Strona główna Kultura Jaskinie i góry w Gruzji. Jutro otwarcie wystawy podróżnika Mariana Bochynka w...

Jaskinie i góry w Gruzji. Jutro otwarcie wystawy podróżnika Mariana Bochynka w Wieży Ratuszowej

0

Bogactwo podziemnego świata, odkrywanie gór Kaukazu i emocjonujące momenty. Marian Bochynek – przewodnik sudecki, grotołaz, alpinista, podróżnik i miłośnik przyrody – zaprezentuje w Świdnicy wyjątkowe fotografie z Gruzji. Zdjęcia powstały podczas kilku niepowtarzalnych jaskiniowych wypraw i trekkingów. Otwarcie wystawy zaplanowano w piątek, 17 marca o godz. 17.00 w Wieży Ratuszowej. Wstęp wolny.

Na tle grani Uszby, Marian Bochynek

Przewodnik sudecki Marian Bochynek tym razem w Świdnicy zaprezentuje wystawę fotografii pod tytułem „W cieniu Uszby, czyli o wyprawach do jaskiń i w góry Gruzji”.

Obrazy powstały podczas moich pobytów w Gruzji w latach 2016, 2018 i 2022. Dwukrotnie uczestniczyłem w wyprawach jaskiniowych i niezależnie od nich byłem tam w roku 2016, a także przed dołączeniem do ekspedycji w roku 2022, realizując trekkingi w gronie rodzinnym. Każda z wypraw była niepowtarzalna, inna ze względu na uczestników, obszar działania i jej „dramaturgię” – mówi dla portalu Swidnica24.pl Marian Bochynek.

W czasie wypraw eksplorowaliśmy rejony Gór Racza, Grzbietu Okriba, Masywu Askhi, Migarii, w kilku rejonach Samegrello i Imeretii. Emocje wzbudzało bogactwo podziemnego świata, a także sytuacje zagrożenia życia, których czasami doświadczaliśmy. Działalność przy badaniu przebiegu podziemnych rzek przenosi dużo zagrożeń ze względu na nieprzewidywalność ich głębokości i zmienność poziomu wód, które mogą mieć skutki tragiczne – dodaje podróżnik, alpinista i grotołaz.

Jaskinia Murada, fot. Marian Bochynek

Marian Bochynek urodził się przed sześćdziesięciu kilku laty w cieniu Rudaw Janowickich. Przez wiele lat mieszkał w Radomierzu pomiędzy Górami Kaczawskimi a Rudawami Janowickimi. Tam, w scenerii bogatego krajobrazu, na zboczach Dudziarza ze wspaniałą panoramą Karkonoszy, wśród skałek doliny Janówki i Gór Sokolich, na Trzcinskich Mokradłach i w jaskiniach Połomu kształtowała się jego wrażliwość na piękno przyrody. Dostrzegając jego niepowtarzalne uroki o każdej porze dnia i roku od lat próbuje zatrzymać je na fotografiach. Ulegając pokusom poznawania innej przyrody i podejmując wyzwania, jakie się z tym wiążą, zawędrował do jaskiń i na szczyty Tatr, Alp, Pamiru, gór Tień-Szań, Kaukazu, Himalajów, Andów, Nowej Gwinei i Kilimandżaro. Swój dorobek prezentuje na licznych wystawach, pokazach i w publikacjach.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia użyczone przez Mariana Bochynka/
/Notka biograficzna – Andrzej Paczos/

Poprzedni artykułNowe firanki – doskonały sposób na odświeżenie wnętrza
Następny artykułKlocki dla dzieci w każdym wieku. Jakie umiejętności rozwija ta zabawa?