Strona główna 0_Slider Po skargach pasażerów prywatni przewoźnicy na trasie Świdnica-Wrocław skontrolowani

Po skargach pasażerów prywatni przewoźnicy na trasie Świdnica-Wrocław skontrolowani

0

W październiku świdnicki radny sejmiku dolnośląskiego złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o skontrolowanie dwóch linii autobusowych, obsługujących trasę ze Świdnicy do Wrocławia. – Po tej informacji jeździli jak w zegarku. Ale już się skończyło – twierdzi jeden z pasażerów, a przewoźnik odpiera zarzuty.

Brak rozkładów jazdy, spóźnienia, „wypadające kursy” i zbyt małe autobusy w godzinach szczytu – to najczęstsze skargi, jakie trafiły do Jacka Iwancza, radnego sejmiku dolnośląskiego ze Świdnicy. Po jego interpelacji marszałek województwa  zarządził kontrolę dwóch przewoźników, obsługujących linię do stolicy Dolnego Śląska.

Marszałek województwa wydał trzy zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów krajowych w transporcie drogowym na linii komunikacyjnej Słotwina – Świdnica – Gniechowice – Wrocław. Dwa otrzymała firma P.W.H.D. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bartosz Dyrda” ze Słotwiny, jedno Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Anna Sadowska z Wrocławia. 14 października 2022 roku dwoje pracowników wydziału transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zostało upoważnionych do przeprowadzenia kontroli obu przewoźników.

– 3 listopada 2022 r. zostały przeprowadzone czynności kontrole w zakresie przestrzegania zasad wykonywania przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym, przewoźników: Pani Anny Sadowskiej i Pana Bartosza Dyrdy na linii komunikacyjnej Słotwina – Świdnica – Gniechowice – Wrocław. W trakcie przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono naruszenia warunków udzielonych zezwoleń. Kontrolowane kursy realizowane były zgodnie z rozkładem jazdy – informuje Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka. – Dodatkowo informuję, że w/w przewoźnicy w dniu 28 sierpnia 2022 r. złożyli wnioski o zastosowanie odstępstw od spełnienia warunków określonych w zezwoleniach dotyczących godzin odjazdów w rozkładach jazdy,  zgodnie z art. 15n ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 1842z dnia 19.10.2020 r. z późn . zm.). W związku z tym przewoźnicy wnieśli o czasowe zawieszenie niektórych kursów w dni robocze od dnia 5 września 2022 r. na linii komunikacyjnej: Słotwina – Świdnica – Gniechowice – Wrocław i z powrotem. Jednocześnie wezwano przewoźników do uzupełnienia brakujących rozkładów jazdy na wszystkich przystankach i dworcach autobusowych określonych w rozkładach jazdy stanowiącym załącznik do zezwolenia oraz sprawdzenia prawidłowości przestrzegania rozkładu jazdy przez kierowców realizujących przewozy.

– Po zapowiedzi kontroli nastąpiła poprawa, jeździli jak w zegarku, ale teraz znów wszystko wróciło do stanu sprzed kontroli – skarży się czytelnik Swidnica24.pl, który dojeżdża do pracy do jednego z zakładów w okolicy Małuszowa. Jak twierdzi, 13 stycznia nie został zrealizowany kurs, według którego autobus miał być w Małuszowie o 6.15. – Dodatkowym problemem jest to, że kierowcy przyjeżdżają nawet o 10 minut wcześniej niż jest podane w rozkładzie i nie czekają na pasażerów. Raz zdarzyło się, że dobiegłem do busa, a kierowca po prostu ruszył i odjechał. Dla osób, które wracają z pracy, z nocnej zmiany to jest prawdziwy problem, bo potem trzeba stać w zimnie na przystanku 40-50 minut w oczekiwaniu na kolejny kurs. Z firmą nie ma kontaktu telefonicznego, skargi można wysyłać skargi tylko e-mailem – mówi czytelnik.

– Wg e-maila skierowanego do nas przez Pana (…) bezspornie kurs został zrealizowany, co sam pasażer potwierdza. Pasażer mógł zostać nie zabrany ze względu na brak wolnych miejsc w autobusie. Jednocześnie nadmieniamy, że ze względu na warunki panujące na trasie przejazdu kursy mogą być opóźnione, natomiast nie posiadamy żadnych potwierdzonych informacji, żeby kursy były przyśpieszone – odpowiada P.W.H.D. „Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bartosz Dyrda”.

Skargi na przewoźników, którzy otrzymali zezwolenia od marszałka województwa dolnośląskiego można składać na adres:

Marszałek Województwa Dolnośląskiego/Zarząd Województwa Dolnośląskiego,Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14 50-411 Wrocław; elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, na platformie ePUAP;
na adres e-mail:[email protected] (jako załącznik do maila); osobiście, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego-Kancelaria Ogólna, I piętro,pokój 101 Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14  Wrocław.

/asz/

Poprzedni artykułWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Świdnicy. Jakie szykują się atrakcje? [PROGRAM]
Następny artykułPożar w kamienicy przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej [FOTO/VIDEO]