Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Polowanie na najróżniejsze skarby podczas świdnickiej giełdy staroci, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi124 w Kraskowie, biegowe upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, a może sportowe emocje podczas licznych imprez odbywających się w regionie? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Mistrzostwa Polski Amatorów w hokeju na lodzie (do soboty)

Szesnaście zespołów z całej Polski walczy w Mistrzostwach Polski Amatorów w hokeju na lodzie MPA Dywizji 4, które odbywają się na lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Honoru naszego miasta bronią Odyńce Świdnica. Wstęp dla kibiców wolny. Zawody potrwają do soboty, 4 marca.

Półfinał Mistrzostw Polski juniorek w siatkówce (piątek-niedziela)

Świdnica będzie jednym z czterech miast-gospodarzy turniejów półfinałowych siatkarskich mistrzostw Polski w kategorii juniorek. W dniach od 3 do 5 marca w hali na Zawiszowie o awans do wielkiego finału powalczą cztery zespoły, w tym MKS Bramdor Volley Świdnica.

3 marca, piątek:

  • MKS Volley Świdnica – ECO Uni Opole – start meczu godzina 13:00
  • Energa MKS Kalisz – Enea Energetyk Poznań – start meczu 45 minut po zakończeniu I spotkania.

4 marca, sobota:

  • ECO Uni Opole – Enea Energetyk Poznań – start meczu godzina 10:00
  • MKS Volley Świdnica – Energa MKS Kalisz – start meczu 45 minut po zakończeniu I spotkania.

5 marca, niedziela:

  • Energa MKS Kalisz – ECO Uni Opole – start meczu godzina 10:00
  • Enea Energetyk Poznań – MKS Volley Świdnica – start meczu 45 minut po zakończeniu I spotkania.

V Memoriał Grzegorza Solarza (piątek-niedziela)

Klub IgnerHome Polonia-Stal Świdnica już po raz piąty będzie organizatorem Memoriału Piłkarskiego Grzegorza Solarza upamiętniającego postać wieloletniego trenera biało-zielonych drużyn. Coroczne, trzydniowe święto rozgrywane w kategorii młodzików (U-13) odbędzie się tym razem w dniach 3-5 marca, a areną zmagań będzie tradycyjnie sztuczne boisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Marcowy turniej poświęcony jest pamięci byłego szkoleniowca Miejskiego Klubu Sportowego Polonia-Stal Świdnica. Trener Grzegorz Solarz przez wiele sezonów prowadził biało-zielone grupy, głównie w kategoriach młodzików, trampkarzy i juniorów młodszych. Przez jego “skrzydła przewinęło” się wielu zawodników, którzy do dziś reprezentują barwy Polonii-Stali Świdnica.

Więcej o imprezie w zapowiedzi Memoriału.

Tropem Wilczym – biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych w powiecie świdnickim (sobota-niedziela)

Świdnica – niedziela

Jaworzyna Śląska – niedziela

W niedzielę, 5 marca odbędzie się kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. W tym roku ogólnopolska impreza biegowa odbywa się po raz jedenasty. Bieg w Jaworzynie Śląskiej rozpocznie się o godzinie 12.00, a wystartuje ze Stadionu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Sportowej 1. Uczestnicy będą mieć do pokonania dwa dystanse: 300 m (dla dzieci do 12. roku życia) oraz 1963 m (dla pozostałych startujących).

Na pierwszych 200 zawodników, którzy zgłoszą swój udział w biegu, oczekują pakiety startowe zawierające pamiątkowe gadżety związane z biegiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych: koszulki, medale oraz materiały promocyjne. Dodatkowo, tradycyjnie wśród uczestników biegu zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe. Po biegu na każdego będzie czekać ciepły posiłek.

Zapisy odbywać się będą bezpośrednio w dniu imprezy, w Biurze Biegu, na Stadionie Miejskim, od godz. 10:30 do godz. 11:45.

Marcinowice – niedziela

Gmina Marcinowice zaprasza na kolejną edycję „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 5 marca i skierowane będzie do osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 14 lat. Uczestnicy do pokonania będą mieli trasy o długości 1963 metry i 5 kilometrów. Start odbędzie się na ul. Asnyka w Marcinowicach (okolice Urzędu Gminy). Harmonogram biegu:

12:00 – Otwarcie biegu – powitanie uczestników
12:15 – Rozgrzewka przed biegiem na dystansie honorowym 1963m i 5 km
12:30 – Start biegu na dystansie honorowym 1963 m (limit 30 minut) i 5 km (limit 60 minut)
13:00 – Celebracja biegu na 1963 m
13:30 – Celebracja biegu na 5 km
14:00 – Uroczyste zakończenie wydarzenia

Strzegom – niedziela

Żarów – niedziela

Po raz szósty w Żarowie odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie zaplanowano na 5 marca 2023r., a areną zmagań będzie Park Miejski w Żarowie. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów. Jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Zgłoszenia i zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu zawodów od godz. 11:00. Start biegu, godz. 12:00. Po biegu losowanie nagród wśród uczestników wydarzenia. Udział w wydarzaniu jest bezpłatny, a pierwsze 130 osób otrzyma pakiet startowy, w którym znajdzie się m.in. pamiątkowa koszulka i medal.

