Strona główna Artykuł sponsorowany Jakie są główne atrakcje turystyczne w Borach Tucholskich?

Jakie są główne atrakcje turystyczne w Borach Tucholskich?

0
Bory Tucholskie to jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. To tutaj, wśród lasów, jezior i rzek, można znaleźć wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają co roku tysiące odwiedzających. Czym wyróżniają się Borowe atrakcje i co warto zobaczyć w trakcie wakacyjnego wyjazdu? Oto przewodnik po głównych punktach programu dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.

Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich?

Bory Tucholskie są wyjątkowym miejscem, prawdziwymi zielonymi płucami. Jest to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje około 3 tysięcy metrów kwadratowych, ulokowany jest w dorzeczu Brdy, Wdy, Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Miejsce to jest odwiedzane przez turystów z Polski oraz z zagranicy. Zieleń, woda oraz czysty tlen są tym, co trudno znaleźć na co dzień w dużych polskich miastach.

Jakie są fajne szlaki rowerowe w Borach Tucholskich?

Bory Tucholskie pełne są atrakcji. Warto zwiedzić ścieżki w tym zielonym kompleksie: Jelenią Wyspę w Tucholskim Parku Krajobrazowym, ścieżkę w Rezerwacie Przyrody Jeziorka Kozia, ścieżki w Rezerwacie Doliny Rzeki Brdy oraz ścieżka dydaktyczna w Suszku. Po Borach Tucholskich można poruszać się na rowerze. Bory Tucholskie rowerem są turystyką aktywną, doskonałą dla osób w dowolnym wieku. Szlaki rowerowe w Borach Tucholskich są dobrze przygotowane, oznakowane i dostosowane do potrzeb turystów. Atrakcją tras rowerowych są przepiękne i malownicze widoki – trasy biegną między sosnami oraz jeziorami. (Szczegóły znajdziesz tu: https://www.przystanektlen.pl/site/39/rowery.html)

Bory Tucholskie to także malownicze, piękne gaje, łąki, rzeki oraz jeziora. Przez Bory Tucholskie wędrował Napoleon Bonaparte z wojskami, uwieczniał je na obrazach Leon Wyczółkowski.

W borach jest 165 kilometrów tras rowerowych. Ich utworzenie było możliwe w ramach projektu Kaszubska Marszruta. Ta inwestycja jest prawdziwym rajem dla rowerzystów, którzy pragną jeździć z dala od miast, wśród zieleni oraz czystej przyrody. 61 km tras biegnie wśród ruchliwych dróg. Rowerzyści mają do wyboru szlaki rowerowe: żółty (70 km), czerwony (58 km), zielony (42 km), czarny (33 km). 42 tablice zamieszczone w borach pokazują mapy oraz informacje o atrakcjach. Miłośnicy ptaków mogą podziwiać żurawia popielatego oraz wiele innych zwierząt i ptaków. Bird-watching, czyli właśnie obserwowanie ptaków, jest ulubionym hobby niejednej osoby.

Co warto zobaczyć w Tleniu?

Turyści chętnie poznają malowniczą miejscowość Tleń. Atrakcją Borów Tucholskich jest szlak Tuchola-Tleń, który przebiega ze wschodu na zachód tego kompleksu leśnego. Jest przyjazny, prowadzi przeważnie drogami asfaltowymi. Szlak ma aż 33 kilometrów długości oraz drugi poziom trudności w pięciostopniowej skali. Turyści poruszają się na szlaku na rowerach miejskich, górskich, z sakwami. Szlaki piesze, konne oraz rowerowe są wyjątkową atrakcją tego miejsca.

Atrakcją Tlenia jest kąpielisko nad jeziorem Mukrz. W lecie jest to miejsce oblegane, pełne wczasowiczów, turystów oraz mieszkańców pobliskich miejscowości. Spływy kajakowe Wdą są doskonałą rozrywką dla rodzin, par oraz grup zorganizowanych. Uczestnicy spływów dostają kamizelkę asekuracyjną lub ratunkową. Spływy odbywają się na następujących trasach: Błędno-Tleń (20 km, 7 godzin), Stara Rzeka-Tleń (7km, 2 godziny), Tleń-Żur (10 km, 3 godziny). Dzień spędzony na takim spływie na pewno będzie niezapomniany. Około 7 km od Tlenia znajduje się Wdecki Park Krajobrazowy, miejsce popularne i pełne zieleni, prawdziwe zielone płuca. W osadach Tleń lub Stara Rzeka można znaleźć wygodne miejsca noclegowe. W pobliżu Tlenia znajdują się Chojnice, miasteczko znane z zabytków architektury. Wizytówką tego miasta jest starówka z bazyliką oraz Bramą Czułowską. Eksperymentarium w tym mieście jest miejscem wiadomości i ciekawostek o Borach Tucholskich.

Tydzień spędzony w Borach Tucholskich, Tleniu, Starej Rzece czy Chojnicach na pewno będzie czasem doskonale spędzonym i wyjątkowym. Bujna, nieskażona przyroda jest najważniejszym argumentem za przyjazdem do Borów Tucholskich.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł10-miesięczna Hania ze Świdnicy potrzebuje pomocy
Następny artykułKarl Lagerfeld: co oferuje dla kobiet ten legendarny brand?