Strona główna 0_Slider Dla kogo 1,5% podatku? Ratuj konie i osiołki razem z Fundacją Patataj...

Dla kogo 1,5% podatku? Ratuj konie i osiołki razem z Fundacją Patataj „Animals Sanctuary”

0

Trwa okres rozliczeń z fiskusem. Ponownie jest to okazja, aby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Dzisiaj zachęcamy do wsparcia Fundacji Patataj z Witoszowa Dolnego.

Osiołki, barany, konie i kucyki – wszystkie uratowane przed śmiercią, znalazły miejsce, gdzie są wolne i pod bardzo dobrą opieką. Dawny poligon wojskowy w Witoszowie Dolnym zamienił się w sanktuarium dla zwierząt.

Sandra i Dawid wydzierżawili nieużytki wraz ze stawami na dawnym poligonie wojsk radzieckich w Witoszowie. Zaadoptowali zabudowania na magazyn z paszą i lekami, niewielkie stajnie dla kucyków, baranów i osłów, dla koni postawili wiatę. – Ale to ostatnie miejsce, które wybierają – śmieje się Sandra. – Pod dachem chronią się wyłącznie przed słońcem. Wolą być na zewnątrz w deszcz i śnieg. Wszystkie nasze zwierzęta, które są w dobrej kondycji i nie muszą być izolowane na przykład z powodu choroby, są wolne. Ogrodziliśmy tu elektrycznymi pastuchami 9 hektarów i po całym tym terenie mogą biegać do woli.

Para opiekuje się zwierzętami od sześciu lat, a w ubiegłym roku postanowiła założyć fundację. Opieka nad rozrastającą się gromadą jest coraz bardziej kosztowna, konieczne są także inwestycje w nowe ogrodzenia. Fundację Patataj można wesprzeć, przekazując 1,5% podatku.

***

Zeznania podatkowe PIT za 2022 rok będzie można składać do 2 maja 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała i udostępniła za pośrednictwem usługi Twój e-PIT roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Tak przygotowane zeznanie dostępne jest na portalu podatki.gov.pl.

Wypełniając PIT można samodzielnie zadecydować, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

W przypadku usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji pożytku publicznego wskazanej w ubiegłym roku. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1,5% według informacji z ubiegłego roku. Twój e-PIT wylicza też kwotę podatku na podstawie aktualnych danych. Można też dokonać zmian i wskazać inną organizację oraz cel.

Z ogólnopolskim wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok można się zapoznać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

/opr. asz/

Poprzedni artykułJeremy Pelt Quintet zagra na Świdnickich Nocach Jazzowych. Koncert już 15 kwietnia [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułAKS z solidną lekcją futbolu