Strona główna Wydarzenia Świdnica Jak ratowano jeden z najpiękniejszych zabytków Świdnicy? Zaprezentowano nowy album poświęcony „ocalonej”...

Jak ratowano jeden z najpiękniejszych zabytków Świdnicy? Zaprezentowano nowy album poświęcony „ocalonej” katedrze [FOTO]

0

W Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw w Świdnicy oficjalnie zaprezentowano dopiero wydany album „Katedra świdnicka ocalona”. Jej autorami są – Jarosław Kurzawa i Tadeusz Słobodzian ze Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy. W swojej najnowszej publikacji wracają do przeszłości, przypominając osoby zasłużone w kwestii ratowania cennego zabytku, a także zbierają w całość przeprowadzone remonty.

Nowy album został wydany w marcu 2023 roku i ma charakter pamiątkowy. W publikacji zawartych zostało 146 nazwisk osób, które przyczyniły się do ratowania monumentalnej perły Świdnicy.

Nie rościmy sobie prawa wyłączności do ratowania katedry. Chcielibyśmy być inspiratorem tego działania, które pozwoli pokazać, że jest to tak piękny obiekt, że wart jest dużych pieniędzy i zachowania go dla potomnych. Sądzę, że w tej chwili możemy powiedzieć, że ta katedra, ten obiekt sakralny jest jednym z piękniejszych obiektów w Polsce i jest to zasługa nie tylko stowarzyszenia, ale bardzo szerokiego grona instytucji, ludzi indywidualnych – mówił Jarosław Kurzawa, prezes działającego pro publico bono Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy, które od 30 lat swojego funkcjonowania zaangażowane było w ratowanie świdnickiej katedry.

Publikacja zawiera w sobie dokumenty, a także fotografie, obrazujące stan przed poszczególnymi remontami i po nich. – To, co robimy w postaci tych albumów, ma zachować pamięci to, co było, to, co się robiło i to, co też trzeba jeszcze zrobić. Jest to też dokumentacja pozwalająca na planowanie dalszych prac – zauważył prezes świdnickiego stowarzyszenia. – Zabytki są kosztowną rzeczą, ale ich ratowanie jest to obowiązek obecnego pokolenia, jak i namawianie oraz uczenie następnych pokoleń, które kontynuuje ten trudny proces – dodał Jarosław Kurzawa.

Staraniem Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy w 2018 roku ukazał się też album „Na ratunek katedrze”. Ponad rok później w 2019 roku wydane zostało dwutomowe dzieło „Na ratunek katedrze – historia ocalenia od ruiny” i „Katedra lwowska”. Natomiast w 2020 roku pojawiła się kontynuacja tej ostatniej części albumu, zatytułowana „Katedra lwowska II i katedra ormiańska”. Najnowsza publikacja „Katedra świdnicka ocalona” została wydana w marcu 2023 roku. Jej nakład to 1000 szt. Można ją nabyć, w cenie 50 zł, w siedzibie świdnickiego stowarzyszania, przy ul. Długiej 33.

Prezentacji nowego albumu towarzyszyła wystawa zdjęć obrazujących „ocalone” piękno świdnickiej katedry. Wydarzenie zorganizowane zostało 28 marca z okazji 27. rocznicy powołania Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy, 19. rocznicy ustanowienia Diecezji Świdnickiej, a także 19. rocznicy ingresu do katedry ks. Ignacego Deca – pierwszego biskupa świdnickiego – obecnie przebywającego na emeryturze.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: MN/

Poprzedni artykułAkcja „Odpowiedzialni”. Pomogą zaczipować i wysterylizować domowe zwierzaki
Następny artykułDrużyny z grupy zachodniej z kompletem punktów