Strona główna 0_Slider Kołacz-Leszczyńska chce ponownie powalczyć o mandat senatora. Prezydent Wałbrzycha jednoznacznie o starcie...

Kołacz-Leszczyńska chce ponownie powalczyć o mandat senatora. Prezydent Wałbrzycha jednoznacznie o starcie w wyborach [FOTO]

0

Termin wyborów parlamentarnych nie został jeszcze wyznaczony, ale partie polityczne wykazują coraz większą aktywność. Na piątek Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało spotkanie z ministrem rolnictwa, które jednak ostatecznie nie doszło do skutku. W sobotę w Świdnicy konferencję zorganizowała Platforma Obywatelska. Oprócz kwestii programowych ostatnio coraz częściej dyskutuje się na temat potencjalnych kandydatów. Pojawiają się również prognozy dotyczące możliwego podziału mandatów poselskich w okręgu wałbrzyskim.

Tomasz Siemoniak, Roman Szełemej, Robert Jagła (w pierwszym rzędzie) oraz Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (w drugim rzędzie) podczas konferencji Platformy Obywatelskiej w Świdnicy (25 marca 2023)

Podczas sobotniej konferencji Platformy Obywatelskiej, która poświęcona była sprawom biznesu, samorządu oraz bezpieczeństwa, o startu w zbliżających się wyborach parlamentarnych zapytaliśmy Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, posłankę na Sejm VII i VIII kadencji, a obecnie senator X kadencji. – Przewodniczący Donald Tusk poprosił nas, senatorów o deklarację [dotyczącą startu w wyborach]. Poprosiłam o możliwość kontynuowana pracy w Senacie – poinformowała Kołacz-Leszczyńska w wypowiedzi dla portalu Swidnica24.pl.

Na wyborczej giełdzie nazwisk przewijało się w ostatnim czasie również nazwisko Romana Szełemeja. Według doniesień medialnych prezydent Wałbrzycha miałby ubiegać się o mandat poselski z listy Koalicji Obywatelskiej, startując albo z ostatniego miejsca, albo zostając „jedynką” listy w przypadku startu wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej Tomasza Siemoniaka z innego okręgu wyborczego. Szełemej jednoznacznie skomentował doniesienia w tej sprawie. – Nie będę startował w wyborach parlamentarnych – zadeklarował, zapytany przez nas podczas konferencji.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 roku. Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Tym samym czas na ich zarządzenie upływa 14 sierpnia. Możliwe są cztery terminy tegorocznych wyborów: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. Wicemarszałek Sejmu zasugerował przed kilkoma dniami, że głosowanie może zostać przeprowadzone w pierwszym z tych terminów.

Przedwyborczych prognoz dla poszczególnych okręgów wyborczych nie ma obecnie wiele. W ubiegłym tygodniu prognozowany podział mandatów poselskich – według stanu na przełom lutego i marca – przedstawił Daniel Pers, socjolog i badacz trendów wyborczych. Z jego szacunków wynika, że z okręgu wałbrzyskiego (łącznie 8 mandatów) Koalicja Obywatelska wprowadziłaby do Sejmu 4 posłów, z listy Prawa i Sprawiedliwości wybranych zostałoby 3 parlamentarzystów, natomiast Polska 2050 uzyskałaby 1 mandat poselski.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł„Baśniowy Ambaras”. Charytatywny spektakl dla Edyty Woźniak [FOTO]
Następny artykułKiermasz, wystawa ozdób świątecznych i występy. Strzegomski jarmark wielkanocny już za tydzień