Strona główna Artykuł sponsorowany Jak zmienić pracę i uniknąć stresu?

Jak zmienić pracę i uniknąć stresu?

0

Zmiana pracy i stres? Przecież wydawałoby się, że wybór nowego miejsca pracy powinien nas motywować pozytywnie! Jednak… Nasz mózg naturalnie broni się przed dużymi zmianami. To dlatego ciągle mówi się o tym, jak trudne jest wychodzenie ze strefy komfortu – miejsca, sytuacji i zdarzeń, które dobrze znamy. Nasz organizm zwyczajnie przeżywa… szok. Czy można się przed nim uchronić i przejść przez proces zmiany na spokojnie i bez stresu?

Przed każdą zmianą w naszym życiu mózg się chroni. Dlaczego? Ponieważ kocha schematy i stałe procesy! To dzięki nim bez chwili zastanowienia przyrządzasz poranną kawę, logujesz się do poczty elektronicznej, nakładasz wieczorem kosmetyki, czy robisz standardowe, codzienne zakupy. Zmiany niszczą idealny układ dnia i utrudniają pracę mózgu. Nagle dostaje więcej nowych zadań do zrobienia. Też byś się przed nimi bronił, prawda? Mózg robi dokładnie to samo. Uruchamia wszelkie procesy obronne, zużywa cenne zasoby, co sprawia, że Ty się stresujesz i jakby… przestajesz chcieć tej zmiany. Zaczyna Cię ona kosztować zdecydowanie zbyt wiele! W związku z tym na stres trzeba się przygotować, aby wytrwać w swoim postanowieniu i zmienić pracę na stanowisko marzeń.

Przekonaj swój mózg do zmiany

Proces zmian jest łatwiejszy, gdy wiemy, dlaczego do niego dochodzi. Wtedy za każdym razem, gdy dopadają nas wątpliwości (jeden z objawów stresu przed zmianą), możemy sobie szybko wytłumaczyć, dlaczego dokonujemy rewolucji w naszym życiu. Dobrze jest więc zastanowić się, po co w ogóle zmieniamy pracę. Co nas popchnęło do tej decyzji? Jedni chcą więcej zarabiać, inni rozwijać, a ostatni założyć własną firmę. Powód nie jest tu istotny.

Ważne jest, aby rozpoznać swoje motywacje i je… zapisać. Wówczas w każdej chwili będziesz mógł do nich wrócić i sprawdzić, na czym Ci tak zależy. W obecnej pracy może Ci być przecież całkiem wygodnie, ale jeśli chcesz wykonywać obowiązki zdalnie, a szef nie daje Ci takich możliwości – konieczna jest zmiana. Przeznacz chwilę na rozpoznanie powodów, dla których zmieniasz pracę, zapisz je i wracaj do nich za każdym razem, gdy nachodzą Cię jakiekolwiek wątpliwości.

Zaplanuj zmianę pracy

O wiele mniej boimy się tego, co znamy. Jeśli jeździłeś już kilka razy autostopem po Polsce – ta myśl raczej Cię nie przeraża. Gdy jednak po raz pierwszy decydujesz się na tego typu wycieczkę, możesz mieć w głowie wiele obaw. Często dość uzasadnionych. Co innego, gdy zaplanujesz swoją podróż, wówczas zyskujesz punkty zaczepienia – zdarzenia, które Twoim zdaniem muszą się wydarzyć.

Poszukaj nowej pracy

Pracę łatwiej zmienić, gdy praktycznie mamy już podpisany kontrakt z drugą firmą. W związku z tym lepiej jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia rozejrzeć się za nowym zatrudnieniem. Przeglądaj ogłoszenia w Internecie, uruchom sieć swoich kontaktów (znajomi, rodzina, przyjaciele) i pytaj o informacje, związane z interesującym Cię stanowiskiem.

Przygotuj dokumenty do rekrutacji

Na tym etapie warto również mieć profesjonalnie przygotowane CV. Jeżeli Twoja praca lub jakaś jej część może odbywać się zdalnie – zadbaj o swoje profile w mediach społecznościowych. To obecnie bardzo istotne. Rekruterzy często przeglądają profile na Facebooku, GoldenLine czy LinkedInie. Przy unikalnych kompetencjach sami mogą się do Ciebie zgłosić z propozycją zatrudnienia.

Sprawdź pracodawcę z Work or not

Nawet pracodawca z polecenia Tobie może nie odpowiadać. Lepiej „dmuchać na zimne” i zawsze sprawdzać, z kim mamy do czynienia. Pomaga w tym portal Work or not (wejdź tutaj). Użytkownicy oceniają w nim pracodawców oraz opisują swoje wrażenia z pracy w konkretnej firmie. Wystarczy wpisać jej nazwę. Po chwili dowiesz się, czy pracodawca jest godny zaufania.

Zorientuj się w procedurze wypowiedzenia

Dobrze jest wiedzieć, jak kształtuje się Twoja obecna umowa o pracę. Być może obowiązuje Cię dość długi okres wypowiedzenia, który zablokuje możliwość przyjęcia nowego zatrudnienia „od ręki”. Sprawdź, czy nie masz zakazu pracy u konkurencji oraz inne procedury, związane z rozwiązaniem umowy. Świadomość niezbędnych do podjęcia kroków na pewno Cię uspokoi.

Zdobądź referencje

Dobre słowo najczęściej wzmacnia nasze poczucie własnej wartości i pozwala ruszyć dalej z uniesionym czołem. Z tego względu zdobycie referencji od obecnego pracodawcy jest ważne nie tylko z punktu widzenia nowego miejsca pracy. To także potwierdzenie dla Ciebie, że jesteś dobrym i wartościowym pracownikiem. Z takim przekonaniem o wiele łatwiej odnaleźć się na rynku pracy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułAbsolutnie bezradni w drugiej odsłonie meczu
Następny artykułLekooporna bakteria New Delhi w świdnickim szpitalu. Są kolejne przypadki