Strona główna 112 „Wysokościowcy” ćwiczyli prowadzenie działań w miejscach trudno dostępnych

„Wysokościowcy” ćwiczyli prowadzenie działań w miejscach trudno dostępnych [FOTO]

0

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy uczestniczyli w ćwiczeniach doskonalących z zakresu ratownictwa wysokościowego. W najbliższych planach świdnickich „wysokościowców” jest udział w obozie szkoleniowo-kondycyjnym w Tatrach.

Były to ćwiczenia przeprowadzone w ramach planu doskonalenia zawodowego realizowanego w ciągu roku, w ramach którego strażacy systematycznie utrwalają i udoskonalają swoją wiedzę. Z uwagi na fakt, że w naszej jednostce istnieje grupa specjalistyczna, realizowane są ćwiczenia wysokościowe w zakresie specjalistycznym – wyjaśnia st. kpt. Krzysztof Sapko, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świdnicy. Ćwiczenia zrealizowane na terenie świdnickiej komendy, w których uczestniczyło 9 osób, polegały na dotarciu i ewakuacji poszkodowanego z trudno dostępnego miejsca przy użyciu noszy jaskiniowych oraz technik linowych.

Ćwiczenia tego typu prowadzone są regularnie. W przypadku Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego realizowane są również ćwiczenia zgrywające między trzema grupami wysokościowymi z województwa dolnośląskiego. Z kolei w poniedziałek kilka osób z SGRW uda się na obóz szkoleniowo-kondycyjny odbywający się w powiecie tatrzańskim, który będzie obejmował m.in. wspinaczkę oraz chodzenie po jaskiniach – mówi dowódca JRG Świdnica.

/mn/

fot. ogn. Walewski Marcin, st. sekc. Kamiński Jakub/KP PSP Świdnica

Poprzedni artykułW styczniu powitali blisko 120 maluchów. Statystyki urodzeń w świdnickim „Latawcu”
Następny artykułW lasach wciąż niebezpiecznie. Nadleśnictwo wprowadza zakaz wstępu