Strona główna 0_Slider Znów rozdają czeki, tym razem na przebudowę dróg. W Świdnicy remontu doczeka...

Znów rozdają czeki, tym razem na przebudowę dróg. W Świdnicy remontu doczeka się Inżynierska i Kraszowicka

0

Ponad 9,5 miliona złotych trafi do Świdnicy na realizację drogowych inwestycji. Finansowe wsparcie otrzymają też inne samorządy w regionie. W poniedziałek poinformowano, które przedsięwzięcia uzyskały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W poniedziałkowym spotkaniu poświęconym ogłoszeniu listy drogowych inwestycji, które otrzymały finansowe wsparcie, uczestniczyli minister Michał Dworczyk, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, poseł Marcin Gwóźdź, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, wicemarszałek województwa Grzegorz Macko, wiceprezydent Świdnicy Krystian Werecki oraz miejscy radni. – Nasza gmina, jak wiele innych, aplikowała o wsparcie z rządowego funduszu na dwie – dla nas kluczowe i ważne – inwestycje drogowe. Są nimi IV etap rozbudowy ulicy Kraszowickiej, a także rozbudowa ulicy Inżynierskiej – mówił wiceprezydent Werecki. Wnioski złożone przez świdnicki magistrat zostały rozpatrzone pozytywnie, dzięki czemu na przebudowę ostatniego odcinka ulicy Kraszowickiej miasto otrzyma blisko 4 mln 536 tys. złotych, natomiast na przebudowę ulicy Inżynierskiej – 5 mln 10 tys. złotych.

Inwestycja przy ul. Inżynierskiej ma bardzo duże znaczenie, zarówno w aspekcie technicznym, jak i społecznym. Z jednej strony usprawni układ komunikacyjny Świdnicy, w szczególności pozwoli na dostęp do terenów inwestycyjnych WSSE Invest-Park oraz nowych trenów inwestycyjnych w strefie aktywności gospodarczej i ich aktywizację, z drugiej zaś usprawni dojazd mieszkańcom do miejsc pracy, a przede wszystkim ograniczy liczbę wozokilometrów w transporcie publicznym, gdyż właśnie przy tej ulicy znajduje się baza MPK. Obliczono, że budowa nowego odcinka ul. Inżynierskiej pozwoli na roczne zmniejszenie przejazdów technicznych o 16 000 km, co daje około 50 tysięcy złotych oszczędności, wynikających ze zmniejszenia zużycia paliwa – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Koszt tej inwestycji szacowany jest na około 9 mln złotych.

Z kolei około 9 mln złotych ma pochłonąć przebudowa odcinka ulicy Kraszowickiej, od skrzyżowania z ulicą Torową do ulicy Bystrzyckiej i granic miasta. Będzie to ostatni fragment Kraszowickiej, której przebudowę podzielono przed laty na cztery etapy, który doczeka się remontu. W listopadzie 2018 roku zakończono przebudowę odcinka od skrzyżowania z ulicą Chłopską do skrzyżowania z ulicą Przyjaźni (etap II), w lipcu 2020 roku do użytku oddano fragment od ulicy Przyjaźni do ulicy Torowej (etap III), natomiast w kwietniu 2021 roku zakończono prace na odcinku od skrzyżowania z ulicą Bystrzycką do ulicy Działkowej (etap I).

Miejscy urzędnicy przyznają, że stan ostatniego odcinka Kraszowickiej jest obecnie bardzo zły, a do tego brakuje tam oświetlenia oraz chodników. – Ulica Kraszowicka, przez połączenie z drogą powiatową 2876D wyprowadza ruch pojazdów z uprzemysłowionego rejonu miasta w kierunkach na Dzierżoniów (w tym do Specjalnej Strefy Ekonomicznej) i Zagórze Śląskie. Stanowi dogodne połączenie drogowe, a w przypadku budowy drogi rowerowej – także rowerowe dla mieszkańców gminy wiejskiej Świdnica. Może też być kontynuacją tras turystycznych – rowerowych dla mieszkańców Świdnicy – wskazuje Dzwonkowska. Jak dodaje, realizacja inwestycji ma na celu nie tylko usprawnienie połączeń na tych kierunkach, ale również poprawę skomunikowania pobliskich terenów, które przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe.

