Strona główna 0_Slider Dla kogo 1,5% podatku? Wesprzyj Lenkę Wąsalę

Dla kogo 1,5% podatku? Wesprzyj Lenkę Wąsalę

0

Trwa okres rozliczeń z fiskusem. Ponownie jest to okazja, aby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Dzisiaj zachęcamy do wsparcia rehabilitacji Lenki Wąsali ze Stefanowic w gminie Marcinowice.

Lenka urodziła się skrajnie wcześnie, bo w szóstym miesiącu ciąży, z powodu niedotlenienia diagnozą jest mózgowe porażenie dziecięce. Lenka nie mówi, ma problemy z umiejętnością picia i gryzienia, nie potrafi chodzić. Wdrażana jest komunikacja alternatywna.  W ramach 1,5% i darowizn pokrywamy koszty regularnej fizjoterapii, sprzętu rehabilitacyjnego czy turnusów.  Lenka jest pogodnym dzieckiem, okazującym emocje i rozumiejącym wiele rzeczy w swoim otoczeniu.

Uczęszcza na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze zespołowe do Szkoły Specjalnej w Świdnicy. Aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu, lubi wyjścia w góry, udział w biegach w wózku trekkingowym.

W formularzu PIT należy wpisać numer:

KRS 0000037904
W rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1,5%” :

16365 Wąsala Lena

Darowizny: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Alior Bank S.A., nr rachunku:

42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Tytułem:

16365 Wąsala Lena darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Zeznania podatkowe PIT za 2022 rok będzie można składać do 2 maja 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała i udostępniła za pośrednictwem usługi Twój e-PIT roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Tak przygotowane zeznanie dostępne jest na portalu podatki.gov.pl.

Wypełniając PIT można samodzielnie zadecydować, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

W przypadku usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji pożytku publicznego wskazanej w ubiegłym roku. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1,5% według informacji z ubiegłego roku. Twój e-PIT wylicza też kwotę podatku na podstawie aktualnych danych. Można też dokonać zmian i wskazać inną organizację oraz cel.

Z ogólnopolskim wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok można się zapoznać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

/opr. asz/

Poprzedni artykułŚwidnicka eRAKobiet ma już rok [FOTO]
Następny artykułNastolatka skopała drzwi do toalety na dworcu autobusowym [FOTO]