Strona główna 0_Slider Pacjenci wybierają szpital onkologiczny dziesięciolecia. O miejsce w ogólnopolskim rankingu walczy również...

Pacjenci wybierają szpital onkologiczny dziesięciolecia. O miejsce w ogólnopolskim rankingu walczy również świdnicki „Latawiec”

0

Wyróżnienie najlepszych ośrodków onkologicznych oraz lekarzy przyjaznych chorym na raka – to główny cel ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez fundację onkologiczną Alivia, która już od dziesięciu lat prowadzi specjalny serwis, za pośrednictwem którego pacjenci oraz ich bliscy mogą wyrazić swoją opinię na temat danej placówki lub medyka, a także zapoznać się z ocenami innych osób.

– Co roku ponad 170 tysięcy Polaków słyszy diagnozę: nowotwór. Chorzy, którzy mają poddać się leczeniu onkologicznemu często zastanawiają się, gdzie będą mieli zapewnioną najlepszą opiekę. Zarówno wybór placówki medycznej, jak i lekarza nie powinien być przypadkowy. Niestety w Polsce nie istnieje publiczna i rzetelna baza ośrodków oraz specjalistów zajmujących się leczeniem raka. Pacjenci zmuszeni są do szukania informacji o jakości opieki na własną rękę – wskazuje Martyna Pawlikowska z fundacji Alivia.

Z inicjatywy fundacji w 2013 roku powstał ogólnodostępny portal Onkomapa.pl, będący swoistym przewodnikiem po ośrodkach onkologicznych w Polsce. Jest on wspólnym dziełem chorych na raka oraz osób im bliskich, których oceny i doświadczenia mogą stanowić wskazówkę dla innych pacjentów. W przypadku placówek medycznych za pośrednictwem ankiet oceniane są kwestie takie jak: opieka personelu medycznego, organizacja leczenia, sposób leczenia, komfort, przestrzeganie praw pacjenta. W przypadku ankiety lekarza oceniane są: uprzejmość lekarza, podejście do pacjenta, komunikacja z pacjentem, sposób leczenia. Dotychczas wypełnionych zostało ponad 25 tysięcy ankiet.

Onkomapa cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród pacjentów onkologicznych. Umożliwia wyszukiwanie ośrodków i lekarzy z użyciem filtrów lokalizacji, programu lekowego oraz ocen dokonanych przez pacjentów z konkretnym typem nowotworu. To ważne, aby przed wyborem specjalisty czy placówki medycznej móc zapoznać się z opiniami osób, które znajdowały się w podobnej sytuacji – mówi Agnieszka Dolna z undacji Alivia.

Twórcy działającego od 10 lat serwisu postanowili w tym roku wyróżnić najwyżej oceniane ośrodki medyczne w Polsce i w poszczególnych województwach. Chorzy oraz ich bliscy mogą oddawać swoje głosy za pośrednictwem formularza na stronie Onkomapa.pl. Prowadzone jest również głosowanie na najbardziej przyjaznego lekarza w Polsce i w województwie dolnośląskim. Chorzy na raka mogą docenić specjalistów m.in. za uprzejmość, otwartość czy zainteresowanie problemami zdrowotnymi pacjenta. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia 2023 roku.

Obecnie w ogólnopolskim konkursie na szpital dziesięciolecia najwyżej oceniany jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytety Medycznego, natomiast jedyny ośrodek z Dolnego Śląska znajdujący się w czołówce zestawienia – Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, któremu pacjenci przyznali 4,4/5 punktów – zajmuje miejsce 11.

Obecnie średnia ocen Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy wynosi 4,3/5 punktów. Pacjenci chwalą ośrodek między innymi za bardzo dobrą opiekę i organizację leczenia. – Trafiłam do szpitala na operację z rozpoznaniem guza jajnika. Opieka ze strony personelu była wzorowa. Po otrzymaniu wyników badania histopatologicznego okazało się, że to był nowotwór złośliwy jajnika. Natychmiast założono mi kartę DILO, ustalono schemat postępowania, wyznaczono terminy badań oraz kolejną operację, którą przeszłam 6 tygodni po pierwszej. Cały czas miałam kontakt z koordynatorką leczenia oraz lekarzem, nikt nie bagatelizował moich pytań czy uwag. Także podczas pobytu w szpitalu po 2 operacji miałam świetną opiekę – pisze jedna z chorych. Pozytywne opinie płyną też od osób towarzyszących chorym w trakcie wizyt i leczenia w ośrodku: – Wiedza i praktyka spotkały się na ul Leśnej 27/29.

Podsumowanie zebranych głosów i ogłoszenie wyników odbędzie się na uroczystej gali w czerwcu 2023 roku, podczas europejskiej konferencji onkologicznej ESMO 2023.

/Fundacja Alivia, opr. mn/

Poprzedni artykułKiepska kolejka dla ekip z grupy zachodniej
Następny artykułJak skorzystać z dotacji na wymianę pieca? Będzie spotkanie informacyjne dla zainteresowanych