Strona główna 0_Slider Kolejne parkomaty do wymiany. Ile będą kosztować? Czym różnią się od obecnych urządzeń?

Kolejne parkomaty do wymiany. Ile będą kosztować? Czym różnią się od obecnych urządzeń?

0

Rusza drugi etap wymiany parkomatów w świdnickiej Strefie Płatnego Parkowania. Nowe urządzenia umożliwią kierowcom dokonywanie opłaty za postój z wykorzystaniem bilonu, kart płatniczych oraz systemu BLIK.

Strefa Płatnego Parkowania powstała w sierpniu 1997 roku i początkowo obejmowała 660 miejsc parkingowych. Obecnie w jej granicach znajduje się ponad 1100 miejsc, jest ona podzielona na dwie podstrefy i obejmuje 44 ulice na obszarze świdnickiego śródmieścia. W strefie płatnego parkowania zainstalowanych jest 70 parkomatów.

Decyzję o rozpoczęciu wymiany urządzeń służących do opłacania postoju w SPP podjęto w 2021 roku. Tłumaczono to między innymi zaprzestaniem produkcji podzespołów i części do obecnie użytkowanych parkomatów. – Do tego warunki atmosferyczne i oddziaływanie wilgoci powodowały częste awarie wyświetlaczy, co przekładało się na dyskomfort użytkowania urządzeń i wysokie koszty ich utrzymania. Nowe modele parkomatów wyposażone są w kolorowe wyświetlacze, klawiaturę alfanumeryczną i funkcję zapłaty kartą płatniczą za postój, co do tej pory nie było możliwe – wyjaśniała Jowita Mazur, kierownik Biura Strefy Płatnego Parkowania.

Dostawę oraz montaż nowych parkomatów powierzono poznańskiej spółce Projekt Parking. Proces wymiany urządzeń został podzielony na trzy etapy. W listopadzie ubiegłego roku zakończono montaż pierwszych 25 parkomatów, które pojawiły się m.in. na ulicach: Długiej, Łukowej, Marii Konopnickiej, Różanej, Trybunalskiej, Spółdzielczej, Pułaskiego, Środkowej, Franciszkańskiej, Bohaterów Getta, Grodzkiej, Budowlanej. Teraz firma bierze się za kolejną partię urządzeń.

W Strefie Płatnego Parkowania w Świdnicy w ostatnim tygodniu marca wymienionych zostanie kolejnych 25 parkomatów. Nowe urządzenia zamontowane zostaną m.in. na ulicach: Kościelnej, Komunardów, 1 Maja, Siostrzanej, Jagiellońskiej, Pańskiej, Dworcowej, Nauczycielskiej, pl. Grunwaldzkim – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Korzystający z postoju w strefie, po wpisaniu numeru rejestracyjnego, mogą tak jak do tej pory, dokonywać płatności z wykorzystaniem bilonu oraz co jest nowością – za pomocą kart płatniczych i systemu BLIK. W parkomatach została również uruchomiona możliwość dopłaty do biletu przedłużającej jego ważność, a także zapłaty za wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej – tłumaczy rzecznik.

II etap wymiany parkomatów pochłonie ponad 675 tys. złotych. W sumie za dostawę i montaż wszystkich 70 urządzeń miasto zapłaci 1 mln 953 tys. złotych. Ostatnich dwadzieścia parkomatów zostanie wymienionych do końca kwietnia 2024 roku.

 /mn/

Poprzedni artykułOlej z czarnuszki — wsparcie dla układu odpornościowego i obniżenie poziomu cukru we krwi
Następny artykułApelują o oddawanie krwi dla proboszcza z Witoszowa Dolnego