Strona główna 0_Slider 92 wykroczenia w jeden dzień. Akcja świdnickiej policji

92 wykroczenia w jeden dzień. Akcja świdnickiej policji

0

Przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych, wyprzedzanie innych pojazdów na przejściach lub bezpośrednio przed nim – to najczęstsze wykroczenia, których dopuszczali się kierowcy podczas wtorkowej akcji świdnickich policjantów przeprowadzonej na drogach całego powiatu. Swoje na sumieniu mieli również piesi, których łapano na niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej oraz przekraczania jezdni w miejscach niewyznaczonych.

Głównym celem prowadzonych wczoraj przez świdnickich policjantów działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która w sytuacji uczestnictwa w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń. Szczególnym nadzorem mundurowi objęli okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale zarazem są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących – tłumaczy Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy

Podczas wczorajszych działań świdniccy funkcjonariusze ujawnili 92 wykroczenia, z czego ponad 40 popełnionych zostało przez samych pieszych, głównym ich grzechem było niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz przekraczanie jedni w miejscach do tego niewyznaczonych. Pozostałe znalazły się na sumieniu kierujących pojazdami oraz jednośladami. A tu główne wykroczenia to przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – wskazuje Ząbek.

Pamiętajmy, że o własne bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze powinniśmy zadbać sami, stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i zachowując na drodze czujność oraz rozwagę. Pamiętajmy też, że obecnie na drogach jest ślisko w związku z zimowymi warunkami pogodowymi, dlatego po raz kolejny przypominamy i apelujemy o rozwagę. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Większość śmiertelnych wypadków na drogach spowodowana jest nadmierną prędkością – przypomina rzecznik świdnickiej policji.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułGospodarze z awansem do finału strefowego [FOTO]
Następny artykułDo Świdnicy zawita kolejna ekipa z Opolszczyzny, lecz tym razem z wyższej ligi…