Oto pełna lista drogowych inwestycji w powiecie świdnickim, na które przyznano rządowe wsparcie:

  • Powiat Świdnicki: Przebudowa drogi powiatowej nr 2887D Strzegom-Graniczna-Goczałków-Rogoźnica (etap I) – 4 623 024,80 zł,
  • Powiat Świdnicki: Przebudowa drogi powiatowej nr 1994D Chwałków-gr. powiatu – 4 323 595,20 zł,
  • Gmina Marcinowice: Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Tworzyjanów (dz. 390, 392, cz. 398) – 945 000,00 zł,
  • Gmina Jaworzyna Śląska: Przebudowa drogi gminnej nr 11243D ul. Słowackiego w Jaworzynie Ślaskiej – 1 387 728,80 zł,
  • Gmina Strzegom: Przebudowa ul. gen. Władysława Andersa oraz ul. Brzozowej (etap I) w Strzegomiu – 2 182 821,00 zł,
  • Gmina Strzegom: Przebudowa drogi gminnej nr 110810D ul. Al. Wojska Polskiego w Strzegomiu (etap II) 2 526 183,00 zł,
  • Gmina Świdnica: Przebudowa obiektu mostowego nad rzeką Piławą wraz z odcinkiem drogi gminnej nr 111785 D w miejscowości Makowice (etap II) – 358 342,20 zł,
  • Miasto Świdnica: Rozbudowa wraz z przebudową ul. Kraszowickiej w Świdnicy (etap IV) – 4 535 813,00 zł,
  • Miasto Świdnica: Budowa z przebudową ulicy Inżynierskiej w Świdnicy​ – 5 010 000,00 zł.

Chociaż samorządowcy cieszą się z uzyskanego wsparcia, nie brak głosów, że przyznane dofinansowania nie rekompensują zmniejszonych wpływów z tytułu podatku PIT, uszczuplających lokalne budżety. Jak wskazują, zamiast rozdzielać fundusze z ogólnopolskiej puli, prościej byłoby przywrócić samorządom udział w podatku PIT na poziomie sprzed 2019 roku, umożliwiając im wykorzystanie tych środków nie tylko na konkretne inwestycje, ale również na bieżące zadania i potrzeby. – Dziękuję, że wróci do nas 10 mln złotych na inwestycje drogowe, ale z naszych szacunków wygląda, że straty na samym PIT w Świdnicy to ponad 50 milionów złotych. Kiedy otrzymamy rekompensatę za pozostałe 40 milionów? – komentuje Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, nazywając poniedziałkową konferencję „polityką kartonową”.

Na ten moment mamy zrównoważony budżet. Rada Miejska podjęła uchwałę budżetową na 2023 rok. W chwili obecnej musieliśmy ograniczyć chociażby odśnieżanie dróg gminnych, natomiast w perspektywie całego roku budżetowego będziemy zastanawiać się, na czym powinniśmy zaoszczędzić. W roku bieżącym planowaliśmy przeznaczyć na wydatki majątkowe kwotę około 23 mln złotych, jednak w związku z sytuacją budżetową musieliśmy te środki ograniczyć do kwoty 7 mln złotych, dlatego też wszelkie wsparcie – chociażby z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – jest dla nas istotne – zaznacza wiceprezydent Krystian Werecki..

Nie mamy wpływu na politykę państwa, dlatego też ze względu na obecną sytuację aplikujemy i będziemy aplikować o różne źródła finansowania na inwestycje w mieście. Będziemy rozmawiać z każdym: czy to będzie rząd Prawa i Sprawiedliwości, czy rząd Platformy Obywatelskiej, czy rząd Lewicy – z racji tego, że naszym priorytetem jest przede wszystkim miasto i mieszkańcy Świdnicy – wskazuje Werecki.

Michał Nadolski
Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułRzeźbiarz Piotr Kozak zaprezentował swoje wyjątkowe prace w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułPrzyśpieszył i wpadł z narkotykami