Strona główna 0_Slider Lekooporna bakteria New Delhi w świdnickim szpitalu. Są kolejne przypadki

Lekooporna bakteria New Delhi w świdnickim szpitalu. Są kolejne przypadki

0

Podczas rutynowych badań w świdnickim szpitalu została wykryta obecność drobnoustroju Klebsiella pneumoniae NDM (new Delhi) u kolejnych trzech pacjentów. – We wszystkich mówimy o skolonizowaniu układu pokarmowego, nie ma zakażeń – zapewnia pielęgniarka Marta Wójcicka i dodaje, że szpital dokłada wszelkich starań, by powstrzymać rozprzestrzenianie się drobnoustroju.

Jak już informowaliśmy, rutynowe badania wykonane u pacjentów oddziału wewnętrznego w ubiegłym tygodniu potwierdziły obecność New Delhi u ośmiu osób. Siedem z nich do końca tygodnia, po zakończeniu leczenia choroby podstawowej, zostało wypisanych do domu. Jedna osoba pozostała w szpitalu. Oddział został podzielony na dwie części, tak, by pacjenci nie mieli ze sobą styczności. Powstała specjalna śluza. Na takie okoliczności mamy przygotowane odpowiednie procedury. Pacjent, który pozostał w szpitalu, nadal jest odizolowany – mówiła w miniony piątek Marta Wójcicka.

Dzisiaj jeden z czytelników poinformował, że są kolejne przypadki New Delhi. Pielęgniarka epidemiologiczna potwierdza i mówi o trzech pacjentach. – Każda osoba przyjmowana na oddział wewnętrzny ma wykonywane badanie kału przy przyjęciu, po 48 godzinach i później co tydzień. I właśnie w tych badaniach cotygodniowych wczoraj wykryty został drobnoustrój Klebsiella pneumoniae. Jeden z pacjentów został z zaleceniami przestrzegania szczególnych zasad higieny wypisany do domu, pozostałe osoby trafiły do odizolowanej części oddziału, tak więc obecnie w szpitalu przebywa trzech pacjentów, u których wykryto New Delhi – wyjaśnia pielęgniarka epidemiologiczna. – Dokładamy wszelkich starań, by powstrzymać rozprzestrzenianie bakterii, jednak nie można wykluczyć, że będą kolejne przypadki. Nie zapadła decyzja o zamknięciu oddziału chorób wewnętrznych ani ograniczenia przyjęć. To bardzo duży oddział i dla pacjentów byłoby ogromnym problemem, gdyby do tego doszło. To jest ostateczność – dodaje. O Kolejnych przypadkach została poinformowana Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy informuje, że w dniu dzisiejszym został poinformowany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdnicy o uzyskaniu u kolejnych 3 pacjentów Oddziału Chorób Wewnętrznych dodatniego wyniku badań mikrobiologicznych w kierunku bakterii Klebsiella pneumoniae (New Delhi). W związku z otrzymanymi informacjami w dniu dzisiejszym w ww. oddziale rozpoczęto czynności kontrolne w ramach prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego w ognisku szpitalnym. Czynności kontrolne nie zostały jeszcze zakończone. Według dokonanych ustaleń obecnie na oddziale pozostało 3 pacjentów skolonizowanych ww. baterią, którzy pozostają w izolacji kontaktowej. Kierownictwo szpitala postępuje zgodnie z wytycznymi Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów dotyczącymi postępowania w przypadku identyfikacji Klebsiella pneumoniae (New Delhi) u pacjentów hospitalizowanych. W związku z powyższym pacjenci ww. oddziału są poddawani badaniom przesiewowym w kierunku bakterii Klebsiella pneumoniae (New Delhi) z właściwą częstotliwością – mówi dr n.med. Ireneusz Skawina, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy.

Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi metallo-β-lactamase) po raz pierwszy została wykryta u pacjenta ze Szwecji, który leczył się w szpitalu w New Delhi w 2009 roku. W Polsce po raz pierwszy została zdiagnozowana w Poznaniu, w 2014 roku. Bakteria nabyła gen warunkujący odporność na większość antybiotyków. W dobie nadużywania antybiotyków niszczona jest naturalna flora bakteryjna człowieka, a jej miejsce zajmuje właśnie bakteria New Delhi.

„Zazwyczaj jest to kolonizacja, czyli zasiedlenie przewodu pokarmowego bez objawów choroby. Niekiedy dochodzi do postaci inwazyjnej zakażenia, np. zapalenia płuc, zakażenia układu moczowego, posocznicy – wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotyku, a w przypadku Klebsiella New Delhi bakterie mają wrażliwość tylko na jeden lek.” – podaje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

/asz/

Poprzedni artykułJak zmienić pracę i uniknąć stresu?
Następny artykułMarcowa zbiórka elektrośmieci