Strona główna Wydarzenia Świebodzice „Zieloni” apelują do radnych o zmianę nazw ulic i usunięcia pomnika św....

„Zieloni” apelują do radnych o zmianę nazw ulic i usunięcia pomnika św. Jana Pawła II ze Świebodzic

0

Działacze partii Zielonych skierowali do rad miejskich Wałbrzycha i Świebodzic petycję o zmianę nazw ulic, których patronem jest Jan Paweł II oraz usunięcie pomnika papieża w Świebodzicach.

W komunikacie nadesłanym przez rzecznika partii Michała Suchorę czytamy:

„Jest to reakcja na głośny reportaż „Franciszkańska 3″ wyemitowany w stacji TVN. Jak piszą autorzy petycji, w świetle dowodów na ukrywanie przez Karola Wojtyłę aktów pedofilii wewnątrz Kościoła Katolickiego nie jesteśmy w stanie pozostać w milczeniu. Chcielibyśmy również zaznaczyć, iż absolutnie nie negujemy roli, którą odegrał Papież Jan Paweł II w najnowszej historii Polski. Jednocześnie uznajemy, że zasługi Karola Wojtyły są często wyolbrzymione. Dostrzegamy również negatywne działania Papieża w trakcie jego pontyfikatu, m.in.: postawę wobec antykoncepcji w kontekście epidemii HIV w Afryce, obojętność na dyskryminacją osób nieheteronormatywnych, czy umniejszanie roli kobiet w społeczeństwie.
Według nas nieakceptowalnym jest prezentowanie w przestrzeni publicznej osoby, której działania przełożyły się na szkodę tak wielu niewinnych osób. Nie przeczymy jednocześnie faktowi, że postać Jana Pawła II jest ważna dla osób wyznania katolickiego. Jednakże uważamy, iż jest to niewystarczający powód, aby wizerunek Papieża umieszczać w przestrzeni publicznej nieprzeznaczonej do kultu religijnego. Dla Karola Wojtyły, jako świętego Kościoła Katolickiego, jest miejsce w Kościele, ale według nas nie w przestrzeni publicznej naszego miasta”.

Zieloni sugerują jednocześnie nowe, bardziej ich zdaniem adekwatne nazwy ulic. Aleja Jana Pawła II w Wałbrzychu miałaby zostać przemianowana na Aleję Bohaterów Wolnej Ukrainy, a plac w Świebodzicach na Plac Gustava Beckera, twórcę świebodzickiego przemysłu zegarmistrzowskiego lub Emila Krebsa, renomowanego poliglotę pochodzącego ze Świebodzic, bądź – podobnie do propozycji w Wałbrzychu – Plac Bohaterów Wolnej Ukrainy.

Zdaniem autorów petycji nazywanie ulic jest aktem głęboko symbolicznym, kształtującym pośrednio postawy moralne mieszkanek i mieszkańców. To również akt wpływający na integrację społeczną i jakość i trwałość więzi społecznych. Stąd nowe propozycje nazw ulic nawiązujące do wielkich mieszkańców miast bądź honorujące przybyłych niedawno do naszego kraju uciekinierów wojennych z Ukrainy.

– Dla nas wszystkich, państwa i Kościoła, będzie lepiej jeśli w końcu postawimy zdecydowaną granicę między sferą sakralną a sferą świecką – komentuje Marcin Adamcewicz, rodowity Świebodziczanin i Rzecznik Prasowy Zielonych we Wrocławiu.”

Michał Suchora wyraża nadzieję, ze petycje spotkają się z przychylnym przyjęciem, deklaruje równiez gotowość stawienia się na posiedzeniach rad miejskich, by bronić stanowiska Zielonych.

Petycja została przekazana do rad za pośrednictwem E-PUAP. Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Rady Miejskiej Świebodzic, jeszcze nie dotarła.

– Papież był dla mnie zawsze wyjątkowym Polakiem i ja tego zdania nie zmienię. Uważam, że wszystko, co się obecnie dzieje, jest zbyt pochopne. Moim zdaniem w kwestii nazwy placu i pomnika powinno zostać tak, jak jest – mówi Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

– Gdy petycja wpłynie, zgodnie ze statutem zostanie skierowana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji rady Miejskiej. Oczywiście radni zostaną poinformowani, ze taka petycja wpłynęła, ale bez jej odczytywania. Będzie do wglądu w Biurze Rady – informuje Halina Mądra, przewodnicząca RM w Świebodzicach.

/red./

Poprzedni artykułPo siedmiu latach tułaczki Kira wróciła do włoskich właścicieli. Suczka mieszkała także w świdnickim schronisku
Następny artykułNowa książka świdnickiego autora. Kto wygrał „Mniedźwiedzi głos”? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]