Strona główna 0_Slider Dla kogo 1,5% podatku? Wesprzyj Andrzeja Święsa

Dla kogo 1,5% podatku? Wesprzyj Andrzeja Święsa

0

Trwa okres rozliczeń z fiskusem. Ponownie jest to okazja, aby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Dzisiaj zachęcamy do wsparcia Andrzeja Święsa z Lutomi Górnej.

Andrzej Święs, mieszkaniec Lutomi Górnej od 5 lat jest osobą z niepełnosprawnościami, wymaga całodobowej opieki i pomocy.

Jako młody chłopak szybko zaczął pracować, ponieważ  życie go do tego zmusiło. Mimo trudnych doświadczeń Pan Andrzej był zawsze osobą  uczynną i wrażliwą na ludzka krzywdę. Mimo, że los go nie rozpieszczał to on pomagał innym, twierdził bowiem, że dobro zawsze powraca. To była  jego dewiza życiowa, którą kierował się przez całe życie. Jako jedyny żywiciel rodziny ciężko pracował, aby zapewnić bliskim dostanie i godne warunki życia. Z zawodu był dekarzem i stolarzem, i przez 25 lat pracował w swoim zawodzie. Kiedy po pracy miał wolną chwilę, udawał się do swojego warsztatu i tam oddawał się swojej pasji – rzeźbiarstwu wykonując przepiękne rzeczy z drewna. To zajęcie dawało mu ogromną satysfakcję i radość. Andrzej był osobą bardzo pracowita. Nie marnował wolnego czasu na zbytki, czy leniuchowanie. Zawsze zaangażowany całym sobą w to co robił.

Niestety, w 2017r. doznał udaru niedokrwiennego mózgu po czym został sparaliżowany – stan okazał się bardzo ciężki. Pan Andrzej złamał się swoim stanem zdrowia i dalszym życiem, które przewróciło do góry nogami o 180 stopni. Z dnia na dzień z osoby aktywnej zawodowo stał się  osobą niepełnosprawną wymagającą całodobowej opieki.  Nie jest w stanie sam się poruszać. Nagi zastępuje mu wózek inwalidzki. Pan Andrzej potrzebuje pomocy przy wszystkich czynnościach samoobsługowych. Ogromnym problemy w opiece nad nim są liczne bariery w domu pana Andrzeja (architektoniczne, techniczne, w komunikowaniu się), które utrudniają, a wręcz uniemożliwiają sprawowanie opieki – wykonywanie czynności higienicznych, czy samoobsługowych. Ogromnym wyzwaniem jest np. kąpiel gdyż łazienka nie jest dostosowana do potrzeb osoby na wózku. Rodzina opiekująca się panem Andrzejem codziennie musi znosić go ze schodów, z pierwszego pietra do łazienki znajdującej się na parterze domu.

Pan Andrzej musi codziennie przyjmować bardzo dużo leków, które w pewien sposób osłabiają organizm i wpływają na pogorszenie się jego percepcji i komunikacji.

Poza tym pan Andrzej potrzebuje codziennej rehabilitacji w warunkach domowych. Konieczny jest również odpowiedni  sprzęt (podnośnik transportowy, schodołazy, pionizator, wózek elektryczny itp), który ułatwiłby opiekę nad nim. Pilną potrzebą jest także remont łazienki, likwidacja barier i wszelkich utrudnień w domu pana Andrzeja.

Córka opiekująca się panem Andrzejem mówi, iż „opieka nad tatą to ogromne wyzwanie dla całej rodziny, zarówno logistyczne jak i finansowe”.

Pan Andrzej potrzebuje pomocy i wsparcia finansowego, aby ułatwić mu i jego rodzinie dalsze funkcjonowanie, opiekę i godne życie.

Andrzejowi Święsowi można pomóc przekazując 1,5% podatku w rozliczeniu PIT za 2022 r. Należy wpisać numer KRS Fundacji „Bliżej Siebie” 0000650616 z dopiskiem w rubryce cel szczegółowy Andrzej Święs.

Zeznania podatkowe PIT za 2022 rok będzie można składać do 2 maja 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała i udostępniła za pośrednictwem usługi Twój e-PIT roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Tak przygotowane zeznanie dostępne jest na portalu podatki.gov.pl.

Wypełniając PIT można samodzielnie zadecydować, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

W przypadku usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji pożytku publicznego wskazanej w ubiegłym roku. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1,5% według informacji z ubiegłego roku. Twój e-PIT wylicza też kwotę podatku na podstawie aktualnych danych. Można też dokonać zmian i wskazać inną organizację oraz cel.

Z ogólnopolskim wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok można się zapoznać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

/opr. asz/

Poprzedni artykułPodróże do wnętrza ziemi i na jej szczyty. Alpinista, grotołaz i przewodnik Marian Bochynek zaprezentował swoje fotografie z Gruzji [FOTO]
Następny artykułSiatkarze rywalizowali na żarowskim parkiecie [FOTO]