Jeden z największych bluesowych festiwali w regionie – DobroBlues powraca po kilku latach przerwy. Organizatorzy z nową energią i na kanwie dawnych muzycznych tradycji przygotowują program. Jak zdradzają, zapowiada się wyjątkowe święto dla miłośników muzyki bluesowej i nie tylko – będzie sporo jammowania z lokalnymi zespołami, atrakcji dla całych rodzin i oczywiście koncertów. Jedną z festiwalowych gwiazd będzie Nocna Zmiana Bluesa. Wstęp na wydarzenie bezpłatny. VI odsłonę Dobroblues zaplanowano w lipcu 2023 w nowym miejscu, tuż przy zabytkowej wieży widokowej.
Reaktywacja święta muzyki bluesowej w Dobromierzu
Po kilku latach przerwy festiwal DobroBlues ma powrócić do kalendarza regionalnych wydarzeń muzycznych. Dobromierskie święto bluesa chce przywrócić Fundacja „Wieża Widokowa w Dobromierzu. Aby przeszłość miała przyszłość”. – Zaczęło się w ubiegłym roku, kiedy rozpoczęliśmy działalność gastronomiczną przy Wieży Widokowej, które odwiedziło mnóstwo ludzi z okolicy. Pośród nich były również osoby zaangażowane w organizację poprzednich edycji Dobrobluesa (wcześniej członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dobromierza). W luźnej rozmowie doszliśmy do wniosku, że my dysponujemy ciekawym miejscem, oni mają doświadczenie w realizacji tego typu imprez. Fajnie byłoby więc połączyć siły i wspólnie zorganizować festiwal w nowym miejscu – opowiada Marta Darowska, wiceprezes fundacji. Pod hasłem „reaktywacja” trwają przygotowania do festiwalu. – Na ten moment skupiamy się na pozyskaniu środków finansowych i dopięciu budżetu. Współdziałamy z Urzędem Gminy Dobromierz, GOKSIR Dobromierz oraz ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy. Wszystkie powyższe instytucje zdecydowały się wesprzeć nasze działania – wyjaśnia Marta Darowska. By móc zaprosić więcej zespołów, fundacja uruchomiła też zbiórkę funduszu na stronie zrzutka.pl, która będzie tam prowadzona do końca maja. Organizacja zachęca też do wsparcia wydarzenia i zostania jego sponsorem.
DobroBlues – pierwsza gwiazda i ramowy program już znany
Termin VI edycji festiwalu muzyki bluesowej DobroBlues został już wyznaczony na 14 i 15 lipca. – Harmonogram nie jest jeszcze do końca ustalony. Pewne jest, że impreza rozłożona jest na dwa dni (piątek i sobota). W pierwszy dzień planujemy delikatny koncert na małej plenerowej scenie, ognisko, leżaczki, food-truck, plac zabaw – wszystko w otoczeniu lasu. Drugi dzień z koncertami kilku znanych zespołów bluesowych na dużej scenie plenerowej, część gastronomiczna, parasole namioty, miejsca siedzące, dmuchaniec dla dzieci – wymienia wiceprezes fundacji. Na razie nie jest zdradzana lista artystów, którzy wystąpią w trakcie całego festiwalu. Natomiast pewna jest już gwiazda sobotniego wieczoru festiwalu, którą będzie jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców muzyki bluesowej – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa.
Nowe miejsce festiwalu DobroBlues
Reaktywowane święto muzyki bluesowej zorganizowane zostanie w nowej lokalizacji, tuż przy zabytkowej wieży widokowej w Dobromierzu. – Miejsce ma bardzo ciekawą historię. W przeszłości wzgórze szubienicze, na którym kat ze Świdnicy wykonywał wyroki śmierci. W późniejszym czasie na terenie tym rozegrała się potężna bitwa pomiędzy wojskami austriacko-saksońskimi a Prusami. Zwyciężyły wojska pruskie i w setną rocznicę bitwy zdecydowano o wybudowaniu pomnika poświęconego właśnie tej bitwie – powstała Wieża, która do dziś cieszy oko wielu turystów. Zmieniono również nazwę góry z szubienicznej na Wzgórze Zwycięzców – opowiada wiceprezes fundacji, która zaangażowana jest działania związane z renowacją wieży. – Zabytek od lat był dostępny dla turystów, jednak w ubiegłym roku, gdy otworzyliśmy przy nim bar m.in. z daniami z grilla, to miejsce naprawdę odżyło – dodaje.
Kilka słów z historii DobroBlues
Bluesowe święto powołało do życia w swojej rodzinnej miejscowości Towarzystwo Przyjaciół Dobromierza, przy wsparciu Urzędu Gminy. Pierwsza jego edycja nastąpiła w 2011 roku na dobromierskim rynku i spotkała się z pozytywną reakcją zarówno po stronie publiczności, jak i wykonawców. Od tamtej pory festiwal zdobywał coraz większą popularność i zyskiwał przychylność kolejnych miłośników muzyki gatunków rock i blues. Wydarzenie było bezpłatne dla publiczności. Dwie pierwsze edycje zamykały się w jednym dniu, jednak z uwagi na ogromny zasięg kolejne edycje były już dwudniowe.
Przez łącznie pięć lat na dobromierskiej imprezie bluesowej koncertowali tacy wykonawcy jak: w pierwszej edycji – zespół Liverpool, z którym gościnnie wystąpił gitarzysta zespołu Dżem – Jerzy Styczyński, w drugiej edycji m.in. Krzysztof Wałecki z Oddziału Zamkniętego, Vintage, w trzeciej – zespoły Vintage i Obstawa Prezydenta, w czwartej – legenda polskiego bluesa z Białegostoku – Kasa Chorych, a w piątej – formacja HooDoo Band z Alicją Janosz. – Przez cały DobroBlues od początku przewinęło się ponad 100 zespołów. Oprócz samego festiwalu, mamy bowiem także koncerty, które promują cykliczne wydarzenie kulturalne. Naszą ideą jest przekazywanie ludziom muzyki wysokich lotów, jaką jest z pewnością blues. Trzeba bowiem niemałych umiejętności, by ją tworzyć – podsumował festiwal w 2015 roku, podczas piątej edycji DobroBlues w takiej formie, ówczesny prezes Towarzystwa Przyjaciół Dobromierza Piotr Maciejczuk.
Pod marką dobromierskiego święta muzyki bluesowej, stowarzyszenie promujące w swoich działaniach urokliwy Dobromierz, zorganizowało w tym czasie też wiele koncertów znanych zagranicznych muzyków. Wystąpili, chociażby Frank Morey and his Band (USA), Dave Herrero (USA), Schroeter & Breitfelder Trio z Niemiec czy Earl Thomas & the Royal Guard (USA). W 2015 roku Towarzystwo Przyjaciół Dobromierza zakończyło działalność. To był też ostatni rok organizacji DobroBlues w takiej dużej, plenerowej formie. Nie mniej nadal w kilku następnych latach w Dobromierzu organizowane były koncerty kolejnych fantastycznych zagranicznych bluesmanów jak Laurence Jones – GB (2016), Shaun Booker & Sean Carney – USA (2016), Boo Boo Davis – USA (2017), The Steepwater Band – USA (2017) czy Danny Bryant – GB (2018).
/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia – organizatora/