Strona główna 0_Slider Wody Polskie rozmawiały o zalewie Witoszówka ze świdnickimi urzędnikami. Jakie mają plany?

Wody Polskie rozmawiały o zalewie Witoszówka ze świdnickimi urzędnikami. Jakie mają plany?

0

W tym roku Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, zarządzające świdnickim zalewem Witoszówka, planuje przeprowadzić remont zapory tego zbiornika. Podobnych deklaracji było dotychczas już kilka. Cały czas prowadzone są też rozmowy dotyczące wykonania generalnego remontu wraz z odmuleniem akwenu.

Prace naprawcze prowadzone przy zaporze zalewu Witoszówka w sierpniu 2022 roku

Przypomnijmy, w maju 2020 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” podjęło decyzję o częściowym opróżnieniu zalewu Witoszówka, co tłumaczono złym stanem technicznym i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa obiektu, „a tym samym życia i mienia mieszkańców miasta Świdnicy”. Niski poziom wody wymusił zamknięcie znajdującej się nad zalewem i prowadzonej przez świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji wypożyczalni sprzętów wodnych. Mieszkańcy stracili tym samym jedno z popularnych miejsc wypoczynku w mieście.

W kwietniu 2021 roku Wody Polskie zakończyły pierwszy etap niezbędnych prac remontowych, dzięki czemu możliwe było podniesienie poziomu wody o około 30 centymetrów. Zapowiedziano również wykonanie dalszych robót przy zaporze zbiornika, które z kolei umożliwiłyby przywrócenia normalnego poziomu wody. Do tej pory nie udało się jednak wyłonić wykonawcy tych prac. – Wody Polskie cały czas prowadzą intensywne działania, zmierzające do ogłoszenia drugiego już postępowania przetargowego w formule „zaprojektuj i wybuduj” na prace, polegające na remoncie drenażu odwadniającego zaporę od strony skarpy odpowietrznej zbiornika. Niestety do pierwszego z postępowań przetargowych, procedowanego w IV kwartale 2022 roku, zgłosiła się tylko jedna firma, której oferta kilkukrotnie przekraczała kosztorys inwestorski na sfinansowanie tych prac. Obecnie trwają przygotowania do powtórzenia przetargu i zapewnienia zwiększonego finansowania, aby całe zadanie został zakończone w tym roku – tłumaczy teraz Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – wchodzącego w skład Wód Polskich.

Państwowa instytucja prowadzi też rozmowy z lokalnym samorządem. – W minionym tygodniu w naszej legnickiej siedzibie doszło do spotkania Dyrektora Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy z przedstawicielem Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Głównym tematem rozmów była dalsza przyszłość zbiornika Witoszówka II w Świdnicy – informuje Garbacz. – Wody Polskie pozostają w gotowości do współpracy z samorządem i będą analizowały propozycję Urzędu Miejskiego w Świdnicy, dotyczącą partycypacji w kosztach generalnego remontu zbiornika wraz z jego odmuleniem w przyszłości. Rozmowy w tej kwestii będą nadal prowadzone – dodaje.

Podczas dotychczasowych rozmów poruszono również kwestię infrastruktury zlokalizowanej nad zbiornikiem, z której – zdaniem Wód Polskich – Świdnica korzysta bezprawnie. – Świdnicki magistrat ponownie zobowiązał się do zalegalizowania pomostu pływającego i slipu oraz zawarcia umowy na użytkowanie akwenu, ponieważ z infrastruktury zlokalizowanej na terenie zbiornika w rejonie bosmanatu od 30 września 2018 roku korzysta bez stosownej umowy – wskazuje rzecznik RZGW Wrocław.

Zalew Witoszówka został wybudowany w latach 1973-1975. Jego pojemność całkowita wynosi 153 tysiące metrów sześciennych i obejmuje obszar prawie 9 hektarów. Akwen służy rekreacji i stanowi teren wypoczynkowy dla turystów i mieszkańców Świdnicy, nie pełni jednak istotnej roli w systemie ochrony przeciwpowodziowej na obszarze województwa dolnośląskiego. Zbiornik do końca 2017 roku był administrowany przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i przez ponad 40 lat nie przeprowadzano na nim gruntowych remontów.

/mn/

Poprzedni artykułWojewódzkie święto plonów w tym roku w Szczepanowie
Następny artykułSeniorzy zmagali się z zimowymi konkurencjami sportowymi [FOTO]