, witaminy C, D, aktywne biologicznie białka wyizolowane z mleka itd. Stan zapalny stawów może być spowodowany nadwyrężeniem lub urazem. Ortopedzi są jednak zdania, że u podłoża tego problemu leży nieodpowiednia gospodarka wapniowa, wskutek której chorobie ulegają kolana, biodra i kostki. 

Jak naturalnie uzupełnić niedobory wpływające negatywnie na stawy? 

Aby uzupełnić niedobory pojawiające się w organizmie, należy spożywać produkty bogate w składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania stawów: 

 • Wapń – wszelkie produkty mleczne, nasiona sezamu, orzechy, suszone figi, warzywa takie jak kapusta, brokuły. 
 • Mangan – kasze, orzechy, ciecierzyca, płatki owsiane. 
 • Magnez – kakao, orzechy, pestki dyni, fasola, banany, szpinak, brokuły, brukselka. 
 • Krzem – chleb razowy, kasze, otręby pszenne, skrzyp polny, czarna porzeczka. 
 • Bor – orzechy, fasola, gruszki, daktyle, brzoskwinie. 
 • Chrom – produkty pełnoziarniste, ryby, owoce morza, jaja, mięso, orzechy, groszek, szparagi, brokuły. 
 • Niezbędne kwasy tłuszczowe – ryby i oleje rybie, siemię lniane, orzechy, spirulina, pełne zboża. 
 • Biotyna – orzechy, wątróbka, grzyby, żółtko jaj, sardynki. 
 • Witamina B3 (niacyna) – wątroba, jaja, ryby, orzechy, ziarna zbóż. 

Choroby stawów najczęściej związane są z wirusami i bakteriami w organizmie, alergiami oraz oczywiście niedoborem składników odżywczych. Dolegliwości bólowe, opuchlizna, zaczerwienie widoczne są obrębie kolan, nadgarstków, palców i kostek. Uzupełniając braki w organizmie poprzez zmianę diety i suplementy na stawy uda się zachować lub przywrócić zdrowie stawów. 

Co pozytywnie wpływa na stawy? 

Aby suplementy pozytywnie działały na stawy, muszą zawierać składniki ułatwiające ich funkcjonowanie. Powinny być wartościowym uzupełnieniem diety o te substancje, które dobrze wpływają na tkankę chrzęstną. Na jakie składniki zwrócić więc uwagę? Są to np.: 

 • Organiczne związki siarki (najlepiej w połączeniu z witaminą c) biorące udział w procesie syntezy kolagenu i wspierające regenerację chrząstki stawowej. 
 • Chondroityna uczestniczy w budowaniu chrząstki stawowej i zabezpiecza panewkę główki kości przed ścieraniem się w czasie ruchu. Jest biodostępna i przyczynia się do sprawnej regeneracji stawów. 
 • Kwas hialuronowy jest bardzo ważny dla stawów, ponieważ buduje maź stawową, która osłania staw przed ścieraniem się. Niedobór tego składnika w organizmie powoduje ból stawów i wiotczenie skóry. 
 • Kolagen jest bardzo ważnym budulcem tkanki chrzęstnej, dlatego jego niedobór negatywnie działa na kości i stawy. Uzupełnienie tego składnika spowoduje, że chrząstka stawowa będzie elastyczniejsza i twardsza a, ilość mazi stawowej się zwiększy. 

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł10 korzyści z integracji Allegro z Empik
Następny artykułMoskitiery balkonowe: Twój klucz do komfortu i bezpieczeństwa