Strona główna 0_Slider Sprawy paszportowe będzie można załatwić w Świdnicy?

Sprawy paszportowe będzie można załatwić w Świdnicy?

0

Czy mieszkańcy Świdnicy oraz powiatu świdnickiego w przyszłości nie będą już musieli wybierać się do innych miast w regionie w celu wyrobienia oraz odebrania paszportu? Od ubiegłego roku prowadzone są rozmowy dotyczące uruchomienia terenowego biura paszportowego. Na jakim obecnie etapie są działania w tej sprawie?

Mieszkaniec Świdnicy odbierający tysięczny paszport wydany w biurze paszportowym w Dzierżoniowie (fot. UM Dzierżoniów)

Obecnie sprawy paszportowe można załatwić w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, jego trzech delegaturach w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze, a także w dziewięciu Terenowych Punktach Paszportowych: w Bogatyni, Dzierżoniowie, Głogowie, Kłodzku, Lubinie, Polkowicach, Trzebnicy, Wołowie i Ząbkowicach Śląskich.

Położone najbliżej Świdnicy dzierżoniowskie biuro paszportowe zostało uruchomione w październiku 2022 roku. W ciągu zaledwie trzech miesięcy w punkcie działającym w Biurze Obsługi Klienta dzierżoniowskiego Urzędu Miasta wydano tysiąc paszportów. – Biuro obsługuje dziennie od 40 do 50 klientów. Połowa z nich to mieszkańcy Dzierżoniowa. Paszporty wyrabiają tu również mieszkańcy Bielawy, Pieszyc, Piławy Górnej, gminy Dzierżoniów, ale są także klienci z pobliskiej Świdnicy, Oławy, Kątów Wrocławskich. W pojedynczych przypadkach obsługiwano też mieszkańców Kalisza i Poznania – opisuje Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Biuro działa na podstawie porozumienia państwa i dzierżoniowskiego samorządu. Po stronie miasta było przygotowanie odpowiedniego miejsca, zakup sprzętu sieciowego z oprogramowaniem oraz zatrudnienie pracowników obsługujących klientów. Dolnośląski Urząd Wojewódzki zapewnił dwa komputery i udostępnił specjalne łączę, którym przesyłane są dane – wyjaśnia Kucharski.

Inne miasta uruchomiły swoje punkty, Świdnica też zainteresowana

Z propozycją uruchomienia podobnego biura w Świdnicy wystąpił w kwietniu ubiegłego roku przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski. Do jego pomysłu przychyliła się prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która zapowiedziała, że skieruje do wojewody zapytanie o możliwość uruchomienia i warunki funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego. Władze miasta informują o przebiegu rozmów w tej sprawie.

Dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał standardowy projekt porozumienia w sprawie utworzenia i funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego celem zapoznania, a także informację techniczną oraz specyfikację infrastruktury sieciowej i sprzętowej dla punktu paszportowego – wyjaśnia wiceprezydent Świdnicy, Krystian Werecki. W sprawie sprzętu wymaganego do uruchomienia punktu zwrócono się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Magistrat oczekuje też na uzyskanie instrukcji przygotowania stanowiska paszportowego.

Utworzenie Terenowego Punktu Paszportowego uzależnione jest od akceptacji MSWiA oraz wojewody dolnośląskiego, a także będzie wymagało podjęcia przez Radnych Rady Miejskiej uchwały o wyrażeniu zgody na realizację zadań z zakresu administracji rządowej dotyczących przyjmowania wniosków paszportowych i wydawania paszportów, a także podpisania porozumienia między prezydentem miasta Świdnicy a wojewodą dolnośląskim. Działalność punktu paszportowego finansowana będzie w zdecydowanej większości ze środków budżetowych miasta – wylicza Werecki.

Będą zmiany w obsłudze spraw paszportowych w Urzędzie Wojewódzkim i jego delegaturach

Od 13 lutego 2023 roku Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu reorganizuje formułę obsługi paszportowej. Zmiana w organizacji obsługi klienta w sprawach paszportowych nastąpi w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu oraz delegaturach w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu.

Zwiększona została liczba rezerwacji przez Internet, polepszając tym samym komfort osób oczekujących bezpośrednio na wyrobienie paszportu. Rezerwacje internetowe uruchamiane są każdego dnia od godz. 19.00, aż do wyczerpania dostępnych terminów na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od poniedziałku do piątku, wnioski na wyrobienie paszportu będą przyjmowane w godz. 9.00-12.00 wyłącznie od klientów posiadających rezerwację internetową. Od godziny 12.00 do 15.50 możliwe będzie pobranie biletów dla klientów bez rezerwacji, aż do wyczerpania puli biletów na dany dzień. Wydawanie paszportów dla klientów z rezerwacjami i bez rezerwacji od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 – informują przedstawiciele urzędu.

W Terenowych Punktach Paszportowych w Bogatyni, Dzierżoniowie, Głogowie, Kłodzku, Lubinie, Polkowicach, Trzebnicy, Wołowie i Ząbkowicach Śląskich sposób obsługi klienta nie ulega zmianie. Mieszkańcy zachęcani są do składania wniosków również w tych punktach.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSpokojny umysł – lepsze życie, czyli o kursie uważności
Następny artykułKoszykarze z II LO trzecią ekipą w strefie [VIDEO]