Strona główna 0_Slider Świdnickie licealistki błyszczą w olimpiadach

Świdnickie licealistki błyszczą w olimpiadach

0

II LO im. Stefana Banacha i I LO im. Jana Kasprowicza mają powody do dumy. Uczniowie świdnickich szkół znakomicie radzą sobie w olimpiadach, nie tylko przedmiotowych. Wśród najlepszych w kraju znalazły się Maria Muszewska i Dorota Polak.

Maria Muszewska z II LO w Świdnicy zakończyła zmagania z tytułem Finalistki 46.Olimpiady Języka Niemieckiego. W miniony weekend w Poznaniu odbył się centralny etap – pisemny i ustny Olimpiady Języka Niemieckiego. Maria odpowiadała na pytania związane z regionem, z niemieckojęzyczną literaturą powstałą 1945 roku. Część egzaminu ustnego poświęciła także na analizę historii stosunków polsko – niemieckich, opowiadając m.in. o roli Mszy Pojednania, która odbyła się w 1989 roku w Krzyżowej, czym wzbudziła ogromne zainteresowanie komisji egzaminacyjnej. Podczas egzaminu pisemnego musiała dokonać interpretacji fragmentu utworu Hansa Fallady i rozwiązać zadania leksykalne. Olimpiada wymagała od Marii ogromnej wiedzy z historii, literatury i realioznawstwa a także perfekcyjnej znajomości języka niemieckiego. Za rok licealistka powalczy o tytuł laureata. Opiekunką Marii jest pani Aleksandra Królak – Wąsowicz.

Dorota Polak z I LO awansowała do centralnego etapu Olimpiady Retorycznej i 21 kwietnia zmierzy się z najlepszymi młodymi oratorami w kraju. Dorota jest jedyną reprezentantką Dolnego Śląska. Celem olimpiady – jak napisano w jej regulaminie – jest „wprowadzenie młodych ludzi w krąg wysokiej kultury intelektualnej”. Jest to związane z tym, że: „ogłada, elokwencja, znakomite wyrażanie się były od zawsze synonimem swego rodzaju arystokratyzmu ducha”. W ten sposób Olimpiada Retoryczna ma być zachętą dla uczniów do rozwijania kultury żywego słowa oraz pewnym zwrotem w stronę edukacji klasycznej. Zadaniem Doroty będzie teraz przygotowanie mowy obrończej lub oskarżycielskiej oraz wygłoszenie jej przed komisją i publicznością. Opiekunem olimpiady jest Marta Kędzia.

/na podst. informacji I i II LO opr. red./

Poprzedni artykułJechała kompletnie pijana środkiem drogi. Jeden z kierowców przerwał niebezpieczną podróż
Następny artykułOd klasyki po jazz i musical. W Świdnicy zagra Orkiestra Sił Powietrznych USA w Europie