Strona główna 0_Slider Są chętni do rewitalizacji ogródka jordanowskiego i przebudowy kolejnego śródmiejskiego podwórka

Są chętni do rewitalizacji ogródka jordanowskiego i przebudowy kolejnego śródmiejskiego podwórka

0

Jest szansa, że kolejne dwa zakątki świdnickiego centrum przejdą przemianę. Miasto chce zająć się zaniedbanym od wielu lat tzw. ogródkiem jordanowskim, a także kolejnym śródmiejskim podwórzem. Zainteresowanie wykonaniem prac wyraziły dwie firmy, przy czym jedna z nich złożyła ofertę mieszczącą się w planowanym budżecie. Wyłonienie wykonawcy ma nastąpić do końca marca.

Przypomnijmy, w połowie lutego ogłoszone zostało zamówienie obejmujące przebudowę dawnego miejsca zabaw i wypoczynku, które zostało stworzone w 1952 roku na terenie ograniczonym ulicami 1 Maja, Mennicką i Marii Konopnickiej. Od lat jest to zdegradowany obszar ze zniszczony ogrodzeniem i pozostałościami fontanny, który przyciąga co najwyżej miłośników trunków. Według miejskich planów przemianę ma też przejść podwórze położone między ulicami Przechodnią, Bohaterów Getta, Teatralną i Mennicką.

Do ogłoszonego przez Urząd Miejski przetargu zgłosiły się dwie firmy. – Oferty zostały złożone przez firmę SORTED Sp. z o.o. na kwotę blisko 8 mln 374 tys. zł oraz Zakład Ogólnobudowlany REMECO – 4 mln 700 tys. zł. Teraz rozpocznie się analiza złożonych dokumentów. Na realizację inwestycji zarezerwowano 5 mln 500 tys. zł – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Realizację obu zadań wspomogą środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Jak miałby się zmienić tzw. ogródek jordanowski? – Zakres przewidzianych do realizacji prac obejmuje wykonanie: alejek, nasadzeń zieleni niskiej, okrywowej i wysokiej, a także oświetlenia terenu lampami parkowymi, monitoringu, montażu ławek i koszy, poidła, stojaków rowerowych oraz fontanny. Powstanie nowy plac zabaw wraz ze strefą rodziców osłoniętą pergolą. Cały teren będzie ogrodzony. Nowością na placu zabaw będą krzywe lustra – urządzenia, których nie ma jeszcze w Świdnicy. Ponadto rozebrane zostaną budynki usługowe i gospodarcze, które nie są użytkowane, a ich stan techniczny jest katastrofalny. Na ścianie budynku, znajdującego się przy rewitalizowanym terenie, pojawi się mural. Koszt zadania według kosztorysów inwestorskich to ponad 2 mln 170 tys. zł – opisuje Dzwonkowska.

Jakie z kolei są plany dla podwórza między Przechodnią a Teatralną? – Prace obejmą m.in. rozbiórkę niezamieszkałych i nieużytkowanych budynków, rozbiórkę muru wraz z ogrodzeniem, budowę chodników, miejsc postojowych, ciągów pieszo-jezdnych, jezdni z kostki granitowej wraz z ukształtowaniem terenu, wykonanie powierzchni zielonych (trawy, byliny, krzewy ozdobne, drzewa), budowę zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów stałych z dachami zielonymi, wykonanie elementów małej architektury, wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, w tym budowę oświetlenia i monitoringu – wylicza Dzwonkowska.

/UM Świdnica, mn/

Poprzedni artykułŚwiebodzice. Trzy propozycje zgłoszone do budżetu obywatelskiego
Następny artykułKto przygotuje najpiękniejszą palmę wielkanocną? Startują zgłoszenia