Strona główna 0_Slider „Złom” dla Waldemara Woźniaka. Ekolog z Pszenna z najwyższym odznaczeniem PZŁ

„Złom” dla Waldemara Woźniaka. Ekolog z Pszenna z najwyższym odznaczeniem PZŁ [FOTO]

0

– Serce mi biło jak szalone, a radość nie do opisania – mówi Waldemar Woźniak, emeryt z Pszenna w gminie Świdnica, który od wielu lat angażuje się w działalność społeczną, a od 2019 roku dzień po dniu zbiera tony nielegalnie wyrzucanych odpadów. I właśnie za tę wyjątkową działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego został uhonorowany przez Polski Związek Łowiecki najwyższym odznaczeniem.

„Złom”, czyli Honorowy Żeton Zasługi to najwyższe odznaczenie, jakie może otrzymać polski myśliwy. Medal został ustanowiony w 1929 roku, na mocy uchwały Wydziału Wykonawczego Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Myśliwi odznaczeni Honorowym Żetonem Zasługi nazywani są Kawalerami Złomu. O przyznanie odznaczenia Waldemarowi Woźniakowi wnioskował Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. Złom wręczał 4 kwietnia 2023r. w siedzibie PZŁ w Warszawie Rafał Malec, prezes Naczelnej Rady Łowieckiej przy udziale przewodniczącego Kapituły Odznaczeń Łowieckich Macieja Kaliskiego oraz członków Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ.

Waldemar Woźniak od 43 lat jest członkiem Koła Łowieckiego Głuszec w Świdnicy. – Sporadycznie uczestniczę w odstrzałach zwierzyny, od lat koncentruję się na ochronie lasów. Nie może być tak, żeby lasy tonęły w śmieciach – tłumaczy. Chwali także współpracę myśliwych z kół Knieja i Dzik. – Często pomagają wywozić zebrane odpady z lasów, zwłaszcza z tych najtrudniej dostępnych miejsc – dodaje.

Waldemar Woźniak do tej pory udokumentował zebranie ponad 233 ton śmieci. Najwyższe odznaczenie myśliwskie zamiast szampanem uczcił wyzbieraniem tony odpadów z lasu w okolicach miejscowości Kątki (Nadleśnictwo Miękinia).

/red./
fot. archiwum Waldemara Woźniaka

Poprzedni artykułCzółenka – klasyka nie tylko na wieczór. Jak nosić je na co dzień?
Następny artykułOsiedlowe drogi w Pszennie do przebudowy