Strona główna 0_Slider Ile osób faktycznie mieszka w Świdnicy? Rozbieżność między deklaracjami śmieciowymi a danymi...

Ile osób faktycznie mieszka w Świdnicy? Rozbieżność między deklaracjami śmieciowymi a danymi meldunkowymi

0

Kolejny rok z rzędu w Świdnicy stwierdzono znaczną różnicę między danymi meldunkowymi a danymi pochodzącymi z deklaracji śmieciowych, na podstawie których naliczane są opłaty z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi. Zgodnie z opracowaniem przygotowanym przez świdnicki magistrat, pod koniec ubiegłego roku za wywóz śmieci płaciło 46 759 mieszkańców.

Według danych wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego, 31 grudnia 2022 roku liczba mieszkańców Świdnicy wynosiła ogółem 51 404 osoby, z czego 50 459 było zameldowanych na pobyt stały, a 945 na pobyt czasowy. Inaczej przedstawiają się jednak dane dotyczące osób płacących za odbiór śmieci. – Według deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie miasta Świdnicy liczba mieszkańców (osób faktycznie zamieszkujących) na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 46 759. Różnica pomiędzy liczbą mieszkańców według danych meldunkowych, a liczbą mieszkańców według deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych jest znaczna i wynosi 4645 osób – wyliczono w opracowaniu „Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Miasto Świdnica w 2022 roku”.

Jak podają miejscy urzędnicy, w ostatnich latach różnica ta systematycznie maleje. W 2015 roku zameldowanych było 56 957 mieszkańców, natomiast zgodnie z deklaracjami w Świdnicy mieszkało 48 048 osób, a więc o 8908 mniej. W roku 2016 różnica wynosiła 8407 osób, w roku 2017 – 8164 osoby, w roku 2018 – 7963 osoby, w roku 2019 – 7868 osób, w roku 2020 – 7246 osób, a w roku 2021 – 6185 osób. – Deklaracje składane przez mieszkańców mają uwzględniać liczbę osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość, a nie liczbę osób zameldowanych. Należy mieć na uwadze jednak fakt, że różnica pomiędzy danymi meldunkowymi, a danymi z deklaracji sugeruje, że przy określaniu liczby danych w deklaracji zdarzają się sytuacje, że nie są ujawniane prawdziwe dane – wskazują urzędnicy.

Świdnicki magistrat zwraca uwagę na konieczność składania aktualnych deklaracji (w 2022 roku złożono ich w sumie 3146), a także przypomina o systematycznie prowadzonych postępowaniach wyjaśniających w przypadkach, gdy deklaracje nie zostały złożone w ogóle lub dane zostały zatajone. – W roku 2022 zostało wszczętych 95 postępowań administracyjnych. (…) Wystawiono 192 wezwania do udzielenia wyjaśnień odnośnie złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Miasto Świdnica – wyliczono w corocznym opracowaniu.

mat. UM Świdnica

Sprawdzaniem złożonych deklaracji śmieciowych zajmowali się w ubiegłym roku także strażnicy miejscy. – W wyniku 33 przeprowadzonych kontroli nałożono 2 mandaty karne, 8 osób pouczono, 24 sprawy przekazano do dalszego prowadzenia przez inne instytucje. – Najpoważniejsze nieprawidłowości odnotowano w miejscach zbiorowego zakwaterowania obcokrajowców (hotele robotnicze). Działania nasze nie są ukierunkowane na represjonowanie sankcjami karnymi osób niestosujących się do przedmiotowych przepisów lecz ich pouczanie, uświadamianie i wskazywanie nieprawidłowości w tym zakresie – wyjaśniał Marek Fiłonowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy, podsumowując pracę municypalnych w 2022 roku.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się również zapowiedź prowadzenia bardziej szczegółowej weryfikacji danych zawartych w złożonych deklaracjach śmieciowych. – Chcemy sprawdzać poprawność tych deklaracji nie tylko na podstawie danych meldunkowych, ale również w oparciu o inne dokumenty na przykład te uprawniające do pobierania świadczenia 500+, rachunki za wodę i ścieki, czy też wnioski o dodatek węglowy. Robimy to po to, aby wykryć nieprawidłowości i osoby unikające wnoszenia opłat ze wywóz odpadów – wyjaśniał w listopadzie wiceprezydent Krystian Werecki.

Mieszkańcy, którzy dotychczas nie płacili za wywóz odpadów lub złożona przez nich deklaracja śmieciowa nie odpowiada rzeczywistej liczbie osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, będą musieli liczyć się z konsekwencji po złożeniu poprawnej deklaracji – informowała z kolei Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. – Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „Kto wbrew obowiązkowi określonemu w ww. przepisach nie składa deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – podlega karze grzywny” – przypominała Dzwonkowska.

W 2022 roku wydatki związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami pochłonęły ponad 16 mln 892 tys. złotych, natomiast wpływy z tytułu opłat za wywóz śmieci wyniosły blisko 19 mln 872 tys. złotych.

Z „roczną analizą stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Miasto Świdnica w 2022 roku” można się zapoznać na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZwiedzanie z latarką, czyli Noc Muzeów. Gdzie będzie można się wybrać w powiecie świdnickim?
Następny artykułSporo kontrowersji w meczu ŚKPR-u i tylko punkt wywalczony z Wolsztyniakiem