Roztoka – sobota

XXII Żarowska Prelekcja Historyczna (piątek)

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie serdecznie zapraszają na XXII Żarowską Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w dniu 3 marca 2023 r., o godz. 18:00 w siedzibie Izby przy ul. Dworcowej 3 (wstęp wolny). W programie są dwie prezentacje.

Z tematem „O pozytywnych aspektach poszukiwania zabytków z perspektywy archeologa”, wystąpi Radosław Kuźbik – prezes Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. SNAP jest organizacją społeczną, zrzeszającą specjalistów z zakresu archeologii oraz dyscyplin z nią współpracujących, działających w dziedzinie tej nauki, ochrony i konserwacji zabytków archeologicznych oraz muzealnictwa. Działania Stowarzyszenia m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o archeologii w społeczeństwie za pośrednictwem działalności wydawniczej, popularyzatorskiej i naukowej, współpracę z organizacjami i instytucjami zajmującymi się ochroną zabytków.

Z kolei Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „AUREUS”, podsumuje rezultaty prac eksploracyjnych prowadzonych na obszarze Ziemi Żarowskiej w 2022 roku oraz zaprezentuje najciekawsze znaleziska. Wspomniane prace, objęły dwa obręby na obszarze Gminy Żarów o łącznej powierzchni 113,9 ha. W ich trakcie odnalezionych zostało łącznie 2105 przedmiotów zabytkowych datowanych od tzw. Okresu Wędrówek Ludów (IV-VI w. n.e.) po II wojnę światową. Wśród nich znalazło się m.in. 395 sztuk monet, 368 guzików oraz ponad 500 różnego rodzaju innych przedmiotów zabytkowych.

Ponad Chmurami – koncert w Świdnicy (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert wykonującego poezję śpiewaną zespołu Ponad Chmurami. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 3 marca o godzinie 19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Bilety do nabycia na stronie internetowej ŚOK.

Ponad Chmurami (Katarzyna i Nikodem Jacuk) działa od 2013 roku. Wtedy właśnie spotkało się dwoje młodych ludzi wychowanych na muzyce krainy łagodności. Dzielone wzajemnie zainteresowanie zaowocowało marzeniami o publicznym prezentowaniu własnych pomysłów na twórczość znanych w muzycznym świecie postaci. Wbrew temu, co obecnie dociera do nas z radiowych odbiorników, fundamentem dla Ponad Chmurami jest twórczość Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena, Starego Dobrego Małżeństwa, czy zespołu Pod Budą. Podczas ośmioletniej drogi na muzycznej mapie zespół zagrał ponad 400 koncertów na terenie kraju i za granicą. W tym czasie zespół wydał także kilka płyt dostępnych w szerokiej sprzedaży w całym kraju, w tym dwie autorskie: Ponad Chmurami (2019) oraz Czas nic nie zmienił (2021).

Wędrówka w zaświaty z Dantem Alighieri. Performance audiowizualny w świdnickiej bibliotece (piątek)

Świdnicki twórca, muzyk i kompozytor Dariusz Miziarski przygotował nowy, niecodzienny projekt. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy już w piątek zaprezentuje swój performance „Abyss Of The Soul”. To będzie audiowizualna wędrówka w zaświaty, zainspirowana „Boską komedią” słynnego włoskiego poety Dantego Alighieri.

Na performance świdnickiego artysty składają się wybrane cytaty, aforyzmy i sentencje z arcydzieła Dantego. Będą one przeplatane obrazami francuskiego grafika i malarza Gustave Dore, który opatrzył słynny poemat ponad stu czarno-białymi ilustracjami. – Na potrzeby tego wydarzenia większość ilustracji zostało „ożywione” poprzez animacje komputerowe, dodanie koloru, efektów dźwiękowych czy muzyki specjalnie stworzonej przygotowanej na spektakl. To wszystko będzie stanowić nierozerwalną, synergiczną całość – wyjaśnia autor.

Performance z aktywnym udziałem publiczności odbędzie się w piątek, 3 marca o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Wstęp wolny.

Sportowe strzelanie na Dzień Kobiet (sobota)

Lokalne Koło Powiatowe Stowarzyszenia Polska 2050 powiatu świdnickiego wraz z Klubem Sportów Obronnych w Świdnicy zapraszają w sobotę 4 marca, w godzinach 14:00-17:00 na Strzelnicę Świdnica (ul. Łączna 4, przy restauracji i hotelu Stary Młyn), gdzie odbędzie się darmowe szkolenie strzeleckie dla pań. Będzie też czas na kawę, herbatę oraz słodki poczęstunek. Wstęp wolny, nie ma zapisów.

