Strona główna 0_Slider To miała być nowa atrakcja na Osiedlu Młodych. Co dalej z zapowiadaną budową...

To miała być nowa atrakcja na Osiedlu Młodych. Co dalej z zapowiadaną budową skateparku?

0

Nieco ponad rok temu zaprezentowano możliwy wygląd drugiego w Świdnicy skateparku, który miałby powstać na Osiedlu Młodych, w sąsiedztwie kortu tenisowego przy ulicy Prądzyńskiego. O stworzenie takiego obiektu od kilku lat zabiegali młodzi świdniczanie. Władze miasta tłumaczą jednak, że na realizację inwestycji potrzebne jest wsparcie ze środków zewnętrznych. Koszt budowy jest bowiem szacowany na ponad 2,5 miliona złotych.

zdjęcie ilustracyjne – skatepark w Świebodzicach (fot. Julita Kazimierska Photography/mat. Młodzi dla Świebodzic)

W 2009 roku przy ulicy Polna Droga otwarty został pierwszy świdnicki skatepark. Cieszył się on sporą popularnością wśród młodzieży i momentami z trudem mieścił wszystkich chętnych, dlatego od kilku lat prowadzono dyskusję w sprawie jego rozbudowy. O powiększenie skateparku zabiegali młodzi mieszkańcy, a na taką konieczność wskazywał również radny Krzysztof Grudziński. Działania w tym zakresie doczekały się realizacji w grudniu 2020 roku, kiedy to w sąsiedztwie skateparku powstał pumptrack – specjalny tor pełny zakrętów i niewielkich wzniesień.

W dwoma laty pojawiła się propozycja wybudowania nowego skateparku, który mógłby powstać na Osiedlu Młodych, odciążając istniejący obiekt położony niedaleko zalewu Witoszówka. – Jazda na hulajnogach i ćwiczenia tzw. trickowi stała się w ostatnim czasie bardzo popularnym sportem wśród młodych świdniczan. Często widuję jak grupy młodych ludzi na hulajnogach pędzą z Osiedla Młodych w kierunku jedynego skate parku w naszym mieście przy Polnej Drodze. Skutkiem tego jest przeludnienie tego jedynego w naszym mieście skateparku, gdzie ściągają młodzi ludzie z terenu całego miasta – wskazywał radny Grudziński. – Teren rekreacyjny przy ulicy Prądzyńskiego na Osiedlu Młodych ma jeszcze trochę rezerwy terenowej i należałoby rozważyć budowę skateparku na tym terenie, tak by amatorzy jazdy na hulajnogach, rowerach BMX, deskorolkarze mogli korzystać z takich urządzeń w miejscu swego zamieszkania. Jednocześnie powstanie skateparku na największym osiedlu mieszkaniowym w Świdnicy znacznie odciąży już istniejący skatepark – tłumaczył samorządowiec.

Pomysł został zaaprobowany przez władze miasta, a w grudniu 2021 roku zawarto umowę z firmą Skateparki.pl, której za blisko 47 tys. złotych zlecono przygotowanie dokumentacji projektowej. Na początku ubiegłego roku Urząd Miejski w Świdnicy zaprezentował wizualizacje przedstawiające możliwy wygląd przyszłego skateparku.

Nowy skatepark zaprojektowany został z myślą o rosnącej liczbie osób uprawiających sporty wyczynowe w Świdnicy. Będzie to nowoczesny, bezpieczny i komfortowy obiekt wielofunkcyjny, odpowiadający aktualnym standardom, o zróżnicowanej trudności, dostosowany do jazdy na deskorolce, rolkach i rowerach oraz hulajnogach, dla różnych grup wiekowych użytkowników. Autorem projektu jest Paweł Głyda. Na uwagę zwraca różnorodność przeszkód, a szczególnie bowl, który wymaga nieco innej techniki jazdy niż na klasycznych rampach – opisywała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Jak wyjaśniała, w ramach zagospodarowania terenu przy ulicy Prądzyńskiego miałby powstać nie tylko skatepark o powierzchni około 800 m², ale również elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na odpady, oświetlenie terenu wraz z monitoringiem oraz dojście dla pieszych.

Czy sportowa inwestycja doczeka się realizacji? Z pytaniem w tej sprawie wystąpił ostatnio radny Krzysztof Grudziński. – W roku poprzednim, kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych, powstał projekt na wykonanie skateparku. Jak długo przyjdzie czekać młodym mieszkańcom Osiedla na powstanie tej inwestycji? – dopytywał w zapytaniu skierowanym do władz miasta, prosząc również o informację dotyczącą szacunkowych kosztów budowy.

Zadanie inwestycyjne dotyczące wykonania skateparku przy ulicy Prądzyńskiego na Osiedlu Młodych, będzie mogło zostać zrealizowane wyłącznie przy wsparciu ze środków finansowych zewnętrznych. Wstępny szacunek realizacji takiego przedsięwzięcia zgodnie z kosztorysem wynosi 2 548 456,60 zł – co stanowi znaczny wydatek dla budżetu miasta – tłumaczy wiceprezydent Świdnicy, Krystian Werecki. Jak dodaje, miasto posiada potrzebną dokumentacją projektową oraz pozwolenie na budowę, dzięki czemu istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z programów unijnych lub krajowych.

W związku z powyższym, niezwłocznie po pojawieniu się stosownych programów i ogłoszeniu naboru przystąpimy do analizy warunków udzielenia Gminie Miasto Świdnica wsparcia finansowego. W sytuacji, gdy będą spełnione w/w wymogi zostanie złożony wniosek o pozyskanie środków na finansowanie zadania inwestycyjnego – zapowiada wiceprezydent.

Wakacyjne zajęcia na skateparku przy Polnej Drodze organizowane przez Fundację Ładne Historie:

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułUlga mieszkaniowa – ile wynosi i jak ją uzyskać?
Następny artykuł„Nie ma zgody na deptanie godności pracowników”. Związkowcy zapowiadają pikietę