Strona główna 0_Slider Po raz dziewiąty w Świdnicy pobiegli Tropem Wilczym

Po raz dziewiąty w Świdnicy pobiegli Tropem Wilczym [FOTO/VIDEO]

0

Ponad 200 zawodników stanęło na starcie tegorocznego biegu Tropem Wilczym, który odbył się nad świdnickim zalewem Witoszówka. Biegacze pokonali dystans 1963 metrów i w ten sposób uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Impreza miała nie tylko charakter rekreacyjny, bowiem jej głównym celem było przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 1963 metrów (2 pętle trasy), który nie był przypadkowy. Dystans 1963 metrów jest związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika. Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Bieg rozpoczął się w samo południe od wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Na mecie uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz koszulki. Chętni mogli posilić się grochówką oraz kawą, herbatą i słodyczami. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbał Młodzieżowy Dom Kultury im. Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy.

/mn/

Poprzedni artykułTarg Ziemi powrócił po zimowej przerwie [FOTO]
Następny artykułMalutka Nela szuka domu [Aktualizacja]