Strona główna 0_Slider Wielkanocne jarmarki, kiermasze i warsztaty. Jakie szykują się wydarzenia w regionie?

Wielkanocne jarmarki, kiermasze i warsztaty. Jakie szykują się wydarzenia w regionie?

0

Wielkanoc już za niecałe dwa tygodnie. W najbliższy weekend w różnych miejscowościach powiatu świdnickiego  odbędą się jarmarki i kiermasze. W przysmaki, rękodzieło i ozdoby będzie można się zaopatrzyć również u wystawców goszczących w Świdnicy podczas kilkudniowego targu świątecznego.

Świdnica

We wtorek, 4 kwietnia po raz drugi na świdnickim Rynku rozpocznie się czterodniowy Jarmark Wielkanocny. – Będzie świątecznie i kolorowo. Zapachnie wędlinami, świeżym chlebem i korycińskimi serami, ćwikłą, chrzanem oraz świątecznym żurkiem. Będą ozdoby wielkanocne i wyroby rękodzielnicze. Wystawcy zaoferują także specjały tureckie, portugalskie i ukraińskie. A dla łasuchów – mnóstwo słodkości: lizaki, praliny, gofry, kołacze, pierniki i ciasta. Dla smakoszy złotego trunku będzie to okazja do zakupienia piwa kraftowego, a dla lubiących szlachetniejsze trunki – wina z Winnicy Świdnickiej – wylicza Magdalena Dzwonkowska że świdnickiego magistratu.

Na najmłodszych czekać będzie mini strefy rozrywki. Przygotowane zostaną małe dmuchańce, kolejka Cartoon Network oraz kino 9D.

Świdnicki jarmark wielkanocny potrwa od wtorku, 4 kwietnia do piątku, 7 kwietnia.

Galeria Świdnica

Kolorowo, świątecznie i wiosennie. Właśnie tak będzie można spędzić najbliższą niedzielę w Galerii Świdnickiej.

Zapraszamy Was na kreatywne warsztaty, podczas których zrobimy świąteczne ozdoby, udekorujemy ogromne pisanki, przyozdobimy koszyczki wielkanocne, które możecie ze sobą przynieść, a na dodatek pomalujemy sobie buźki w kolorowe akcenty – zachęcają przedstawiciele galerii.

Kolorowe warsztaty wielkanocne odbędą się 2 kwietnia w godzinach 13.00-17.00.

Jaworzyna Śląska

W niedzielę, 2 kwietnia odbędzie się jaworzyński jarmark wielkanocny. Impreza, która rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa do godziny 18.00, zorganizowana zostanie w hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Świdnickiej 15a w Jaworzynie Śląskiej.

W trakcie jarmarku będzie można obejrzeć wystawę konkursowych Marzann’2023 oraz prac nagrodzonych w Wielkanocnym Konkursie Plastycznym: tradycyjnych pisanek, palm oraz kartek wielkanocnych. Odbędzie się także uroczystość wręczenia nagród w tych konkursach.

Jarmark będzie obfitował w różnego rodzaju kiermasze: wielkanocnych ozdób, rękodzieła, świątecznych smakołyków, ciast i wypieków przygotowanych przez sołectwa gminy Jaworzyna Śląska, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i lokalnych producentów.

Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, będzie też można wziąć udział w świątecznych warsztatach. Czas umilą występy artystyczne w wykonaniu m.in. dzieci i młodzież z formacji tanecznej „Fart” oraz zespołu „Jaworzynianie”.

Marcinowice

Po dwóch latach przerwy do Marcinowic powraca popularne wśród mieszkańców regionu wydarzenie. 2 kwietnia odbędzie się XVI Tradycje Stołu Wielkanocnego. – Imprezę tradycyjnie rozpoczynamy o godzinie 13.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Marcinowicach. Będzie to niezwykła okazja do skosztowania pysznych potraw wielkanocnych przygotowanych przez uczestników z całego Dolnego Śląska. To również okazja do poznania kultury i tradycji mieszkańców różnych zakątków Polski i Europy, wspólnych spotkań i zawierania nowych znajomości – zachęcają organizatorzy.

Podczas wydarzenia odbędzie się też Kiermasz Produktu Wielkanocnego. W jego trakcie będzie można zaopatrzyć się w wyjątkowe specjały na świąteczne stoły, wśród których znajdą się m.in. miody, wędliny, sery, wina, przetwory, ręcznie wytwarzane ozdoby i dekoracje.

Pszenno – gmina Świdnica

1 kwietnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie odbędzie się gminny jarmark wielkanocny.  Rozpocznie się on o godzinie 13.00 i potrwa do godziny 17.00. – Czekać na Państwa będą twórcy oraz miłośnicy sztuki i tradycji – zapowiadają organizatorzy.

Celem wydarzenia jest prezentacja i wspieranie sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego, a także zachowanie od zapomnienia wszelkich tradycji wielkanocnych.

Strzegom

W niedzielę, 2 kwietnia w Strzegomiu odbędzie się kolejna edycja jarmarku wielkanocnego. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą w jednym miejscu znaleźć wszystko, co potrzebne jest do przygotowania świąt wielkanocnych.

Jarmark rozpocznie się uroczystym poświęceniem palm wielkanocnych na placu przy kościele Św. Barbary. Następnie o godz. 12.00 w Bazylice Mniejszej odbędzie się msza św., a od godz. 13.30 na hali strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprezentują się zespoły artystyczne. Nie zabraknie, kiermaszu, wystaw stroików, palm i ozdób wielkanocnych oraz degustacji świątecznych potraw. Na stoiskach wystawcy zaprezentują m.in. pisanki, baranki, plamy i zające, koszyki wielkanocne, wielkanocne produkty spożywcze, świąteczne dekoracje i ozdoby, wyroby domowe.

Program wydarzeń planowanych na 2 kwietnia:

11:30 – poświęcenie palm wielkanocnych na placu przy kościele Św. Barbary;
12.00 – Bazylika Mniejsza w Strzegomiu – Msza Święta;
13:00 – Hala sportowa OSiR Strzegom:
– prezentacje amatorskich zespołów artystycznych;
– kiermasz i wystawa stroików, palm i ozdób świątecznych;
– degustacja wypieków i potraw świątecznych

Żarów

Ciekawe warsztaty, konkursy z nagrodami, występy artystyczne, atrakcje dla najmłodszych oraz liczne stoiska z tradycyjnymi świątecznymi przysmakami oraz oryginalnym rękodziełem – to wszystko pojawi się już 2 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie podczas Kiermaszu Wielkanocnego.

Przedświąteczne spotkania żarowian stanowią już tradycję. Stoły raz jeszcze uginać się będą od wielkanocnych mazurków, chlebowych baranków czy wreszcie tradycyjnego żurku. Pojawią się stoiska z rękodziełem pełne barwnych pisanek, kolorowych palm, stroików, świątecznych serwetek i innych wyrobów, które przypominają o nadchodzących świętach Wielkiej Nocy. Tradycją żarowskiego kiermaszu są wielkanocne konkursy. Na zwycięzców w konkursie na wielkanocną babkę, palmę oraz żurek czekać będą atrakcyjne nagrody. Wydarzenie urozmaicą muzyczne występy.

Kiermasz odbędzie się 2 kwietnia 2023 roku w godzinach 14.00-17.30 w hali sportowej GCKiS przy ulicy Piastowskiej 10A.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidniczanin na drugim stopniu podium
Następny artykułNasza ekipa z awansem do finału wojewódzkiego