Koncert Stanisławy Celińskiej w Strzegomiu (sobota)

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na koncert Stanisławy Celińskiej, który odbędzie się 4 marca 2023 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej SCK. Bezpłatne wejściówki do odbioru w siedzibie SCK, ul .I.J. Paderewskiego 36. Liczba miejsc ograniczona.

I liga piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – SPR Gorzyce Wielkie (sobota)

W ostatnim czasie nękana kontuzjami wataha Szarych Wilków zwiera szeregi i w sobotę, 4 marca powalczy przed własną publicznością o ósme zwycięstwo w tym sezonie. Do Świdnicy zawita drużyna SPR Gorzyce Wielkie. Początek meczu o godzinie 18.00 w hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno.

Mecz I ligi piłki ręcznej: ŚKPR Świdnica – SPR Gorzyce Wielkie

  • sobota, 4.03.2023, godzina 18.00
  • hala na osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a
  • bilety: 10 zł – normalny, dzieci i młodzież co 18 lat – wstęp wolny

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Najbliższa giełda odbędzie się w niedzielę, 5 marca. Targ odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 14.00.

Super Liga Judo w Świebodzicach (niedziela)

Hala sportowa w Świebodzicach będzie w niedzielę, 5 marca areną zmagań zawodniczek i zawodników startujących w Super Lidze Judo. Impreza zgromadzi na starcie około 600 uczestników z Polski, Czech oraz Niemiec i trwać będzie w godzinach 9.00-16.00.

Śmiało można powiedzieć, że będzie to impreza międzynarodowa. Do naszego miasta przyjadą goście z Czech i Niemiec, a także zawodnicy z województwa opolskiego, wielkopolskiego, a także ze Śląska. W liczbach wygląda to imponująco. W sumie weźmie udział w zawodach około 600 zawodników, oczywiście także świetna młodzież z naszego miasta. Zapisanych jest na imprezę 40 klubów. Prosimy o zarezerwowanie czasu na to wydarzenie, zapowiadają się ogromne emocje sportowe. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Super Liga Judo oraz Judo Świebodzice. Ambasadorem Super Ligi Judo jest Rafał Kubacki, dwukrotny mistrz świata w judo, który także odwiedzi nasze miasto – informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Targ Ziemi124 w Kraskowie (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę do przypałacowego gospodarstwa w Kraskowie powróci cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego znów można będzie zaopatrzyć się w zdrowe produkty lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło.

Wydarzenie odbędzie się 5 marca w godz. 11.00-15.00. Lista wystawców, którzy powitają odwiedzających ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie dostępna jest w zapowiedzi targu.

Akcja charytatywna dla Edyty Woźniak (niedziela)

Licytacje, sportowe emocje i artystyczne uniesienia dla Edyty Woźniak, a to wszystko już w najbliższą niedzielę. 5 marca o godzinie 14.00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu rozpocznie się impreza charytatywna. Wydarzenie ma wesprzeć zbiórkę pieniędzy prowadzoną na leczenie mieszkanki Strzegomia.

Wernisaż wystawy malarki Moniki Dąbrowskiej i aukcja charytatywna w Świdnicy (niedziela)

Choroba zabrała jej sprawność, ale nie odebrała hartu i pogody ducha. Wciąż tworzy fantastyczne i niezwykle barwne obrazy, w których łączy swoje dwie, wydawałoby się odległe pasje – do sztuki i stomatologii. Zmagająca się ze stwardnieniem rozsianym i ataksją móżdżkowo-rdzeniową artystka i higienistka stomatologiczna zaprezentuje w Świdnicy swoje wyjątkowe prace malowane ustami.

Wernisaż wystawy połączony z aukcją dzieł sztuki (i nie tylko) zaplanowano na 5 marca od godz. 15.00 w Hotelu-Restauracji Esperanto. Wydarzenie ma charakter charytatywny. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rehabilitację i leczenie artystki.

III liga koszykówki: Domino Polonia Świdnica – Zastal Zielona Góra (niedziela)

W sobotę, 4 marca drużyna Polonii Świdnica rozegra przedostatni pojedynek ligowy w sezonie 2022/2023, a ostatni mający miejsce w Świdnicy. Biało-zieloni podejmą we własnej hali czwarty w stawce SKM Zastal Zielona Góra.

Miejsce: Hala sportowo-widowiskowa im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno. Data: 05.03.2023 18:00. Wstęp wolny.

/opr. mn/

Poprzedni artykułWiata śmietnikowa spłonęła doszczętnie
Następny artykułStaruje V Międzynarodowy Memoriał Piłkarski Grzegorza Solarza [HARMONOGRAM]