Strona główna Artykuł sponsorowany Ciekły azot spożywczy – co warto o nim wiedzieć? Poznaj jego właściwości...

Ciekły azot spożywczy – co warto o nim wiedzieć? Poznaj jego właściwości i zastosowanie

0

Ciekły azot to związek o bardzo ciekawych właściwościach, które docenia nie tylko nauka, medycyna czy przemysł, ale także branża spożywcza. Co więcej, substancja ta jest w niej wykorzystywana na wiele różnych sposobów, a efekty jej zastosowania bywają naprawdę zaskakujące. Co warto na ten temat wiedzieć? Jakie możliwości daje ciekły azot w branży spożywczej? Czytaj dalej i poznaj jego właściwości i zastosowania!

Właściwości ciekłego azotu spożywczego

Ciekły azot zawdzięcza swoją obecność w branży spożywczej swoim wyjątkowym właściwościom. Otóż substancja ta błyskawicznie zamraża produkty, a przy tym nie zmienia ich smaku, zapachu, wartości odżywczych czy konsystencji. Potrawy przygotowane z udziałem ciekłego azotu są bardzo efektowne i mogą mieć naprawdę zróżnicowane formy. Często towarzyszy im także charakterystyczny dym, który sprawia, że danie prezentuje się jeszcze bardziej spektakularnie.

Mniej i bardziej popularne zastosowania ciekłego azotu spożywczego

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, to o zastosowaniach ciekłego azotu w branży spożywczej można mówić naprawdę długo. Przede wszystkim stanowi on jeden z filarów kuchni molekularnej, czyli kuchni eksperymentalnej, w której wykorzystuje się właściwości chemiczne i fizyczne produktów, zmieniając ich klasyczne formy. Kuchnia molekularna z roku na rok staje się coraz popularniejsza, a potrawy serwowane zgodnie z tą sztuką przyciągają do restauracji masę klientów – podobnie zresztą jest w przypadku molekularnej miksologii, która zachwyca finezyjnymi drinkami.

Jak już wspomnieliśmy, ciekły azot stosuje się w kuchni na kilka sposobów. Jest on wykorzystywany m.in. w takich technikach jak:

wędzenie na zimno – które zapewnia specyficzny smak i aromat różnym produktom spożywczym, np. czekoladzie;

anty-grill – czyli wykorzystanie specjalnej płyty do zamrażania potraw, które w efekcie stają się chrupiące na zewnątrz i rozpływające się w ustach w środku.

Brzmi interesująco? Wbrew pozorom to tylko kilka z wielu możliwości, jakie daje ciekły azot w kuchni. Nieco więcej na ten temat znajdziesz np. tutaj – https://www.cryogenshop.pl/pl/blog/19.

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że ciekły azot spożywczy to nie tylko restauracje i kuchnia molekularna. Związek ten stosuje się także w nowoczesnych technologiach zamrażania, dzięki którym nawet najbardziej wrażliwe na obróbkę produkty długo zachowują swój doskonały smak i wygląd.

Co musisz wiedzieć, by wprowadzić ciekły azot do kuchni?

Wykorzystanie ciekłego azotu w branży spożywczej jest coraz powszechniejsze, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Co musisz wiedzieć o tym związku? Przede wszystkim, by praca z nim była możliwa, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Ciekły azot jest bowiem dość wymagający, a wszystko ze względu na jego ekstremalnie niską temperaturę – substancja wrze w -196ºC, a topnieje w -210ºC.

Zachowanie cennych właściwości ciekłego azotu jest zatem możliwe tylko wtedy, gdy umieści się go w specjalnym naczyniu zwanym dewarem. Umożliwia on transport i magazynowanie substancji, a także odpowiednio izoluje ją od otoczenia, zapewniając bezpieczeństwo osobom, które z nią pracują.

Czy ciekły azot spożywczy jest bezpieczny?

Do właściwego przygotowania potraw z ciekłym azotem konieczna jest oczywiście odpowiednia wiedza, jednak warto zaznaczyć, że związek ten nie wpływa negatywnie na pokarmy – jest nietoksyczny i nie zmienia walorów odżywczych. Co jednak ważne, może być niebezpieczny dla osób, które z nim pracują, bowiem jego niska temperatura w kontakcie z tkankami może powodować odmrożenia i oparzenia. Z tego względu praca z ciekłym azotem wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa. Personel powinien być zaopatrzony w gogle i rękawice ochronne, a także odpowiednią odzież. Należy także zwrócić uwagę na właściwy transport i przechowywanie wypełnionych ciekłym azotem dewarów.

Wykorzystanie ciekłego azotu w kuchni pozwala stworzyć spektakularne potrawy i drinki, które zapewniają konsumentom niesamowite przeżycia. Pamiętaj jednak, że praca z tym związkiem powinna być odpowiednio zorganizowana – absolutnie kluczowe jest w tym przypadku przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSłużył na lotnisku, teraz będzie edukował dzieci. Poznajcie Henry’ego [FOTO/VIDEO]
Następny artykułPiec konwekcyjny gazowy czy elektryczny – co wybrać?