Strona główna 0_Slider Siedem szkół pod patronatem Politechniki Wrocławskiej. Wśród nich świdnickie liceum

Siedem szkół pod patronatem Politechniki Wrocławskiej. Wśród nich świdnickie liceum

0

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy znalazło się w gronie siedmiu liceów, które będą współpracować z Politechniką Wrocławską jako szkoły patronackie. Dzięki ścisłej współpracy z uczelnią, uczniowie szkół średnich będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach przygotowywanych przez naukowców z PWr. – Mamy nadzieję, że uczniowie zainspirowani tym, co zobaczą w naszych laboratoriach i usłyszą w salach wykładowych, wybiorą później studia na naszej uczelni – podkreśla rektor PWr, prof. Arkadiusz Wójs.

Porozumienia dotyczące współpracy Politechnika Wrocławska zawarła z siedmioma szkołami średnimi: I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu, II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lesznie, II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Dzierżonowie. Sześć spośród tych placówek kontynuuje współpracę z PWr w ramach drugiej edycji programu, natomiast po raz pierwszy do inicjatywy dołączyło liceum z Dzierżoniowa.

Szkoły, które nasza uczelnia objęła patronatem na pięć lat (2023-2028), są wyłaniane w ramach wewnętrznego rankingu liceów i techników, z których pochodzi największa liczba bardzo dobrych kandydatów aplikujących na studia na PWr. Dzięki ścisłej współpracy z Politechniką ich uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach przygotowywanych przez naukowców z PWr – wyjaśnia Lucyna Róg z wrocławskiej uczelni.

W naszym przypadku to m.in. zajęcia z matematyki, analizy matematycznej – mówi Robert Kaśków, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. – Nasi uczniowie około cztery-pięć razy w roku przyjeżdżają też na wykłady lub laboratoria w murach uczelni. To dla nich świetna okazja, żeby zobaczyć, jakie możliwości będą mieli w przyszłości, jeśli wybiorą studia techniczne. I faktycznie duża grupa naszych absolwentów decyduje się później na Politechnikę Wrocławską. Na około 140 maturzystów to średnio 60 osób.

Z racji dużych zasobów, jakie mamy na uczelni, powinniśmy korzystać z nich także dla rozwijania w młodych pasji do nauki, dawania im możliwości lepszego zrozumienia tego, o czym uczą się w szkole, a nawet pokazywania im dalszej perspektywy. Oczywiście widzimy w tym też korzyść dla siebie, bo mamy nadzieję, że uczniowie zainspirowani tym, co zobaczą w naszych laboratoriach i usłyszą w salach wykładowych, wybiorą później studia na naszej uczelni – podkreślał prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

W ramach współpracy z PWr uczniowie mogą też m.in. zapoznawać się z tematyką prac wybranych studenckich kół naukowych i uczestniczyć w projekcie „Studium Talent” (w zakresie rozszerzonych zajęć z fizyki, matematyki, a wkrótce także chemii), szkoły zachęcają ich również do udziału w innych programach edukacyjno-naukowych realizowanych przez wrocławską uczelnię.

/PWr, opr. mn/

Poprzedni artykułDzień Patrona w liceum „Banacha”. Najlepsi uczniowie nagrodzeni [FOTO]
Następny artykułPalmy wielkanocne, świąteczne potrawy i występy artystyczne. Za nami jarmark w Strzegomiu [FOTO]