Strona główna 0_Slider Drogowcy szykują się do przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania. Trwa wycinka drzew

Drogowcy szykują się do przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania. Trwa wycinka drzew

0

Najdalej do 2025 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce przebudować skrzyżowanie drogi krajowej nr 35 z powiatową trasą prowadzącą z Komorowa do Witoszowa Dolnego. W planach jest tam budowa ronda. Już wcześniej zlecono wykonanie prac projektowych. Teraz drogowcy zajęli się robotami przygotowawczymi i przystąpili do wycinki drzew w rejonie krzyżówki.

zdjęcie nadesłane przez czytelnika portalu Swidnica24.pl

O zgodę na wycięcie drzew do Urzędu Gminy Świdnica zwróciła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. – Wydanie decyzji poprzedziła pozytywna opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Zezwolenie, wydane w październiku 2022 roku, obejmuje 12 drzew – informuje Zygmunt Balant, kierownik działu rolnictwa i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Świdnica. Cztery drzewa zostały wycięte na wysokości stacji paliw niedaleko Mokrzeszowa, osiem kolejnych ekipy ścinały dzisiaj na skrzyżowaniu krajowej „trzydziestki piątki” z drogą powiatową do Witoszowa Dolnego i Komorowa. – Drzewa to topole kanadyjskie i jedna topola włoska. Ich wycięcie nie wiąże się z obowiązkiem wykonania nowych nasadzeń – dodaje Balant. W projekcie zagospodarowania ronda ma się jednak znajdować nowy szpaler drzew od strony Komorowa.

Wycinka poprzedza planowaną na najbliższe lata przebudowę ruchliwego skrzyżowania drogi krajowej nr 35 z drogą Komorów-Witoszów, które jest określane mianem jednego z najbardziej niebezpiecznych punktów na drogowej mapie powiatu. Na skrzyżowaniu wielokrotnie dochodziło do wypadków i kolizji, dlatego od kilku lat mówiło się o konieczności jego przebudowy. – Biorąc pod uwagę aktualnie niezadowalający poziom bezpieczeństwa oraz znaczne natężenie ruchu występujące na tym skrzyżowaniu, rozbudowę skrzyżowania w formie ronda zaplanowano do wykonania w pierwszej kolejności – wskazywała między innymi Lidia Markowska, dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Pierwszy krok związany z planowaną przebudową podjęto w maju 2022 roku. Drogowcy wyłonili wówczas firmę, której za kwotę ponad 448 tys. złotych powierzono wykonanie dokumentacji projektowej. – Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie czterowlotowego ronda, które zastąpi obecne, zwykłe skrzyżowanie z czterema wlotami. Zaprojektowane zostaną również dwa przystanki autobusowe, chodniki i przejścia dla pieszych. Skrzyżowanie i przejścia dla pieszych zostaną doświetlone – wylicza Magda Szumiata z wrocławskiego oddziału GDDKiA. Termin zakończenia prac projektowych wyznaczony został na październik 2023 roku.

Posiadając niezbędną dokumentację możliwe będzie rozpisanie przetargu na wykonanie właściwych robót budowlanych. GDDKiA zakłada, że inwestycja zostanie zrealizowana najpóźniej do końca 2025 roku.

/mn/

Poprzedni artykułEmerytury i awanse świdnickich policjantów
Następny artykułDzień otwarty w „Czwórce” [FOTO]