Strona główna 0_Slider „I my mamy godność!”. Pomarańczowy pochód przeciw dyskryminacji przeszedł wokół Rynku

„I my mamy godność!”. Pomarańczowy pochód przeciw dyskryminacji przeszedł wokół Rynku [FOTO/VIDEO]

0

Już po raz 21. z inicjatywy świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy odbył się Dzień Godności, do którego włączyli się przedstawiciele placówek opiekuńczych, rehabilitacyjnych, edukacyjnych i warsztatów terapii zajęciowej z całego powiatu.

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych przypada 5 maja. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, podczas którego organizowane są wydarzenia, które mają podkreślić, że każdy ma prawo do uczestnictwa w życiu społecznym i szacunku. Świdnickie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyły się w piątek, 19 maja.

Dzień Godności to dzień, w którym mówimy o tym, że każdy człowiek w naszym kraju i na całym świecie jest równy. Każdy człowiek potrzebuje życzliwości, ale w szczególności godności – podkreślała Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W samo południe przez świdnicki Rynek przemaszerowała barwna parada. Po jej zakończeniu rozpoczęły się plenerowe warsztaty prowadzone przez uczestników i opiekunów warsztatów terapii zajęciowej: warsztaty rękodzielnicze i wyrób biżuterii – Środowiskowy Dom Samopomocy w Świebodzicach oraz WTZ Wałbrzych, breloki z filcu – Warsztat Terapii Zajęciowej w Strzegomiu, makrama i kartki okolicznościowe – Warsztat Terapii Zajęciowej w Świdnicy, ceramika i dot painting – WTZ Mokrzeszów.

Na scenie, która stanęła przy bocznym wejściu do Świdnickiego Ośrodka Kultury programy artystyczne zaprezentowały ŚDS w Świebodzicach i WTZ w Wałbrzychu, o dawkę śmiechu zadbał kabaret z SDS w Świdnicy, a o wzruszenia – zespół teatralny z WTZ Mokrzeszów i Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Chętni mogli też rozgrzać się przy zumbie, którą poprowadziła szkoła Frog Zumba Świdnica.

/mn/

Poprzedni artykułZarząd województwa bez wotum zaufania i absolutorium
Następny artykułPorażka z Kusym na początek walki o Final Four