Strona główna 0_Slider „Najmłodszy łowca komet na świecie”. Nastoletni świdniczanin trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

„Najmłodszy łowca komet na świecie”. Nastoletni świdniczanin trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

0

Miał 12 lat i 199 dni, kiedy po raz pierwszy zidentyfikował nową kometę. Dzięki temu osiągnięciu Rafał Biros zapisał się w Księdze Rekordów Guinessa, jako najmłodsza osoba z takim odkryciem na koncie. Sukces młodego świdniczanina odnotowały ogólnopolskie media.

fot. Guinness World Records

Swojego odkrycia ówczesny uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Świdnicy dokonał dzięki uczestnictwu w międzynarodowym programie Sungrazer Project, który jest koordynowany przez Karla Battamsa z NASA oraz Wojskowy Instytut Badawczy w Waszyngtonie. Celem projektu jest poszukiwanie komet przechodzących bardzo blisko naszej dziennej gwiazdy, które są określane mianem komet muskających Słońce. Odkrycia dokonywane są poprzez analizę zdjęć pochodzących z sondy kosmicznej SOHO (ang. Solar and Heliospheric Observatory), będącej wspólnym przedsięwzięciem NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a mającej na celu monitorowanie aktywności słonecznej. Analiza materiału zarejestrowanego przez sondę jest czasochłonnym zajęciem, ponieważ każdego dnia wykonywanych jest od 100 do 120 zdjęć. Z tego powodu istotną rolę w całym projekcie pełnią nie tyle naukowcy, co miłośnicy astronomii.

Dla mającego wówczas 12 lat Rafała wyjątkowo szczęśliwym dniem okazał się piątek, 13 listopada 2020 roku. Tego właśnie dnia odkrył kometę, której później nadano nazwę SOHO-4094. – Pod koniec lekcji zauważyłem, że dodane zostały trzy nowe zdjęcia. To właśnie na nich zauważyłem kometę – opowiadał w rozmowie z portalem Swidnica24.pl. Swoją obserwację zgłosił, a zaledwie pół godziny później otrzymał potwierdzenie dokonanego odkrycia.

Zdjęcie wykonane przez sondę SOHO z kometą zaobserwowaną przez Rafała Birosa (fot. ESA/NASA)

Informacja o dokonaniu młodego świdniczanina obiegła przed dwoma laty środowisko astronomiczne. Gratulacje składali Rafałowi m.in. naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także sam koordynator projektu Sungrazer. Karl Battams zwracał uwagę, że nastolatek jest nie tylko najmłodszym odkrywcą komety zarejestrowanej przez sondę SOHO, ale może być również najmłodszym odkrywcą komety w historii. Swoją opinię Battams podtrzymał w rozmowie z magazynem Forbes, który również opisał osiągnięcie świdniczanina. – Myślę, że jest najmłodszy. Nie znam nikogo, kto dokonałby odkrycia komety i miał mniej niż 12 lat – wskazywał koordynator projektu Sungrazer.

Ostatecznie jego osiągnięcie zostało odnotowane w Księdze Rekordów Guinessa, do której Rafał został wpisany jako najmłodszy odkrywca komet – mając wówczas 12 lat i 199 dni. – Podczas mojej przygody z projektem [Sungrazer] nie spodziewałem się, że znajdę się w Księdze Rekordów Guinnessa. Moim celem było znalezienie komety, a nie pobicie rekordu, ale jestem zaszczycony – podkreśla świdniczanin w wypowiedzi udzielonej serwisowi Guinness World Records Kids. Do tej pory Rafał zdołał odkryć w sumie 11 komet.

/Biuro Rekordów, Guinness World Records, mn/

Poprzedni artykułWanda i Banda na zakończenie Dni Żarowa [FOTO]
Następny artykułUdana zabawa i wspaniały odzew krwiodawców. Znany jest rezultat sobotniej akcji