Strona główna 0_Slider Kosztował ponad 3 mln złotych. Nowy posterunek policji uroczyście otwarty

Kosztował ponad 3 mln złotych. Nowy posterunek policji uroczyście otwarty [FOTO/VIDEO]

0

Sześciu funkcjonariuszy rozpoczęło służbę w nowym Posterunku Policji w Marcinowicach. W poniedziałek nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu, który jako drugi w Polsce wybudowany został w technologii modułowej. – To nowoczesny budynek, który został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne, w ładownie do samochodów elektrycznych, w łączność, w klimatyzację – wszystko czego potrzebują policjanci – podkreślano podczas uroczystości.

Jest to najnowocześniejszy obiekt wybudowany w technologii budownictwa modułowego 3D. Parterowy obiekt jest dostosowany do obsługi interesantów z niepełnosprawnością. Składa się on z pomieszczeń niezbędnych do tego, aby realizować czynności na rzecz mieszkańców w sposób komfortowy i bezpieczny. Posterunek docelowo przygotowany jest dla ośmiu policjantów. Na chwilę obecną służbę w nim pełnić będzie kierownik posterunku, dwóch dzielnicowych, referent oraz asystent. Policjanci będą posiadać do swojej dyspozycji najnowocześniejszy pojazd elektryczny, a jego ładowanie możliwe będzie przy obiekcie – mówi asp. sztab. Łukasz Dutkowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Pierwotnie planowano, że modułowy posterunek przy ulicy Juliana Tuwima w Marcinowicach zostanie oddany do użytku jeszcze w 2022 roku. – W kwietniu 2021 roku została podpisana umowa o przekazanie działki, która dawniej była polem. W związku z tym, aby zapewnić wszystkie niezbędne warunki i zorganizować całą infrastrukturę potrzebną do umiejscowienia takiej jednostki, w tym m.in. przyłącza, potrzebny był czas. Niezwłocznie, jak tylko było to możliwe, przystąpiono do procedury przetargowej i wyłonienia wykonawcy. Prace przebiegły szybko i sprawnie. Umowa podpisana w styczniu 2022 roku skutkowała oddaniem obiektu do użytku już w lutym 2023 roku, po czym pozostało już tylko szybkie wyposażenie jednostki i wykonanie prac porządkowych – informuje Dutkowiak.

– Kwota inwestycji to 3 mln 145 tys. złotych, z czego dofinansowanie z gminy Marcinowice wyniosło 75 tys. złotych, a reszta pochodzi z budżetu państwa – dodaje rzecznik dolnośląskiej policji.

 

Dzisiejszy dzień dla policji świdnickiej, a szczególnie dla Posterunku Policji w Marcinowicach, jest szczególny. Ten posterunek jest świadectwem tego, że policja świdnicka jest w okresie rozwoju. Przypomnę, że pierwszy posterunek otwarty na terenie województwa dolnośląskiego to był posterunek w gminie Świdnica. Ukończyliśmy dwa potężne remonty komisariatów w Jaworzynie Śląskiej oraz Strzegomiu. Zostały one zmodernizowane i pełnią swoją funkcję w sposób znakomity. Obiekty, sprzęt – wszystko czym dysponujemy jest bardzo ważne w pracy policji, ale najważniejszy jest człowiek, a więc nasi policjanci. Przez ostatnich kilka lat o piętnaście etatów zwiększył się stan etatowy policji w Świdnicy. W powiecie świdnickim mamy pomysły na dalszy rozwój naszej instytucji – mówił podczas poniedziałkowej uroczystości mł. insp. Andrzej Dobies, Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy.

Otwarcie każdego nowego obiektu policyjnego to wielkie wydarzenie dla społeczności lokalnej oraz dla policjantów, którzy będą w pełnili służbę w nowych murach. Inwestycje przedstawione przez komendanta powiatowego oddają w pigułce to, co dzieje się w polskiej policji od kilku już lat – podkreślał nadinsp. Dariusz Augustyniak, I zastępca Komendanta Głównego Policji. – Jest to drugi w Polsce posterunek, który wybudowany został w technologii modułowej. Można się zastanawiać, jaka jest różnica między obiektem tradycyjnym a modułowym. Dla nas różnicą jest przede wszystkim czas. Pierwszy posterunek modułowy w Prochowicach został wybudowany w niecały rok, ten – uwzględniając cały proces inwestycyjny – został ukończony w niecałe dwa lata. To duży sukces, bowiem czas realizacji wszystkich obiektów w budownictwie tradycyjnym wynosi 4-5 lat – zwracał uwagę Augustyniak.

Posterunek Policji w Marcinowicach będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułInauguracyjna klapa w Wałbrzychu!
Następny artykułJak doszło do tragicznego wypadku na „modliszówce”? Ma to wyjaśnić śledztwo