Strona główna Artykuł sponsorowany Spokojny umysł – lepsze życie, czyli o kursie uważności

Spokojny umysł – lepsze życie, czyli o kursie uważności

0

Już w marcu w Świdnicy rozpoczną się kilkutygodniowe warsztaty mindfulness dla dorosłych i starszej młodzieży. Zajęcia poprowadzi psycholożka i trenerka uważności, szkoląca się w Oxford Mindfulness Centre.

Uważność pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, obniżonym nastrojem, lękiem, czy wyczerpaniem psychicznym lub fizycznym. Bardzo skutecznie zapobiega depresji lub jej nawrotom po kilku epizodach. Z drugiej strony zwiększa poczucie życiowej energii i radości, pozwalając głębiej doświadczyć życia. Wzmacnia postawę otwartości i życzliwego zainteresowania w miejsce automatycznego krytycyzmu.

Najprościej zdefiniować uważność  jako „świadomość bieżącego doświadczenia” – umiejętność widzenia, jak się sprawy mają naprawdę – w nas i wokół nas. Dzięki temu możemy na nie umiejętnie odpowiadać. Najpierw musimy jednak wiedzieć, jak zatrzymać się i obserwować w sposób nieoceniający – czyli jak wyłączyć  tryb działania na automatycznym pilocie.

Trening uważności i redukcji stresu jest połączeniem psychologii i świeckiej medytacji.  Skuteczność technik mindfulness testowana jest od 1979r. w ośrodkach akademickich i medycznych. Obecnie wyniki ponad 4 tysięcy badań na gruncie psychologii i neuronauki potwierdzają możliwość zmiany jakości życia za pomocą uważności.

Jak powstaje spirala stresu, negatywnych myśli i emocji?

Warto wiedzieć, że gdy jesteśmy zestresowani, reagujemy automatycznie pod wpływem pojawiających się myśli i emocji oraz reakcji z ciała. W psychologii te nawykowe reakcje nazywamy „walką”,  „ucieczką” lub „zamrożeniem”. Często pchają nas one w kolejne tarapaty, nakręcając dodatkowo spiralę stresu i zwiększając dyskomfort emocjonalny. Efekt jest taki, że nie dość, że życie nam dopiekło, to dodatkowo cierpimy, bo np. przesadnie zareagowaliśmy lub odwrotnie – byliśmy zbyt ulegli i pozwoliliśmy komuś przekroczyć własne granice.

Rozwijając uważność, zaczynamy świadomie odpowiadać na trudne sytuacje, zamiast automatycznie na nie reagować. Wraz z regularnymi praktykami uważności, zmniejsza się nasze ciało migdałowate, a więc obniża się także nasza reaktywność. Stajemy się bardziej gotowi, aby spokojnie stawić czoła wyzwaniom, patrzeć na sprawy z szerszej perspektywy oraz podejmować mądre i kreatywne decyzje, zgodne z naszymi wartościami.

Szczęście jest w twoich rękach tu i teraz

Uważna obecność uwalnia także od tak zwanego „życia we własnej głowie”, czyli od przesadnego koncentrowania się na rzeczach przeszłych lub przyszłych – nasze życie dzieje się właśnie teraz, dlatego tak ważne jest, byśmy umieli w szczególny sposób skupić uwagę na tym, co dzieje się w chwili bieżącej. To jak przeżywamy chwilę obecną wpływa na jakość naszego życia, nasze relacje, a nawet na naszą przyszłość.

Z jakich powodów ludzie biorą udział w kursie uważności?

 • stres związany z pracą/ szkołą i życiem osobistym
 • poczucie przytłoczenia lub przemęczenia
 • natłok myśli
 • obniżony nastrój lub nakręcanie się emocjami
 • problemy ze snem
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • bóle głowy, napięcia w ciele
 • potrzeba rozwoju osobistego, umiejętności dystansu, zaangażowania się w to, co „tu i teraz”

Efekty treningu

 • trwałe obniżenie fizycznych i psychologicznych symptomów stresu
 • uwolnienie się od presji niepokojących myśli
 • odzyskanie kontroli i równowagi emocjonalnej
 • wzrost umiejętności relaksowania się
 • redukcja poziomu bólu oraz lepsze radzenia sobie z chronicznym bólem
 • większy entuzjazm i energia do życia
 • wzrost pewności siebie i poczucia sprawczości
 • rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych

Organizacja kursu

Najbliższa edycja kursu uważności rozpocznie się 1 marca i potrwa do 19 kwietnia (8 spotkań po ok. 2,5 godziny oraz 5-godzinny dzień uważności w wybrany weekend). Uczestnicy spotykają się w środy o godz. 18.45 w Świdnickiej Szkole Jogi, przy ul. Lelewela 26. Można zapisać się na zajęcia próbne, czyli 2-godzinny warsztat w dniu 11 lutego, od godz. 9:00 do 11:00.

Dodatkowo 10 marca rozpoczną się Warsztaty Uważności dla Młodzieży w wieku 14-16 lat i 16 – 18 lat. Będzie to cykl 6 spotkań, po ok. 75 min.

Zajęcia prowadzi Agnieszka Trzyna – psycholog, trener mindfulness po całościowym 2,5-letnim szkoleniu w Oxford Mindfulness Centre.

Zgłoszenie na zajęcia można wysyłać na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod nr tel.: 535 410 986.

Koszt treningu dla dorosłych –  850 zł, natomiast dla młodzieży 300 zł. Możliwa  jest płatność w ratach.

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora kursu: www.mindfulpresence.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZmarł z powodu choroby czy wyziębienia? Jest śledztwo w sprawie śmierci 53-latka
Następny artykułSprawy paszportowe będzie można załatwić w Świdnicy?